فهرست

اخبار برگزيده

با تجلیل کتابداران، اعضای کتابخوان و مروجان فرهنگ کتاب و کتابخوانی استان؛

آیین گرامیداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار استان قم برگزار شد 

آیین گرامیداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار استان قم با حضور جمعی از کتابداران، فعالان فرهنگی و مسئولان استانی و با تقدیر از کتابداران، اعضای کتابخوان و مروجان فرهنگ کتاب و کتابخوانی و رونمایی از کتاب «آقا مهدی» برگزار شد. 

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم، همزمان با سی و یکمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، به میزبانی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم، آیین گرامیداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار استان قم با حضور محمدعلی میرزایی، مدیرکل امور استانها و سرپرست دفتر مرکزی حراست نهاد کتابخانه های عمومی کشور؛ حجت الاسلام علی لقمانپور، مدیر کل حفظ آثار و ارزش های دفاع مقدس قم؛ ابوالقاسم مقیمی، معاون اجتماعی، فرهنگی و زیارت استانداری قم؛ حجت‌الاسلام سیداحمد طباطبایی نژاد، سرپرست سازمان فرهنگی هنری شهرداری قم؛ امیرعلی عموزاده، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم؛ مهدی کبیری‌پور، جانشین فرمانده سپاه امام علی بن ابیطالب(ع) استان قم؛ حجت الاسلام مرتضی شعبان زاده، مدیرکل تبلیغات اسلامی استان قم؛ محسن موحدی، رئیس ستاد کنگره شهدای استان قم؛ مهدی قزلی، نویسنده؛  هادی بادینلو، معاون فرهنگی سپاه استان قم؛ عبدالرضایی، جانشین معاون فرهنگی و اجتماعی نیروی انتظامی قم؛ سیدتقی حسینی، نماینده جامعه مدرسین حوزه علمیه قم؛ مهدی عزیزی، مسئول دفتر احمد امیرآبادی فراهانی، نماینده قم در مجلس شورای اسلامی؛ حسین محمدرضایی، معاون فرهنگی سازمان فرهنگی، هنری ورزشی شهرداری قم؛ مهدی توکلیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان قم؛ رضا کریمی، دانشیار گروه علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه قم؛ محمود پاک نژاد، از پیشکسوتان دفاع مقدس استان؛ محمدحسین قاسمی، مدیر انتشارت کتابک؛ هادی سعادتمند، نویسنده؛ جمعی از خبرنگاران، هنرمندان و فعالان فرهنگی استان در سالن غدیر اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم برگزار شد.

 
عضویت بیش از 12 میلیون نفر در کتابخانه های عمومی کشور 
محمدعلی میرزایی، مدیرکل امور استانهای نهاد کتابخانه های عمومی کشور در ابتدای این مراسم ضمن گرامیداشت هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار گفت: نقش کتابخانه ها در بستر سرمایه اجتماعی در کشور انکار نشدنی است و در حال حاضر 3700 کتابخانه در کشور در حال خدمت رسانی به مردم هستند که این ویژگی نهاد را به یکی از مهم ترین و تاثیرگذار ترین بستر های فرهنگی در کشور تبدیل کرده است. 
وی در ادامه افزود: حضور رئیس جمهوری محترم جمهوری اسلامی ایران و رئیس محترم مجلس شورای اسلامی در مراسم دو سال گذشته نهاد کتابخانه های عمومی نشان از اهمیت جایگاه کتاب و کتابخوانی و نگاه ویژه دولت و مجلس به حوزه کتابخوانی دارد. 
سرپرست دفتر مرکزی حراست نهاد کتابخانه های عمومی کشور تاکید کرد: تحقق عدالت فرهنگی، یکی از سیاست های اصلی دولت سیزدهم بوده است که نهاد کتابخانه های عمومی نیز در این راستا تلاش کرده است تا با راه اندازی کتابخانه های مرکزی در مراکز استان ها و کتابخانه های سیار در راستای توسعه خدمات فرهنگی و کتابخانه ای به مناطق روستایی و عشایری در این مسیر گام های موثری بردارد. 
وی تصریح کرد: برنامه ریزی انجام شده در وزارت ارشاد و نهاد در جهت گسترش ظرفیت کتابخانه های عمومی در جهت دسترسی آسان مردم به کتاب و کتابخانه منجر به افزایش 250 درصدی اعضای کتابخانه های عمومی کشور شده  و در حال حاضر 12 میلیون عضو در کتابخانه های عمومی در حال استفاده از خدمات کتابخانه های عمومی هستند که در این بین 2 میلیون و 500 هزار نفر از آنها عضو فعال هستند و از بیش از 50 میلیون نسخه کتاب در کتابخانه های عمومی بهره مند می شوند. 
میرزایی در ادامه ابراز داشت: توجه ویژه نهاد کتابخانه های عمومی به برنامه های اثرگذارای بسیار خوبی داشته است و بالغ بر 60 خدمت متنوع در کتابخانه های عمومی و مرکزی در حال ارائه است و امیدواریم با گسترش افتتاح کتابخانه های تخصصی هدهد سفید ویژه کودکان و نوجوانان در استان های مختلف، خدمات ویژه کودکان و نوجوانان نیز افزایش پیدا کند. 


