بازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 589436
تعداد بازديد کنندگان سايت: 255600506 تعداد بازديد زيرپورتال: 618652 اين زيرپورتال امروز: 1076 سایت در امروز: 11249 اين صفحه امروز: 1004

1399/2/25 پنجشنبه در نشست هم اندیشی با سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی صورت گرفت؛ اسقبال مدیرکل صدا و سیما مرکز قم از برنامه های ترویج کتابخوانی در نشست هم اندیشی با سجاد عمرانی، سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی، حجت الاسلام والمسلمین محمد لطفی نیاسر، مدیرکل صدا و سیمای مرکز قم از برنامه های ترویج کتابخوانی تابستانه با هدف غنی سازی اوقات فراغت با محوریت کتاب استقبال کرد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم، حجت الاسلام والمسلمین محمد لطفی نیاسر، مدیرکل صدا و سیمای مرکز قم در نشست هم اندیشی با سجاد عمرانی، سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم بر همکاری های دوجانبه در راستای ارتقاء سواد کتابخوانی تاکید کرد.


حجت الاسلام و المسلمین محمد لطفی نیاسر، صدا و سیما را رسانه ای ملی و همگانی دانست و اظهار داشت: این رسانه متعلق به آحاد مردم جامعه است و دغدغه و مشکلات مردم و انعکاس آن بخشی از وطایف اصلی این سازمان است؛ ضمن آنکه رسالت عظیم فرهنگی، اجتماعی و هنری را برای پیشبرد اهداف والای یک جامعه بر عهده دارد که در راس آن کتاب و کتابخوانی است و اگر کم رنگ شود ضربه جبران ناپذیری به کشور وارد می سازد؛ چه آن که دشمن از این ناآگاهی به نفع خود استفاده می کند.

مدیرکل صدا و سیمای مرکز قم بیان کرد: از نکات مهمی که همیشه در جلسات با کارکنان صدا و سیما، تولیدکنندگان برنامه، تهیه کنندگان مطرح می کنم خواندن، مطالعه و خرید کتاب به عنوان کالایی فرهنگی و اجتماعی در سبد خانواده است که نتایج اثربخش آن را در برنامه های کاری و شخصی خود در آینده مشاهده می کنند. وی سپس گفت: از تمامی برنامه های مرتبط با کتاب مانند رونمایی از کتاب، معرفی تازه های نشر و نشست های نقد و بررسی و معرفی خدمات کتابخانه های عمومی حمایت می کنیم و آن را به طور کامل پوشش می دهیم. همانطور که در چند سال گذشته این اتفاق رقم خورده است.

حجت الاسلام و المسلمین محمد لطفی نیاسر تصریح کرد: اگر مطالعه و نهادینه سازی آن به عادت تبدیل شود بسیاری از مشکلات و ناهنجاری های جامعه کاهش پیدا می کند و روح انسان به یک تکامل و آرامش می رسد. در آغا نیز باید خواندن کتاب را از خود شروع کنیم تا بتوانیم الگویی مناسب برای دیگر افراد جامعه باشیم. وی افزود: شیوه اطلاع رسانی، تبلیغات و برجسته سازی خبر در معرفی کتاب و تازه های نشر از نکات حائز اهمیت است که نباید از آن برای جذب مخاطب غافل شد.

مدیرکل صدا و سیمای مرکز قم اظهار داشت: سواد کتابخوانی و خواندن کتاب های خوب مهم تر از موضوع ترویج کتابخوانی است چرا که نویسندگان برخی از کتب دارای افکار انحرافی هستند که ممکن است ذهن مخاطبی را که ناآشنا با واقعیت ها و حقایق باشد به تباهی بکشاند. رسالت کتابداران در اینجا معرفی کتاب های خوب و کاربردی و پرمحتوا به عنوان چراغ راه به عموم افراد جامعه است. وی گفت: کتابخانه ها از پتانسیل های خوبی برای اجرای برنامه های متنوع با محوریت کتاب برای همه اقشار و گروه های سنی برخوردار هستند و ما نیز با همکاری دو جانبه با کتابخانه های عمومی، مردم را به استفاده از این گنجینه بی نظیر دعوت می کنیم.

حجت الاسلام و المسلمین محمد لطفی نیاسر افزود: این مرکز از برنامه های معرفی و بررسی کتاب به ویژه کتاب های تحسین شده رهبر معظم انقلاب اسلامی، نشست های کتاب خوان، پویش های کتابخوان که با نوآوری و شیوهای جدید و تکنولوژی همراه باشد استقبال می کند.

وی گفت: برخلاف تصور افراد، کتاب ها تاثیرگذارتر از فیلم ها هستند و در حافظه بلندمدت ثبت می شود. از این رو تولید محتوا و تهیه خوراک سالم از مواردی است که باید توسط کتابداران مورد توجه قرار بگیرد.


وی عنوان کرد: صدا و سیما با استفاده از ظرفیت کتابداران متخصص و متعهد این آمادگی را دارد با محوریت کتاب برنامه هایی مشترک در حوزه خانواده، کودک، نوجوان و جوان و بزرگسال برگزار کند و در آغاز امر، این کار را با معرفی کتابهای کاربردی، کم حجم و با موضوع ادبیات برای انس افراد با کتاب انجام دهد.

مدیرکل صدا و سیمای مرکز قم در پایان اظهار داشت: اجرای برنامه های مشارکتی به ویژه تعامل با دستگاه های همسو منجر به کاهش هزینه ها و تنوع در آن می شود ضمن آنکه باید به تولید کتاب های صوتی و کمک به اقتصاد صنعت نشر نیز توجه ویژه شود.

گفتنی است در این نشست، محمدرضا شعبانی راد، معاون اطلاعات و اخبار صدا و سیمای مرکز قم؛ محمدحسین مبینی، مدیر روابط عمومی و بین الملل صدا و سیمای مرکز قم، مریم افشاری، مسئول روابط عمومی اداره کل کتابخانه ها؛ محمد باقری، سرپرست اداره امور کتابخانه ها و همکاری ها؛ رقیه حیدری، مسئول فرهنگی؛ زینب ساکت، مسئول فناوری اطلاعات؛ مهدی غفاری، مسئول دفتر و مهدی محمدی، کتابدار کتابخانه الزهرا (س) حضور داشتند که هر یک به دیدگاه ها و نقطه نظرات خود پرداختند.
بيشتر