بازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 589135
تعداد بازديد کنندگان سايت: 255598083 تعداد بازديد زيرپورتال: 618351 اين زيرپورتال امروز: 775 سایت در امروز: 8826 اين صفحه امروز: 703


1399/2/20 شنبه در دیدار سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی و جانشین سپاه امام علی ابن ابیطالب مطرح شد؛ طرح رزمایش فرهنگی با محوریت کتاب و کتابخوانی توسط کتابداران سجاد عمرانی، سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان قم با سرهنگ محمدرضا موحد، جانشین فرماندهی سپاه امام علی ابن ابیطالب (ع) در راستای اجرای طرح برنامه های مشترک در استان با عنوان رزمایش فرهنگی با محوریت کتاب و کتابخوانی توسط کتابداران دیدار و گفتگو کرد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان قم، در دیدار سجاد عمرانی، سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان قم و سرهنگ محمدرضا موحد، جانشین فرماندهی سپاه امام علی بن ابی طالب بر ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی و ضرورت اجرای برنامه‌های مشترک بین دو نهاد تأکید شد.

سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان قم ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات، اظهار داشت: سپاه یک نهاد مردم محور و ولایت مدار است که با همه دستگاه ها، نهادها و ادارات همکاری می کند و در همه برهه های زمانی حساس و تاریخی انقلاب، حافظ امنیت ملی بوده است. وی سپس گفت: این همکاری باعث هم افزایی و خدمت به مردم شریف ایران اسلامی و ایجاد انگیره و پیشرفت و رشد جامعه می شود.

سجاد عمرانی بیان کرد: سپاه پاسداران در راستای اهداف جمهوری اسلامی و تحقق بخشیدن به گام دوم انقلاب که مقام معظم رهبری آن را برای همگان تبیین فرمودند؛ می تواند با تعامل دوجانبه در گسترش فرهنگ مطالعه گامی موثر بردارد چرا که کتابخوانی از موضوعات مهمی است که مقام معظم رهبری به آن تاکید دارند و سپاه نیز از ظرفیت های خوبی برای حمایت از این امر مهم برخوردار است.

وی همچنین افزود: برای تحقق عدالت اجتماعی و فرهنگی، کتابخانه های عمومی سراسر کشور در مراکز استانها، شهرستان ها و روستاها دایر شده است که به لحاظ کیفی دارای ویژه برنامه هایی متنوع برای همه اقشار و گروه های سنی به ویژه کودکان و نوجوانان است و از آنجا که  رهبر معظم انقلاب اسلامی به کودکان و نوجوانان و ایجاد عادت به مطالعه در این سن تاکید دارند؛ نهاد کتابخانه ها بیشترین سرمایه گذاری را برای این گروه سنی به عنوان نسل آینده ساز و کتابخوان قرار داده است.

سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان قم اظهار داشت: بزرگ ترین رویداد فرهنگی کشور در حال حاضر که یک طرح ملی و خانوادگی به شمار می آید؛ جشنواره کتابخوانی رضوی است که با هدف تشویق و ترغیب مردم به مطالعه و انس با کتب دینی و آشنایی برگزار می شود. وی در ادامه بیان کرد: اداره کل کتابخانه ها متولی کتاب و کتابخوانی است و برنامه هایی همچون معرفی و بررسی کتاب های متنوعی با حضور نویسندگان را در برنامه های خود دارد به ویژه کتبی که تحسین شده مقام معظم رهبری است و در این قالب هر دو نهاد می توانند نشست های فرهنگی مشترکی را اجرا کنند.

سجاد عمرانی تصریح کرد: بسیجیان و خانواده های این عزیزان و کادر سپاه همیشه مقتدر باید الگویی مناسب در حوزه کتابخوانی با حضور خود در کتابخانه ها باشند و با این حرکت یک رزمایش مشترک فرهنگی عظیم را با همت کتابداران نه تنها در سطح استان بلکه کشور به وجود آورند. وی افزود: دغدغه مقام معظم رهبری حضور حداکثری افراد و اقشار مذهبی در مراکز علمی، فرهنگی و اجتماعی از جمله کتابخانه ها به عنوان یک باشگاه کتابخوانی و صد در صد علمی، اجتماعی و فرهنگی است.

سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان قم در پایان اظهار داشت: برخی از کتابخانه های عمومی در مناطق محروم و کم برخوردار به منظور کاهش آسیب های اجتماعی واقع شده است و انتظار می رود سپاه و ناحیه بسیج با توجه به شناختی که از هر منطقه دارند امنیت آن را فراهم کنند.

در ادامه این نشست، سرهنگ محمدرضا موحد، جانشین فرماندهی سپاه امام علی بن ابی طالب ضمن خوش آمدگویی و استقبال از برنامه های فرهنگی نهاد کتابخانه ها، بیان کرد: امر خواندن و مطالعه، رویکرد و فرایندی پسندیده و موثر در آگاهی بخشی افراد نسبت به مسائل روز به ویژه در عصر حاضر است و با توجه به حجم تبلیغات دشمن علیه انقلاب و تفرقه افکنی بین مردم و مسئولان، نیاز به افزایش ساعت مطالعه بیشتر از پیش احساس می شود. وی گفت: کتابخوانی علاوه بر رشد و ارتقاء سطح فرهنگ جامعه باعث پیشبر اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در تمامی زمینه ها به ویژه دشمن شناسی و بصیرت می شود و سپاه پاسداران و مجموعه بسیج بر خود فرض می داند که آن را به طور شایسته انجام دهد.

سرهنگ محمدرضا موحد، همچنین از نشست های کتابخوان و نقد کتاب به ویژه برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی و زرمایش عظیم فرهنگی با محوریت کتاب و کتابخانه استقبال کرد و افزود: با توجه به تعطیلی مراکز علمی فرهنگی و ماندن در خانه به علت وجود منحوس ویروس کرونا که یک تهدید برای کشور بود اما فرصت هایی همچون مطالعه و کتابخوانی را برای ما فراهم کرد و بیانگر این است که از هر تهدید می شود به عنوان یک فرصت طلایی و کاربردی استفاده کرد.

جانشین فرماندهی سپاه امام علی بن ابی طالب در ادامه اظهار داشت: هوشیاری و بهره مندی کتابداران از فضای مجازی را تحسین برانگیز عنوان کرد و گفت: معرفی کتاب و برنامه ریزی برای انجام فعالیت ها درقالب های متنوع و سرگرم کننده برای خانواده ها و همه اقشار و گروه های سنی از اقدامات خوب کتابداران نهاد کتابخانه های عمومی کشور برای ارتباط گیری با اعضا و مردم است. وی در پایان آمادگی سپاه و بسیج را در حفظ امنیت کتابخانه ها، مشارکت در جشنواره رضوی و ترویج فرهنگ مطالعه اعلام کرد.

گفتنی است در این نشست، سرهنگ حسین حسن پور، مسئول سازمان بسیج کارمندان استان، محمد باقری، سرپرست اداره امور کتابخانه ها و همکاری ها، مریم افشاری، مسئول روابط عمومی اداره کل کتابخانه ها؛ محمد جعفری سیریزی، فرمانده پایگاه بسیج شهید آوینی اداره کتابخانه ها و مهدی غفاری، مسئول دفتر سرپرست اداره کل کتابخانه ها حضور داشتند.
بيشتر