بازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 887509
تعداد بازديد کنندگان سايت: 294512196 تعداد بازديد زيرپورتال: 1337865 اين زيرپورتال امروز: 550 سایت در امروز: 18195 اين صفحه امروز: 66
1399/5/2 پنجشنبه با معرفی ۴ اثر؛ منابع طرح کتاب خوان مردادماه ۱۳۹۹ معرفی شد کتاب های «ازدواج چگونه؟»، «جستجوگران شمشیر عدالت»، «روی دست آسمان» و «مأموریت در قصر» بسته پیشنهادی طرح کتاب خوان مردادماه ۱۳۹۹ ویژه علاقه مندان به کتابخوانی است. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، چهار اثر «ازدواج چگونه؟» نوشته محمدجعفر غفرانی از انتشارات قرآن و اهل بیت نبوت(ع)؛ «جستجوگران شمشیر عدالت» نوشته داوود امیریان از انتشارات عهد مانا؛ «روی دست آسمان» نوشته مهدی خدامیان آرانی از انتشارات وثوق و «مأموریت در قصر» نوشته سعید محمدی از انتشارات جمکران، در طرح کتاب خوان مردادماه ۱۳۹۹ معرفی شد.

https://media.iranpl.ir/d/2020/07/20/3/201033.jpg
« ازدواج چگونه؟ آشنایی با مهارت‌های همسرگزینی»
پدیدآور: محمدجعفر غفرانی
ناشر: قرآن و اهل بیت نبوت(ع)
تعداد صفحات: ۲۰۰
مقوله ازدواج در دین اسلام از مستحبات مؤکد است و احادیث بسیاری از حضرت رسول اکرم و اهل بیت مکرّم آن حضرت (سلام الله علیهم) در مورد اهمیت و ضرورت ازدواج  نقل شده است. علم روز نیز بر اهمیت ازدواج در سلامت روحی و روانی فرد و جامعه تأکید ویژه دارد.
در جامعه امروزی ازدواج از تحولات اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی، تأثیر گرفته و جوانان به بهانه‌ها و دلایل  مختلف از این امر مهم سرباز می‌زنند و یا ازدواج‌های صورت گرفته به سرانجام درستی نمی‌رسد.

کتاب «ازدواج چگونه» با عناوین ضرورت آموزش عشق و ازدواج، آماده‌سازی و زمینه‌سازی برای خروج از خانواده، شناسایی اولویت‌ها و معیارهای انتخاب همسر، نکات مهمی در زمینه مراسم و روابط اولیه، آغاز همسرداری، ورود به خانواده و ریشه‌های اختلاف، در ۶ فصل به بیان جزئیات انتخاب در ازدواج و مهارت‌های همسرگزینی می‌پردازد.
متن کتاب ساده و صمیمی است. این ویژگی صمیمیت نویسنده و نزدیکی او با خواننده، لذت خواندن را چندین برابر می‌کند. این کتاب از مجموعه کتاب‌های چهاردیواری در کف آسمان است که توسط محمدجعفر غفرانی نوشته شده است.

https://media.iranpl.ir/d/2020/07/20/3/201035.jpg
«جستجوگران شمشیر عدالت»
پدیدآور: داوود امیریان
ناشر: عهد مانا
تعداد صفحات: ۱۶۸
جستجوگران شمشیر عدالت، داستانی جذاب و تخیلی- تاریخی است که در سرزمین جینجات‌ها رخ می‌دهد. در آن‌جا که آدم‌ها و جنیان با هم زندگی بسیار خوبی دارند؛ تا این‌که شیطان از قدرت‌طلبی یکی از بزرگان آن‌ها استفاده کرده و او را اسیر خود می‌سازد.
این داستان، روایت‌گر ظلمی است که از مرگ ملکه آغاز می‌شود. شاهزاده که تاب از دست دادن همسرش را ندارد، با عالم و آدم دشمن می‌شود. آرزویش دست‌یابی به انگشتر جادویی و شمشیر عدالت است که بتواند بر همه چیز، حتی مرگ مسلط شود. اهریمن، آرزویش را برآورده می‌کند و در عوض به اژدهایی مخوف تبدیلش می‌کند که برای زنده ماندن باید هر ماه دختری چهارده ساله را قربانی کند.


