فهرست

اخبار برگزيده

با تقدیر از 178 برگزیده در سطح استان؛

آیین اختتامیه یازدهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در قم برگزار شد

آیین اختتامیه یازدهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی با معرفی و تقدیر از 178 برگزیده استانی و حضور فعالان فرهنگی و مسئولین استانی در قم برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم، مراسم اختتامیه یازدهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی استان قم، با حضور سجاد عمرانی سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان، حسین غریب سرپرست اداره کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قم، حجت‌الاسلام و المسلمین قاسمی‌نیا معاونت سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش استان، زینب عبداللهی سرپرست دفتر امور زنان و خانواده استانداری ، حجت‌الاسلام سید احمد طباطبایی‌نژاد سرپرست سازمان فرهنگی، هنری و ورزشی شهرداری ، حجت الاسلام و المسلمین جواد محدثی نویسنده و پژوهشگر و سید جواد شرافت شاعر آیینی، روز یکشنبه 28 فروردین ماه 1401 در محل سالن غدیر اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم برگزار شد.
سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم در این مراسم ضمن تبریک فرارسیدن میلاد با سعادت کریم اهل بیت امام حسن مجتبی (ع) گفت: نهاد کتابخانه های عمومی کشور در راستای عمل به رسالت فرهنگی و ترویجی خود در حوزه‌ی کتاب و کتابخوانی، طی سال‌های گذشته اقدام به برگزاری و شکل‌دهی بزرگترین رویداد کتابخوانی در کشور نموده است که این رویداد عظیم و جریان کتابخوانی در قالب جشنواره‌ی کتابخوانی رضوی متبلور شده است و مفتخریم که امروز اختتامیه‌ی استانی یازدهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی در استان قم را برگزار نماییم.
وی توضیح داد: طی سال‌های گذشته به طور متوسط، بیش از یک میلیون در سراسر کشور در این جشنواره کتابخوانی شرکت نموده‌اند که خود نشان از موفقیت این جشنواره در نیل به اهداف خود و جلب مشارکت آحاد مختلف مخاطبین، در رده های مختلف سنی، اعم از کودکان و نوجوانان وجوانان و بزرگسالان داشته است.
عمرانی افزود: این جشنواره در قالب های مختلف و متنوع اعم از سوالات چهارگزینه‌ای، نقاشی، پویش کتابخوان و داستانک بخش شعرگویی و قصه گویی برگزار شده است؛ ضمن اینکه در سال گذشته و به جهت تقارن با دو نیمه شعبان، بخش ویژه امام زمان عج الله تعالی فرجه الشریف نیز به این جشنواره افزوده شد.