مدیران استانی، مکلف به حمایت از کتابخانه های عمومی استان هستند 
ابوالقاسم مقیمی، معاون اجتماعی، فرهنگی و زیارت استانداری قم نیز در این مراسم گفت: افتخار می کنم که چند سالی از عمرم را به عنوان خادم کتاب در نهاد کتابخانه های عمومی کشور خدمت کرده ام و بهترین سال های عمر بیست ساله کاری ام، در نهاد کتابخانه های عمومی و در راه خدمت به کتابخانه های عمومی گذشته است. 
وی در ادامه افزود: در 9 تیر 1390 دیدار تاریخی کتابداران با مقام معظم رهبری (مدظله العالی) یک خواسته خاص ایشان از کتابداران داشتند و آن این بود که فرمودند« یکی از کارهای مهم این است که ما ذهن را عادت بدهیم به نظم در مطالعه. گاهی مراجعه‌ی به یک کتاب اگر در جای خود قرار بگیرد؛ یعنی قبل از کتاب، کتابهای دیگری که متناسب با این موضوع است، خوانده شده باشد، بعد این کتاب مطالعه شود، تأثیر بمراتب بیشتر و عمیق‌تری خواهد داشت از این که این کتاب بدون ملاحظه‌ی آنچه که مرتبط با آن است، دیده شده باشد. خب، این راهنمائی میخواهد.» و این ماموریتی است که مقام معظم رهبری (مدظله العالی) به شما کتابداران داده اند در تلاش برای کمک به چه خواندن و چگونه خواندن نسل جدید که امیدواریم بتوانید در این مسیر موفق باشید. 
مقیمی خاطرنشان کرد: امروز اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم بیش از 40 هزار عضو در 25 کتابخانه عمومی استان در حال ارائه خدمت است و حضور مدیران فرهنگی و اجرایی استان در این مراسم، نشان دهنده حمایت مدیران استانی از فعالیت های کتابخانه های عمومی است و همه مدیران مکلف به حمایت از فعالیت های فرهنگی در حوزه کتاب و کتابخوانی هستند و امیدواریم بتوانیم باورهایمان را به وسیله کتاب و کتابخوانی تکرار کنیم. 


نقش نویسندگان و کتابداران در آشنایی کودکان و نوجوانان با قهرمانان ایران اسلامی 
مهدی کبیری‌پور، جانشین فرمانده سپاه امام علی بن ابیطالب(ع) استان قم نیز در این مراسم ضمن تبریک میلاد حضرت زینب (س) گفت: امیدواریم فرهنگ کتابخوانی که از مسائل مورد تاکید و دغدغه های ویژه مقام معظم رهبری (مدظله العالی) است روز به روز به همت و تلاش کتابداران و کتابدوستان استان قم رونق بیشتری در کشور داشته باشد و هر یک از ما بتوانیم سهم خود را در این مسیر ایفا کنیم. 
وی با اشاره به جنایات رژیم صهیونسیتی در غزه ابراز کرد: متاسفانه شاهد وحشیانه ترین حملات توسط رژیم کودک کش صهیونیستی در سرزمین مقدس هستیم و تاریخ نگارانی که از ابتدای تاریخ قلم زده اند، تاریخ را تحریف کرده اند و عمده آنچه که تالیف شده، رنگ و بوی یهود را دارد، آنجور که دوست داشتند تاریخ را نوشته اند و تاریخ مجعولی را تحویل بشریت داده اند. 
کبیری پور تصریح کرد: بشری که با حضرت آدم روی زمین آمد با کتاب و درس و آیین آمد و سرگردان نبوده است و آنچه که تحت عنوان تکامل تدریجی به ما القا شده است، اشتباه است و تاریخ بشر از ابتدا به عنوان انسان کامل به اندازه ظرفیت آدم به او داده شده است و امیدواریم لایه های پنهان و ناگفته هایی که غربی ها اجازه انتشار آن را نمی دهند توسط نویسندگان و داستان نویسان به مردم منتقل شود. 
وی در پایان خاطرنشان کرد: ما سوژه های تاریخی، ناب از قهرمان های ملی و دینی داریم که می تواند توسط نویسندگان استفاده شود و روایت هایی را ویژه کودکان و نوجوانان و برای آشنایی بیشتر آنها با الگوهای ایران اسلامی خلق کنند. 


