فهرست

اخبار برگزيده

با تجلیل و گرامیداشت نویسندگان برتر در ترویج معارف رضوی؛

نشست «غریبِ قریب» برگزار شد

همزمان با میلاد امام رضا (ع) و با حضور فعالان فرهنگی استان، نشست «غریبِ قریب» با تجلیل و گرامیداشت نویسندگان برتر در ترویج معارف رضوی برگزار شد.

 به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم، ، همزمان با میلاد امام رضا (ع) و به میزبانی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم، ویژه برنامه «غریب قریب» روز یکشنبه 22 خرداد ماه 1401 با حضور مسلم ناصری نویسنده، حجت الاسلام و المسلمین عبد الله حسن‌زاده آملی سردبیر و مدیر مسئول مجلات کودک و نوجوان «سلام بچه‌ها»، «پوپک» و «سنجاقک»  و حامد اشتری منتقد ادبی در سالن غدیر اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم برگزار شد.
در ابتدای این نشست حامد اشتری نویسنده قمی گفت: ادبیات دینی پیش از انقلاب بسیار نازل و سطحی بود و حتی گاهی به دین ضربه می‌زد و معرفتی ایجاد نمی‌کرد.
وی افزود: خوشبختانه بعد از انقلاب اتفاقات خوبی افتاد و این مسیر با سعید تشکری‌ها بود که به بلوغ رسید که در آنها ما شاهد پی رنگ، طرح داستانی، اقلیم و همه فاکتور های لازم یک داستان هستیم.
نویسنده کتاب من از گاوی که لگد میزند می ترسم! تصریح کرد: نکته مهم در مورد قلم سعید تشکری این است که همه این آثار به نوعی به حرم امام رضا (ع) ختم می‌شود و یا به نوعی با ایشان گره خورده است؛ اما این آثار هیچ کدام تکراری نیستند.
وی در پایان خاطر نشان کرد: سعید تشکری را بیشتر باید به عنوان نویسنده گنج یاب بدانیم و برای مثال همین کتاب غریب قریب نه تنها یک اثر داستانی است بلکه برای بسیاری از نویسندگان می تواند مرجعی برای استخراج سوژه هایی باشد که بتوان با پرورش آنها یک اثر داستانی مستقل نوشت.
در ادامه حجت الاسلام و المسلمین عبد الله حسن‌زاده آملی پیرامون تفاوت ادبیات دینی با غیر دینی گفت: صرف داشتن یک سری علائم و نشانه های دینی آن را تبدیل به اثر دینی نمی‌کند؛ بلکه فکر، اندیشه و نویسنده متعهد دین‌دار است که اثر دینی را تولید می‌کند.
وی اضافه کرد: ادبیات دینی صرفا نمایش احکام دینی نیست؛ بلکه به اعتقاد من اثری دینی است که در آن آموزه های اخلاقی که انبیا و اولیای دین مهر تایید بر آنها زدند، به کار گرفته شده باشد.
سردبیر و مدیر مسئول مجلات کودک و نوجوان «سلام بچه‌ها»، «پوپک» و «سنجاقک»  در پایان تصریح کرد: آقای دکتر ناصری  در نویسندگی به بلوغ و رشدی رسیده‌اند که دارای سبک نگارشی شده اند و در کار خود خبره هستند.
وی افزود: خوشحالم که بعد از سال ها تلاش و همت ایشان  که توانستند جوایز زیادی مثل کتاب سال جمهوری اسلامی را هم کسب کنند و باید بیشتر قدر ایشان را بدانیم.
سپس، مسلم ناصری نویسنده حوزه کودک و نوجوان و برتر در ترویج معارف رضوی گفت: به اعتقاد من اگر گروهی از نویسندگان، تصویرگران، شاعران در قم رشد پیدا کردند به دلیل سعه صدر، مهربانی و فضایی است که حجت الاسلام و المسلمین حسن زاده فراهم کردند تا هنرمندان بتوانند با آرامش به موفقیت برسند.
وی تصریح کرد: من در نوشتن سعی کردم مخاطبان کودک و نوجوان را در آنچه که می دانم سهیم کنم و با وجود اینکه در کار های پژوهشی هم امکان کار داشتم اما چون کودکی را دوست دارم و عشق من نوشتن است، نوشتن در حوزه کودک و نوجوان را انتخاب کردم.
در پایان این نشست، از دکتر مسلم ناصری به پاس سال ها نگارش کتاب در حوزه کودک و نوجوان و ترویج معارف رضوی تقدیر شد.