فهرست

اخبار برگزيده

در نشست صمیمانه کتابداران و اصحاب کتاب استان عنوان شد؛

از روایت آزادگان امام حسن مجتبی (ع) در سوریه تا رونمایی از اولین کتاب دعای کودکان و نوجوانان

در نشست صمیمانه کتابداران و اصحاب کتاب استان قم، از اولین کتاب دعای صوتی ویژه کودکان و نوجوانان با عنوان «کبوترانه تا خدا» رونمایی شد.

 به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم، دورهمی صمیمانه و ضیافت افطاری کتابداران و اصحاب کتاب استان قم با همکاری اداره کل کتابخانه های عمومی و هیئت خادم الرضا (ع) 6 فروردین ماه 1403 با حضور مصطفی ملائی، رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر مقدس قم؛ نرجس نیازمند، عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر قم؛ فخرالدین یوسف پور، مدیر خانه مطبوعات؛ مهدی بخشی، رئیس هییت مدیره خانه مطبوعات؛ حسین محمدرضایی، معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری قم؛ فائزه فرهودی، عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان؛ عیسی زارعی، مدیر پژوهش دانشکده صدا و سیمای استان؛ علی اصغر نظری، رئیس انجمن خوشنویسان قم؛حجت الاسلام والمسلمین محمد مهدی شاهینی، معاون فرهنگی بنیاد فرهنگی امامت؛ محمد عکافان،رئیس خانه احزاب استان قم؛ محمد حسین قاسمی، مدیر انتشارات کتابک؛ مسلم ناصری، حجت الاسلام محمد مهاجرانی، یونس عزیزی و فهیمه شاکری مهر از نویسندگان استان؛ مهدی توکلیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان و جمعی از کتابداران کتابخانه های عمومی استان همراه با خانواده در محل حسینیه بنی فاطمه (س) برگزار شد.

خانواده، مدرسه و هیئت کتابخوان، لازمه ساختن جامعه کتابخوان است
مهدی توکلیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان قم ضمن تقدیر از همراهی و همدلی هیئت خادم الرضا (ع) به عنوان اولین هیئت کتابخوان استان در ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در این مراسم گفت: اگر بخواهیم جامعه ای کتابخوان داشته باشیم، نیازمند آن هستیم که همه ارکان جامعه مثل خانواده، مدرسه، هیئت و... به کتاب و کتابخوانی به عنوان امری واجب و ملی توجه ویژه داشته باشند.

وی افزود: استان قم در بسیاری از عرصه ها همچون ایثار و شهادت سرآمد بوده و در حوزه کتابخانه های عمومی نیز با وجود اینکه در حال حاضر تنها 25 کتابخانه عمومی در استان فعال است، امیدواریم که با همراهی و هم افزایی مسئولین دغدغه مند استان، بتوانیم از همه ظرفیت ها در جهت ارائه خدمات بیشتر به مردم بهره مند شویم.

انتخاب های عاقلانه در زندگی از همنشینی با کتاب نشات می گیرد

نرجس نیازمند، عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر قم نیز ضمن تبریک میلاد امام حسن مجتبی (ع) گفت: درصد بیشتر کتابداران کتابخانه های عمومی کشور را خانم ها تشکیل می دهند و آنچنان که در این مدت با آنها آشنا شده ام، بانوان تحصیل کرده و کتابخوان شاغل در کتابخانه های عمومی، علاوه بر انجام وظایف شغلی، وظیفه اصلی خود یعنی مادر بودن را نیز به خوبی انجام می دهند و از آن غافل نشده اند.
وی تاکید کرد: کتاب گنجینه زندگی انسان است و سرمایه ای است که آینده انسان را می سازد و کسانی که با کتاب همنشین هستند، آرامش بیشتری دارند و مسیر زندگی را عاقلانه تر انتخاب می کنند.