کتابداران، ژنرال های ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی هستند 
مهدی قزلی، نویسنده و مدیر خانه شعر و ادبیات در این مراسم گفت: کتابخوانی تا همین چند دهه اخیر، یک کار جمعی بوده است و با تغییر سبک زندگی این کار یک کار فردی شده است؛ مهم ترین جایی که می تواند این سنت را به جایگاه خودش برگرداند، نهاد کتابخانه های عمومی است و کتابخانه های عمومی باید تمام تلاش خود را در جهت ایجاد ارزش افزوده در حوزه کتاب و کتابخوانی ایجاد کند. 
وی در ادامه اضافه کرد: کتاب خلوت فعال از کسی که کتاب را می خواند می طلبد؛ چرا که کسی که کتاب را می خواند در حالی که در جایی نشسته و خلوت کرده است، اما در ذهن خود در دنیای دیگری سیر می کند و حواس پنج گانه اش به صورت مجازی مشغول ساختن دنیا و تجربه ای که نویسنده در اختیار او گذاشته است و به همین دلیل وقتی کتاب می خوانیم احساس خستگی می کنیم. 
قزلی تاکید کرد: حتی اگر کتاب خواندن را کاری فردی بدانیم، گفتگو در مورد کتاب، کار فردی نیست و کتابخانه های عمومی بستر گفتگو در مورد کتاب و کتابخوانی هستند تا کتابخوان ها لذت ها و برداشت های خود را با هم به اشتراک بگذارند و این یک اتفاق پیشرو در همه دنیا است؛ به این معنا که آدمها کتاب می خوانند اما کتابخوانی آنها با اتمام مطالعه کتاب، پایان نمی پذیرد. 
مدیر خانه شعر و ادبیات با اشاره به اهمیت ارائه بسته های پیشنهادی مطالعه و سیر مطالعاتی در کتابخانه های عمومی  
 خاطرنشان کرد: اگر کتابداران بتوانند بر اساس آنچه که مخاطب براساس تجربه قبلی مطالعه داشته است، به او کتابی را پیشنهادی کند که او دفعه بعد نیز راضی به کتابخانه باز گردد، به رونق کتابخانه های عمومی کمک بزرگی می کند واین اتفاق در حوزه کودک و نوجوان اهمیت بیشتری دارد. 
وی تصریح کرد: اگر قرار است یک موضوعی را در سبک زندگی ایجاد کنیم، باید از کودکان و نوجوانان آغاز کنیم و برای این کار، باید به مدارس مراجعه کنیم و در آنجا این کار را شروع کنیم و کتاب به اتفاقی در زندگی ما تبدیل شود که به هیچ وجه ترک نشود. 
نویسنده کتاب «پنجره های تشنه» ابراز داشت: زمانی به عیادت نجف دریابندری رفته بودیم و چند کتاب روی میز ایشان بود، فرزند ایشان گفتند با وجود اینکه ایشان نمی توانند کتاب بخوانند و بنشوند، اگر کتاب در اطرافشان نباشد مضطرب می شوند و این یعنی ورود کتاب به سبک زندگی ما. 
قزلی تاکید کرد: یکی از فرصت هایی که عصر جدید برای ما ایجاد کرده است، استفاده از کتاب صوتی و الکترونیکی است که در زمان انجام کار هایی مثل رانندگی، می توانیم از این فرصت جهت همنشینی با کتاب استفاده کنیم. 
وی در پایان گفت: ترویج و توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی بیش از هر کس، به دست ژنرال های میدانی حوزه کتاب و کتابخوانی یعنی کتابداران بر می آید؛ کتابداران این شانس را داشته اند که شغلی دارند که به خواست خودشان می تواند برای خودشان جذاب و لذت بخش باشد و باید این موهبت را جدی گرفت. 
 
