فهرست

اخبار کتابخانه‌ها

در نشست نقد و بررسی کتاب «معصومه آل محمد (ص)» عنوان شد؛

نقش حضرت معصومه (س) در طلوع تشیع و مرجعیت دینی قم در جهان اسلام

به مناسبت وفات شهادت‌گونه حضرت فاطمه معصومه (س)، نشست نقد و بررسی کتاب «معصومه آل محمد (ص)» با حضور آیت الله غلامعلی صفایی بوشهری، آیت الله سید محمد سعیدی، تولیت آستان مقدس فاطمه معصومه (س) و جمعی از علاقه مندان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم، به مناسبت وفات شهادت‌گونه حضرت فاطمه معصومه (س) و با همکاری کتابخانه آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه (سلام الله علیها)، اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم و اداره کل کتابخانه های عمومی استان بوشهر، نشست نقد و بررسی کتاب «معصومه آل محمد (ص)» با حضور آیت الله غلامعلی صفایی بوشهری، امام جمعه بوشهر و نماینده ولی فقیه در استان بوشهر و نویسنده کتاب های «معصومه آل محمد (ص) و «شرح بزرگ زیارتنامه حضرت فاطمه معصومه (س)»؛ آیت الله سید محمد سعیدی، تولیت آستان مقدس فاطمه معصومه (س)، نماینده ولی فقیه و امام جمعه شهر قم؛ حجت الاسلام محمدتقی قادری، استاد حوزه و دانشگاه و منتقد اثر؛ حسین غریب مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قم؛ حجت الاسلام علی اشرف عبدی، مدیر کتابخانه آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه (س)؛ اسماعیل رهنورد، مدیر کتابخانه مسجد اعظم قم؛ مهدی محمدی شجاعی، مدیر کتابخانه دانشگاه ادیان و مذاهب قم؛ مهدی توکلیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان قم و جمعی از کتابداران، فعالان فرهنگی و علاقه مندان در سالن جلسات حضرت خدیجه کتابخانه آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه (س) برگزار و همچنین به صورت زنده از طریق اسکای روم اداره کل کتابخانه عمومی استان قم پخش شد.

نقش حضرت معصومه (س) در طلوع تشیع و مرجعیت دینی قم در جهان اسلام

قم به اعتبار حضرت معصومه مرکز طلوع تشیع شد

آیت الله صفایی بوشهری، نویسنده کتاب «معصومه آل محمد (ص)» در این نشست گفت: امیدوارم این نشست نقد و بررسی کتاب بتواند مایه اعتنا در عرصه پژوهش در ارتباط با شخصیت آسمانی حضرت فاطمه معصومه (س) و تولید مطالب جدید و کشف مطالب مجهول پیرامون این شخصیت الهی شود.

وی در ادامه پیرامون نحوه نگارش کتاب اظهار داشت: این کتاب به سفارش آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه (س) نگاشته شد و توفیقی بود تا بعد از قریب به سی سال تحصیل در جوار حرم حضرت فاطمه معصومه (س) در کنار فعالیت های اجرایی و نظارتی و تدریس، این دو تالیف را به عنوان سرمایه اخروی منتشر کنم و از این بابت از خداوند متعال سپاسگزارم.

امام جمعه بوشهر پیرامون نقش حضرت فاطمه معصومه (س) در بالابردن جایگاه شهر قم گفت: ما هر چه داریم از حضرت فاطمه معصومه (س) داریم و قم یعنی حضرت معصومه و به اعتبار ایشان قم، مرکز طلوع و ظهور تشیع است؛ چراکه ایشان خورشید فروزان تابش معارف اسلامی به تمام جهان هستند.

نویسنده کتاب «شرح بزرگ زیارتنامه حضرت فاطمه معصومه (س)» در ادامه ضمن تشکر از پژوهشگران و کتابداران کتابخانه آستان مقدس حضرت معصومه (س) در همکاری جهت تامین برخی از منابع استفاده شده برای نگارش این کتاب، تاکید کرد: پیرامون شخصیت حضرت فاطمه معصومه (س)، منابع مستند کهن بسیار کمی وجود دارد و از همین رو، تحقیق پیرامون شخصیت ایشان را سخت می کند؛ هر چند که تلاش شد تا با استفاده از منابع کتابخانه های کشورهای مختلف از منابع مستند در این زمینه استفاده شود.

