بازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 588812
تعداد بازديد کنندگان سايت: 255595877 تعداد بازديد زيرپورتال: 618027 اين زيرپورتال امروز: 451 سایت در امروز: 6620 اين صفحه امروز: 380

1399/2/25 پنجشنبه در نشست هم اندیشی سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی و مدیرکل صدا و سیمای مرکز قم مطرح شد؛ ظرفیت عظیم صدا و سیما برای ترویج کتابخوانی و معرفی کتابخانه های عمومی در نشست هم اندیشی سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم و مدیرکل صدا و سیمای مرکز قم به ظرفیت عظیم صدا و سیما برای ترویج فرهنگ کتابخوانی و معرفی خدمات کتابخانه های عمومی اشاره شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم، در نشست هم اندیشی سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم و مدیرکل صدا و سیمای مرکز قم درباره اهداف مشترک و برنامه های فرهنگی گفتگو و تبادل نظر انجام شد.

در این نشست، سجاد عمرانی، سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم، ضمن تشکر از پوشش مطلوب اخبار کتابخانه های عمومی استان و آرزوی قبولی طاعات و عبادات، خدمت در قم را یک افتخار و توفیق بزرگ الهی دانست و اظهار داشت: این اداره کل درصدد تقویت و تعاملات بیشتر با دستگاه ها، نهادها و ادارات در راستای هم افزایی و مشارکت در برنامه های متنوع فرهنگی است.

سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم بیان کرد: صدا و سیما یک رسانه ملی است که رسالت آن خدمت به مردم در حوزه های مختلف آن هم بنا به ماهیت کاری این سازمان است و کتابخانه ها نیز به عنوان نهادی عمومی برای استفاده آحاد مردم از هر قشر و نژاد و گروه سنی و تحصیلاتی است که کتابداران این مجموعه به بهترین شکل موجود به عموم جامعه خدمات مطلوب کتابداری و کتابخانه ای را ارائه می دهند.

گفتنی است در این نشست، محمدرضا شعبانی راد، معاون اطلاعات و اخبار صدا و سیمای مرکز قم؛ محمدحسین مبینی، مدیر روابط عمومی و بین الملل صدا و سیمای مرکز قم، مریم افشاری، مسئول روابط عمومی اداره کل کتابخانه ها؛ محمد باقری، سرپرست اداره امور کتابخانه ها و همکاری ها؛ رقیه حیدری، مسئول فرهنگی؛ زینب ساکت، مسئول فناوری اطلاعات و مهدی محمدی، کتابدار کتابخانه الزهرا (س)سجاد عمرانی افزود: نهاد کتابخانه های عمومی کشور و ادارات کل کتابخانه های عمومی به عنوان یک نهاد تخصصی و توانمند، متولی برنامه های ترویج کتابخوانی و معرفی کتاب است. وی سپس به وجود کتابخانه های عمومی در مناطق محروم و کم برخوردار اشاره کرد و گفت: این اقدام نهاد با هدف تحقق عدالت اجتماعی و فرهنگی و حتی اقتصادی است که فعالیت ها و پتانسیل ها و سرمایه های ارزشمند انسانی خود را بیرون از کتابخانه ها برای خانواده های بی سرپرست و زندانیان انجام می دهد.

سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم گفت: رویکرد و سیاست نهاد کتابخانه های عمومی کشور ارتقاء شاخص های فرهنگی با محوریت کتاب در قالب های متنوع در مناطقی است که داراری فقر فرهنگی هستند. وی سپس اضافه کرد: قم به شهر هزار کتابخانه شهرت دارد و این بسیار عالی است اما این کتابخانه ها و منابع آن بیشتر تخصصی و استفاده از سالن آن نیز برای قشر خاص جامعه است ولی ماهیت کتابخانه های عمومی اینطور نیست. ولی متاسفانه  استان قم به لحاظ کمی از برخورداری کتابخانه های عمومی دچار مشکل است که با رایزنی های انجام شده و پیگیری های مجدانه؛ دو باب کتابخانه در سال جاری افتتاح می شود.

سجاد عمرانی اظهار داشت: به تعبیر حضرت امام (ره) صدا و سیما یک دانشگاه عمومی است و همکاری های دو جانبه در زمینه اهداف مشترک همانند برگزاری مسابقه های کتابخوانی ویژه سه گروه سنی کودک، نوجوان و بزرگسال، نشست های نقد و بررسی کتاب و کتاب خوان، ساخت انیمیشن های کتابخوانی و معرفی کتاب توسط کتابداران متخصص و کارشناسان خبره می تواند راهگشا باشد چرا که صدا و سیما از ظرفیت های عظیمی برخوردار است و نقش بسزایی در تبلیغ و اطلاع رسانی و شناساندن کتابخانه های عمومی به مردم دارد.

سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم گفت: کتابداران و کارشناسان اداره کل با ارائه برنامه های نو و خلاقانه در این زمینه از هیچ گونه همکاری در اجرای هر چه بهتر برنامه های فرهنگی در صدا و سیما دریغ نمی کنند. وی همچنین به دهمین جشنواره ملی کتابخوانی رضوی در سطح کشور اشاره کرد و افزود: انتظار می رود صدا و سیمای مرکز قم به عنوان دستگاهی که از فراوانی مخاطب برخوردار است و در جوار کریمه اهل بیت قرار دارد سهم بیشتری را در تشویق مردم به مشارکت حداکثری در این جشنواره که مزین به نام اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام شده، داشته باشد.

سجاد عمرانی در پایان عنوان کرد: برای خروجی بهتر و بازتاب بیشتر برنامه های کتابخانه های عمومی در حوزه کودک، نوجوان و خانواده، کارهای مشترکی را می توانیم برای بهبود شرایط اجتماعی و اقتصادی و ... انجام دهیم.

گفتنی است در این نشست، محمدرضا شعبانی راد، معاون اطلاعات و اخبار صدا و سیمای مرکز قم؛ محمدحسین مبینی، مدیر روابط عمومی و بین الملل صدا و سیمای مرکز قم، مریم افشاری، مسئول روابط عمومی اداره کل کتابخانه ها؛ محمد باقری، سرپرست اداره امور کتابخانه ها و همکاری ها؛ رقیه حیدری، مسئول فرهنگی؛ زینب ساکت، مسئول فناوری اطلاعات؛ مهدی غفاری، مسئول دفتر و مهدی محمدی، کتابدار کتابخانه الزهرا (س) حضور داشتند که هر یک به دیدگاه ها و نقطه نظرات خود پرداختند.

 
بيشتر