گفتنی است که در این مراسم از کتابداران، اعضای کتابخوان و مروجان فرهنگ کتاب و کتابخوانی از جمله خیرین، خبرنگاران، سازمان های مشارکت کننده تقدیر شد که اسامی آنها به شرح زیر است: 
 
سازمان های مشارکت کننده برگزیده در فعالیت کتابخانه های عمومی استان قم 
سازمان فرهنگی، اجتماعی، ورزشی شهرداری قم 
خانه مطبوعات استان قم 
اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم 
هیئت خادم الرضا (ع) 
اداره کل تبلیغات اسلامی استان قم 
 
خیرین 
حاج عباس محرابی، ناصر علایی و حسن آقاجانی از خیرین فعالیت های فرهنگی و کتابخانه ای استان 
 
پیشکسوتان کتابداران و کارکنان کتابخانه های عمومی 
محمد نبی نیاسر و  رقیه حیدری 
 
ناشران مروج فرهنگ کتاب و کتباخوانی 
حجت الاسلام و المسلمین علی‌رضا سبحانی نسب، مدیر انتشارات جمال 
محمدحسین قاسمی، مدیر انتشارات کتابک 
حمید خلیلی، مدیر انتشارات شهید کاظمی 
سید مهدی مولانا، مدیر انتشارات دارالفکر 
 
اعضای کتابخوان برگزیده کتابخانه های عمومی 
حدیث جاوید، از کتابخانه عمومی شهدای نوبهار 
ندا کریمی بلندی، کتابخانه عمومی امام علی (ع) 
صدیقه فاضلی، کتابخانه عمومی یادگار امام (ره) 
اعظم خان بابایی، کتابخانه عمومی مریم  
محمد لطفی جامکانی، کتابخانه عمومی آیت الله خامنه ای (مدظله العالی) 
 
کتابداران برگزیده کتابخانه های عمومی استان قم 
احمد آراسته فرد، کتابدار کتابخانه عمومی آیت الله خامنه ای (مدظله العالی) 
رخساره محمدی، کتابدار کتابخانه مرکزی قم 
فاطمه سقازاده، کتابدار کتابخانه عمومی شهدای نوبهار 
زینب کرمی، مسئول کتابخانه عمومی یادگار امام (ره) 
سمیه صفری، کتابدار کتابخانه عمومی آیت الله خامنه ای (مدظله العالی) جعفریه 
 
کتابخانه های برگزیده استان قم 
کتابخانه عمومی ریحانه النبی (س) 
کتابخانه مرکزی قم 
کتابخانه علی بن موسی الرضا (ع) 
 
خبرنگاران مروج فرهنگ کتاب و کتابخوانی 
جلال بی طرفان، پایگاه خبری تحلیلی سالاریه 
جناب آقای شعبانعلی، خبرگزاری رسا 
حجت الاسلام و المسلمین حاج آخوند؛ خبرگزاری رسا 
جناب آقای میرهادی، روزنامه ایران 
مهدی بخشی، خبرگزاری مهر 
سرکار خانم فرهنگیان، خبرگزاری ایکنا 
سرکار خانم محصل، خبرگزاری ایرنا 
روح الله کرمانی جمکرانی، روزنامه ایمان 
یونس عزیزی، خبرگزاری کتاب ایران 
حمیدرضا جعفرزاده، خبرگزاری تابناک 
و سرکار خانمها امینی، احمدی، حاج احمدی، آقا محمدی، کریمیانی و آقایان مجیدنژاد و ساجدی از خبرگزاری صدا و سیمای استان قم 
 

در این مراسم همچنین  از دکتر رضا کریمی، دانشیار گروه علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه قم،  برگزیدگان مسابقه کتابخوانی «آرمان عزیز»،  نیز تقدیر شد. 
در این مراسم که همزمان با میلاد حضرت زینب (س) برگزار شد، هدایای ویژه ای به زینب ساکت، زینب زینلی و زینب کرمی کتابداران همنام با «حضرت زینب» اهدا شد. 
در پایان این مراسم، از کتاب «آقا مهدی» روایت زندگی شهید مهدی زین الدین ویژه نوجوانان و همچنین نسخه بریل دو کتاب «حاج همت» و «آرمان عزیز» منتشر شده توسط انتشارات کتابک رونمایی شد. 
گفتنی است که اجرای گروه سرود فطرس و پرچم گردانی خادمان آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه (س) نیز از دیگر برنامه های این مراسم خواهد بود.