 
سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم با اشاره به نقش کتابداران در ترویج جشنواره کتابخوانی رضوی گفت: جشنواره کتابخوانی رضوی، موفقیت خود را پس از توفیقات الهی و عنایات خاصه‌ حضرت علی بن موسی الرضا، مرهون زحمات کتابدارانی است که با حرکتی جهادی و ارزشمند، تمام تلاش خود را مصروف ترویج فرهنگ اصیل رضوی و مهدوی نمودند.
وی اضافه کرد: کتابداران کتابخانه‌های عمومی استان قم، طی سال گذشته علاوه بر ترویج این فرهنگ در کتابخانه‌های محل ماموریت، تلاش نمودند تا فضای مجازی را نیز معطر به عطر رضوی و مهدوی نمایند؛ ضمن اینکه با همراهی و حمایت و مساعدت آستان مقدس حضرت معصومه سلام الله علیها و مسجد مقدس جمکران، اقدام به ایجاد پایگاه هایی فرهنگی با هدف ترویج و جلب مشارکت زائرین در این جشنواره نمودند که با استقبال بی‌نظیری از سوی مردم و زائرین عزیز روبرو گردید.
عمرانی تصریح کرد: طی سال گذشته حدود 25 هزار نفر از مردم شریف استان، در این جشنواره شرکت نمودند که رشد حدود 3 برابری مشارکت اعضا و مردم عزیز استان نسبت به سال گذشته ، موفقیتی چشمگیری را در سطح کشور ، برای کتابخانه‌های عمومی استان رقم زده است.
وی در پایان گفت: از یکایک همکاران پرتلاش و خدومم و هم چنین از دستگاه ها و سازمان هایی که در تحقق این امر، و ترویج فرهنگ اهل بیت نهایت همکاری و همراهی را نمودند صمیمنه قدردانی و تشکر می کنم و امیدوارم که با عنایات خاصه حضرت علی بن موسی الرضا بتوانیم در راه ترویج فرهنگ اهل بیت گام برداریم.
در ادامه این مراسم، حجت الاسلام و المسلمین جواد محدثی، ضمن تبریک میلاد امام حسن مجتبی (ع) و ماه مبارک رمضان گفت: به همه کسانی که در یازدهمین جشنواره کتابخوانی رضوی شرکت کردند، کتاب خواندند و برگزیده شدند تبریک می‌گویم.
وی تصریح کرد: اهمیت و ارزش این جایزه به این جهت است که برگزیدگان و شرکت کنندگان در این جشنواره کتاب خوانده‌اند و آن هم کتاب‌ با محوریت اهل بیت (ع) و این جای بسیار تقدیر و تبریک دارد.
نویسنده کتاب سیره رضوی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: من سال ها پیش دو مقاله نوشته بودم با عنوان‌های کتاب درمانی و کمبود ویتامین کتاب و این مقالات بر این اساس بود که بیماری‌ها و درمان‌های مختلفی وجود دارد و ما برای رفع کسالت ها و بیماری‌های جسمی‌مان قرص‌ها و ویتامین‌هایی را مصرف می‌کنیم که هر کدام نیازی  از ما را تامین می‌کند.
استاد حوزه و دانشگاه توضیح داد: یک ویتامین دیگر هم وجود دارد به نام ویتامین کتاب که برخی‌ها به کمبود این ویتامین مبتلا هستند و باید این را هم در کنار سایر ویتامین‌ها مصرف کنند.
وی ادامه داد: اینکه ما به کتاب و کتابخوانی اهمیت می‌دهیم دلیلش همین است که ما دچار نیازها و مشکلات عقیدتی و رفتاری هستیم که درمان اینها جز با کتابدرمانی و مصرف ویتامین کتاب انجام نمی‌گیرد.
نویسنده کتاب تربیت دینی فرزندان در ادامه در پاسخ به این پرسش که چه کنیم که مثل اهل بیت باشیم و فرزندان ما نیز در مسیر اهل بیت (ع) حرکت کنند؟ توضیح داد: پاسخ این است که باید محبت اهل بیت را در دل خودمان و فرزندانمان ایجاد کنیم چرا که انسان وقتی به کسی محبت داشته باشد این علاقه انسان را به تبعیت، همسویی و اطاعت می‌کشاند.
استاد محدثی افزود: برای اینکه این محبت ایجاد شود باید معرفت کسب کنیم و معرفت از راه های مختلفی به دست می آید که یکی از آنها کتابخوانی است.
وی تاکید کرد: بنابراین اگر معرفت باشد به دنبال آن علاقه ایجاد خواهد شد و اگر علاقه ایجاد شود اطاعت و همسویی شکل می‌گیرد و جشنواره‌هایی نظیر این که براساس کتاب‌های با موضوع اهل بیت (ع) است، کار ارزشمندی است و نهاد کتابخانه‌های عمومی که در پیشبرد فرهنگ کتابخوانی پیشگام است بسیار ستودنی و قابل احترام است.
گفتنی است در پایان این مراسم آیین تجلیل از تعدادی از برگزیدگان در بخش های فردی خردسال، نوجوان و بزرگسال و خانوادگی، همچنین کتابداران و کتابخانه‌های برگزیده یازدهمین جشنواره کتابخوانی رضوی با حضور مسئولان استانی انجام شد. همچنین پخش شعرخوانی شاعرآیینی و هم‌خوانی گروه بین‌المللی تواشیح معراج از دیگر برنامه‌های آیین اختتامیه یازدهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی قم بود.