بازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 900524
تعداد بازديد کنندگان سايت: 303367869 تعداد بازديد زيرپورتال: 1499664 اين زيرپورتال امروز: 1668 سایت در امروز: 75411 اين صفحه امروز: 791399/7/24 پنجشنبه به مناسبت روز جهانی عصای سفید انجام می شود؛ برگزاری ویژه برنامه «بال های سفید برای چشم هایی روشن» به مناسبت روز جهانی عصای سفید ، ویژه برنامه «بال های سفید برای چشم هایی روشن» به همت اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم و با همکاری محفل پروین اعتصامی، آستان قدس رضوی (نمایندگی استان قم) از بستر فضای مجازی برگزار می شود.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم، به مناسبت روز جهانی عصای سفید ، ویژه برنامه «بال های سفید برای چشم هایی روشن» به همت اداره کل کتابخانه های عمومی با همکاری محفل پروین اعتصامی و آستان قدس رضوی (نمایندگی استان قم) از بستر فضای مجازی برگزار می شود.

طیبه عبدلی، کتابداربخش نابینایان کتابخانه آیت الله خامنه ای اظهار داشت: معرفی کتاب در برنامه های رادیویی و فضای مجازی همراه با شعرخوانی در دوران قرنطینه خانگی کرونا و امانت 200 عنوان کتاب بریل و گویا از برنامه های این بخش بود.  وی گفت: 15دوره سوادآموزی برای فاطمه میرزایی از روشندلان استان توسط زهرا سادات میرجمالی با حضور نماینده معاونت سوادآموزی برگزار شد.

کتابداربخش نابینایان کتابخانه آیت الله خامنه ای ضمن اشاره به تامین کتاب گویای موردنیاز نابینایان از کتابخانه های اصفهان و مرکز رودکی تهران درباره کتابخانه الکترونیک مطالبی را بیان کرد و افزود: آموزش رایانه، چگونگی نصب نرم افزارها به ویژه استفاده از نرم افزار جاز، برجسته نگار و درشت نمای الکترونیک به اعضا، تبدیل جزوات اعضای کم بینا به خط درشت از فعالیت های علمی بخش نابینایان است. وی گفت: چندین دستگاه مانند چاپگر بریل، برش لیزری، صحافی فنری، زایفیوز (برجسته ساز تصاویر)، چسب گرم و دستگاه سلفون کش توسط خیرین، منابع استانی و نهاد کتابخانه ها برای تولید کتابهای بریل و آماده سازی آن در این بخش تهیه شده است.

طیبه عبدلی تصریح کرد: امانت کتاب توسط طیبه عبدلی، کتابدار روشندل این بخش انجام می شود. وی سپس گفت: برای تولید کتاب بریل در آغاز باید فایل ورد کتاب از طریق ناشر و نویسنده دریافت شود و پس از ویرایش های لازم مانند حذف نیم فاصله ها، اعمال قواعد نوشتاری و جدانویسی برخی از کلمات، فهرستنویسی کتاب های بریل توسط کتابداران روشندل آماده می شود.
طیبه عبدلی همچنین درباره برنامه های فرهنگی این بخش اظهار داشت: تبلیغات و اطلاع رسانی جشنواره کتابخوانی رضوی، راه اندازی گروه نابینایان در پیام رسان‌ها، نشست های هر ماه کانون ادبی صبح اشراق به منظور نقد و بررسی منابع گویا، کتابخوان و جمع خوانی، مشاوره و روانشناسی، شرکت در جلسات هماهنگی انجمن های معلولین در بهزیستی، هماهنگی با نهضت سوادآموزی برای آموزش خط بریل به نابینایان، برگزاری دوره های آموزشی های مانند چرتکه، حفظ قرآن ویژه بانوان نابینا، نویسندگی خلاق، تواشیح ندای ملکوت، کامپیوتر ICDL درجه 1 و 2 ویژه جانبازان و معلولین با همکاری کانون نابینایان جلوه امید و آموزشگاه تداعی، حضور در نمایشگاه های مختلف فرهنگی استانی و کشوری به ویژه نمایشگاه کتاب و اردوهای تفریحی از برنامه های فرهنگی، هنری، اجتماعی و علمی از برنامه های این بخش است.

در ادامه هما خانجانی، مسئول بخش نابینایان کتابخانه مرکزی همدان با حضور در فضای مجازی بیان کرد: نابینایان استعدادها و توانایی های درخسانی دارند که خانواده ها باید در شکوفایی آن و ایجاد روحیه ای با اعتماد به نفس بالا در این قشر تلاش کنند. به ویژه اینکه ما در عصری به سر می بریم که تکنولوژی و امکانات روز به روز پیشرفته تر می شود و روشندلان باید خود را با این موضوع وفق بدهند

هماخانجانی اظهار داشت: برخی از نابینایان از خانواده های متمولی هستند که از هوش سرشاری برخوردارند اما متاسفانه به دلیل اعتماد به نفس امکان استفاده از امکاناتی همچون حضور در فضای مجازی، استفاده از کتاب های گویا و بریل را ندارند. وی افزود: روشندلان نباید خود را جدا از بینایان ببینند و با فناوری و اطلاعات انس و آشنایی داشته باشند.

مسئول بخش نابینایان کتابخانه مرکزی همدان گفت: این بخش برنامه های متنوع فرهنگی بسیاری را به صورت پادکست در صفحه اینستاگرام و اسکای روم تولید کرده است و برای این توانمندی درآغاز باید فرهنگ سازی شود. به طور حتم هر روشندل موفقی خانواده ای موفق را به عنوان حامی برای خود داشته است.

در پایان مرتضی شفیعی، وکیل پایه یک دادگستری و جانباز روشندل، پریسا بقالی زاده، عضو کم بینای بخش نابینایان آیت الله خامنه ای و عاطفه جوشقانیان، دبیرمحفل ادبی پروین اعتصامی اشعاری را سرودند.
بيشتر