عضوکمیسیون فرهنگی_اجتماعی شورای اسلامی شهر قم در پایان خاطر نشان کرد: ارتباط، همکاری و هم افزایی بیشتر بین آموزش پرورش و کتابخانه های عمومی می تواند نتایج ماندگار و پیشرفت های چشمگیری را در حوزه ترویج و توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی حاصل کند که در نتیجه موجب پیشرفت و توسعه استان می شود.

روایت آزادی مدافعان حرم در سالروز شهادت کریم اهل بیت (ع)

سردار رضا سهرابی، پیشکسوت دفاع مقدس نیز در این مراسم به بیان خاطره ای از اسارت خود و همرزمانش به دست داعش پرداخت و گفت: در روز ولادت کریم اهل بیت (ع) در سوریه به دست داعش اسیر شدیم و پس از شش ماه و در روز شهادت امام حسن مجتبی (ع) و به کمک خداوند و همت حاج قاسم سلیمانی از چنگ دشمن رها شدیم و خود را آزاده کریم اهل بیت (ع) می دانیم و از آن پس نیز زندگی خود را وقف آن امام معصوم کرده ام.

«کبوترانه تا خدا» گلچینی از سخنان معصومین (سلام الله علیها) با خداوند ویژه کودکان و نوجوانان است
در پایان این نشست، از اولین کتاب دعای صوتی ویژه کودکان و نوجوانان با عنوان «کبوترانه تا خدا» رونمایی شد.
حجت الاسلام و المسلمین سید محمد مهاجرانی پس از رونمایی از این کتاب گفت: انتشارات کتابک یکی از نشرهای معروف و معتبر استان قم است که یکی از ویژگی های مهم آن، مشورت با اهالی قلم و حوزه نشر در موارد مختلف به جهت وسواس در ارائه کتاب های خوب به بازار نشر است.
وی افزود: یکی از محصولات درخشان این انتشارت، بازی اشکنک است که ضرب المثل های فارسی را در قالب بازی به کودکان و نوجوانان آموزش می دهد.
نویسنده کتاب «نادانی دشمن ماست» پیرامون کتاب «کبوترانه تا خدا» گفت: این کتاب گلچینی از ادعیه است که کودکان و نوجوانان ترجمه و ساده سازی شده است و از این جهت کاری بدیع و مهم به شمار می رود.

مهاجرانی در پایان تصریح کرد: ائمه معصومین (سلام الله علیها) گاهی با مردم صحبت کرده اند که نتیجه آن احادیثی است که در اختیار ماست و گاهی با خداوند سخن گفته اند که ادعیه نام گرفته است و این ادعیه از این جهت، سرچشمه مهمی برای ارتباط با خداست که از دل آن می توان ایده های زیادی برای نگارش داستان نیز استخراج کرد.

«کبوترانه تا خدا» به فناوری واقعیت افزوده مجهز است
محمد حسین قاسمی، مدیر انتشارات کتابک نیز پیرامون این کتاب خاطرنشان کرد: «کبوترانه تا خدا» کتاب دعا ویژه کودکان و نوجوانان است که ساده نویسی شده است و ترجمه روانی از آن انجام شده است تا در کنار طراحی ویژه کودکانه آن، کتابی مناسب برای ارتباط بیشتر کودکان با خداوند باشد.
وی افزود: این کتاب همچنین به فناروی واقعیت افزوده مجهز بوده و خوانندگان آن می توانند با استفاده از این فناوری، نسخه صوتی ادعیه را نیز که توسط حاج مالک بکماز خوانده شده گوش کنند.
گفتنی است که مدیحه سرایی در وصف امام حسن (ع) توسط مصطفی بابابپیر، مداح اهل بیت (ع) از دیگر ویژه برنامه های این مراسم بود.
همچنین در پایان این مراسم، از فعالیت ها و اقدامات هیئت خادم الرضا (ع) در حوزه کتاب و کتابخوانی تقدیر شد.