فهرست

تازه‌ترين اخبار

به مناسبت روز جهانی زبان مادری؛

نشست «من لهجه دارم» ویژه گویش کُمِج برگزار می شود

به مناسبت روز جهانی زبان مادری، نشست «من لهجه دارم» ویژه گویش کُمِج با حضور محمد قاضی، نویسنده و پژوهشگر به صورت مجازی برگزار خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم، به مناسبت روز جهانی زبان مادری و به میزبانی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم، نشست «من لهجه دارم» ویژه گویش کُمِج با حضور محمد قاضی، نویسنده و پژوهشگر به صورت مجازی و در بستر اسکای روم برگزار خواهد شد.
در سال ۲ هزار میلادی و با هدف حفظ بزرگترین میراث بشری یعنی «زبان مادری»، سازمان ملل ۲۱ فوریه  را «روز جهانی زبان مادری» نامید. گویش قمی که کُمِج یا کُمیج نیز نامیده می شود، به دلیل مهاجرت قمی‌ها به شهرهای دیگر و یا مهاجرپذیری و ورود بیش از چند ملیت و اقوامی از دیگر استان‌های کشور، در حال دگرگونی و کم‌رنگ شدن به ویژه در میان نسل جدید قمی هاست.
محمد قاضی، معلم و پژوهشگر در حوزه گویش قمی است که با گردآوری کنایات و لغات قمی در کتاب خود، نقش خود را در حفظ اصطلاحات قمی ایفا کرده است. نشست «من لهجه دارم» سه شنبه ۳ اسفند ۱۴۰۰ ساعت ۱۰ صبح در اسکای روم اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم به آدرس www.Skyroom.online/ch/nahaad/qompl برگزار خواهد شد.

عكس های مرتبط :