در این میان تنها راه شکست او دست یافتن نسلش به شمشِیر عدالت است. آیریک و آفریدو، نوه‌هایش، برای نجات خواهرشان شجاعانه دست به این جستجو می‌زنند. جستجوی شمشیر عدالت...
در بخشی از کتاب می‌خوانیم:
«جی جی، تو که ترسو نبودی! پدرت از شجاعت و نترسی تو خیلی برایم گفته. مگر تو نبودی که آن مار مهاجم را نابود کردی؟! مگر تو شاهزاده نیستی؟ نباید کاری کنی که باعث خجالت و سرافکندگی پدرت شوی. ترس از تو کوچکتره. به خاطر همین توانسته در وجودت پنهان شود. جی جی کم‌کم چهره‌اش باز شد: حق با توست. ترس از من کوچکتره! آره من از ترس بزرگترم! دیگر نگران چیزی نباشید. برویم...»

https://media.iranpl.ir/d/2020/07/20/3/201032.jpg
«روی دست آسمان»
پدیدآور: مهدی خدامیان آرانی
ناشر: وثوق
تعداد صفحات: ۱۲۸
یکی از شیوه‌های نگارش تاریخ، شیوه روایی و داستانی است که در آن نویسنده با بهره‌گیری از منابع دست اول، مقاطع گوناگون تاریخی را به صورت داستانی روایت می‌کند. «روی دست آسمان» داستانی از رویداد بسیار مهم و تأثیرگذار غدیر خم است.

نویسنده در آغاز کتاب می‌گوید: «من می‌خواهم شما را به سفر مهمی ببرم، آیا شما همسفر من می‌شوید؟ ما به «مدینه» سفر کرده و همراه با پیامبرصلی الله علیه و آل وسلم لباس احرام به تن می‌کنیم و به «مکه» می‌رویم؛‌ طواف خانه خدا انجام داده و بعد از مدتی به سرزمین «عرفات» و «منا» باز می‌گردیم و در میانه راه به برکه آبی می‌رسیم که بسیار زلال و باصفاست! در آنجا جبرئیل نازل می‌شود و پیام مهمی را برای پیامبر می‌آورد و حماسه غدیر شکل می‌گیرد. خورشید امامت و ولایت طلوع می‌کند و جهانی را با نور خود روشن می‌کند. بعد از بیعت با امام خویش به «مدینه» باز می‌گردیم،‌ اما با ورود به آن شهر،‌ پیامبر(صلی الله علیه و آله) بیمار می‌شود و سفر آسمانی او فرا می‌رسد...»
نگارنده با مطالعه کتابهای متعدد تاریخی (حدود ۱۴۷ منبع) ابعاد مختلف این حادثه بزرگ را با زبان داستان به تصویر کشیده و انواع کارشکنیها و خیانت‌ها در انحراف غدیر خم را منعکس میکند. وی با برجسته کردن برخی موضوعات از وقایع به غدیر به بازگویی حوادث و خاطرات مربوط به آن پرداخته است.

در این کتاب به برخی از مهم ترین شبهات درباره حادثه غدیر خم در قالب داستان پاسخ داده شده است. به عنوان مثال شبهه «مولا» که برخی مدعی هستند، مقصود از مولا، دوست است، تبیین شده است.

https://media.iranpl.ir/d/2020/07/20/3/201034.jpg
«مأموریت در قصر»
پدیدآور: سعید محمدی
ناشر: جمکران
تعداد صفحات: ۱۹۶
«مأموریت در قصر»، حال و هوای تاریخی دارد. علی بن یقطین یکی از یاران امام کاظم (علیه السلام)، مشاور بزرگ هارون چنان نفوذی بر خلیفه دارد که هیچ کس نمی تواند او را کنار بزند. در حالی که از شیعیان درجه اول امام هفتم است، منصب وزیر اعظم را دارد و سعی می‌کند در عین پرده‌پوشی و تقیه، ارتباط بین خودش و امام و شیعیان را حفظ ‌کند و بتواند نسبت به انجام وظایف خود در راستای حمایت از شیعیان اقدام کند.
علی بن یقطین دست از اعتقاداتش بر نمی‌دارد. رفتارهای او و ابن‌حمزه و دیگر شیعیان امام کاظم (علیه السلام)، بدون کم و کاست نقل شده است. عملکرد کمتر شنیده شده و بسیار جالب توجه امام موسی کاظم(علیه السلام) در این داستان، ما را با این امام همامِ کمتر شناخته شده بیشتر آشنا می‌کند.
این رمان در سه فصل، متشکل از بخش های مختلف روایت می‌شود و ساختار یکپارچه و پرتعلیق آن، مخاطب را تا انتهای رمان با خود همراه می‌کند. از جذابیت‌های این اثر، تصاویر مرتبط با مطالب کتاب است که رغبت خواننده را به مطالعه، بیشتر می کند.

این کتاب، داستانی پر از درس، لذت، هیجان و عبرت‌های زیبای تاریخی است. راویِ دانایِ کل در این داستان با نگاهی موشکافانه، مخاطب خود را از خیابان‌های شهر تازه تأسیس بغداد می‌گذارند و لایه‌های این شهر هزار فرقه را نشان می‌دهد.

در تاریخ اسلام جوانمردانی همچون علی بن یقطین که با زیرکی، تدبیر و شجاعت خود برای اعتلای دین اسلام و اجرای دستورات امام زمان خود تا عمق موقعیت دشمن نفوذ می‌کردند، وجود دارند، اما متاسفانه در لابه‌لای نوشته‌های تاریخی مخفی مانده‌اند.
 


 
بيشتر