نماینده ولی فقیه در استان بوشهر همچنین خاطرنشان کرد: در ارتباط با شهادت یا رحلت حضرت فاطمه معصومه (س) ابهاماتی وجود دارد و هرچند که به احتمال زیاد ایشان به شهادت رسیدند؛ اما مستندات دقیقی در این زمینه به جز چند منبع تاریخی وجود ندارد.

آیت الله صفایی بوشهری در پایان تصریح کرد: حضرت فاطمه معصومه(س) چه در زندگی با برکتشان و چه پس از وفات، تاثیرات شگرفی در مدینه، مسیر رسیدن به قم و شهر قم داشته اند که حداقل آن، حوزه علمیه قم است که مکتبی قوی در حوزه علوم دینی در جهان اسلام است و امیدواریم این کتاب آغازی برای کار های پژوهشی پیرامون آن حضرت باشد.

نقش حضرت معصومه (س) در طلوع تشیع و مرجعیت دینی قم در جهان اسلام

قلم روان، خوش ساخت بودن و نگارش متناسب با درک افراد مختلف، مهم ترین ویژگی کتاب است

در ادامه این نشست، حجت الاسلام و المسلمین قادری، منتقد اثر گفت: نقد کتاب، به معنای عیب یابی و ابراز نقص های آن نیست بلکه ناقد از زاویه کسی که خارج از کتاب است، نکات لازم اعم از آنچه باید به کتاب اضافه شود یا آنچه بهتر است بیشتر به آن توجه شود را ابراز می کند.

وی در ادامه افزود: سه شکل مواجهه با تاریخ در کتب تاریخی وجود دارد؛ اول مواجهه نقلی که در آن از منابع دست اول جهت گزارش بدون تحلیل استفاده می شود؛ دوم گزارش تحلیلی که در آن نویسنده علاوه بر گزارش از منابع دست اول، درس ها و پیام های پیرامون آن را نیز تحلیل می کند و نحوه مواجهه سوم، تاریخ اسوه ای است که در آن نویسنده علاوه بر ارائه گزارش و تحلیل، با قلم هنرمندانه خود، پیام ها و درس های تاریخ را به گونه ای ارائه می کند که خواننده آن را در زندگی شخصی نیز به کار گیرد.

این استاد حوزه و دانشگاه در ادامه تاکید کرد: از مهم ترین ویژگی های کتاب، قلم روان نویسنده است که افراد با سطح سواد مختلف می توانند آن را بخوانند، درک کنند و لذت ببرند.

قادری تصریح کرد: دیگر ویژگی این کتاب، خوش ساخت بودن و همچنین ارائه مستند مطالب است که در بخش های مختلف استنادات مربوطه آورده شده و به مخاطب نشان می دهد که پژوهشگر برای تایید این مطلب از منابع معتبر مختلفی استفاده کرده است.

وی همچنین در پایان پیرامون جلد کتاب و برخی از فصل های کتاب نکاتی را ارائه کرد.

نقش حضرت معصومه (س) در طلوع تشیع و مرجعیت دینی قم در جهان اسلام

نمایندگان معزز ولی فقیه در استان ها، حامیان و مروجان فرهنگ کتاب و کتابخوانی هستند

مهدی توکلیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان قم در این نشست ضمن گرامیداشت یاد و نام شهدای مظلوم غزه گفت: از جمله بیانات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) پیرامون کتاب و کتابخوانی این است که ایشان فرمودند: «امروز کتابخوانی‌ و علم‌آموزی‌ نه‌ تنها یک‌ وظیفه‌ی‌ ملی‌، که‌ یک‌ واجب‌ دینی‌ است‌.» افتخار می کنیم که آیت الله سعیدی و آیت الله صفایی بوشهری به عنوان نمایندگان مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در استان های قم و بوشهر، همواره حامی و مروج فرهنگ کتاب و کتابخوانی بوده اند.

وی در ادامه ابراز داشت: نهاد کتابخانه های عمومی کشور با بیش از 3700 کتابخانه عمومی که شامل 2750 باب کتابخانه عمومی نهادی است با حدود 8 هزار کتابدار که مشاوران امین در حوزه خواندن هستند در حال خدمت به عموم مردم از مناطق عشایری و روستایی تا مناطق شهری و مراکز استانها است. خوشحالیم که در مسیر ترویج و توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی از راهنمایی های مشفقانه و مدبرانه و همکاری های حجت الاسلام و المسلمین مشرف، معاونت فرهنگی آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه و حجت الاسلام عبدی، مدیر کتابخانه آستان استفاده می کنیم.

نقش حضرت معصومه (س) در طلوع تشیع و مرجعیت دینی قم در جهان اسلام