منو

فراخوان

فراخوان مسابقه طراحی کتابخانه عشایری

اخبار برگزيده

با هدف تبیین آثار مقام معظم رهبری در بهار قرآن؛

نشست تخصصی با محوریت کتاب «تفسیر سوره مجادله» برگزار می‌گردد

پنجمین نشست تخصصی با هدف تبیین آثار مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در بهار قرآن، به همت اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان قم و با همکاری موسسه پژوهشی-فرهنگی انقلاب اسلامی دفتر قم با محوریت کتاب «تفسیر سوره مجادله» به صورت مجازی برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان قم، به مناسبت آغاز ماه مبارک رمضان، به همت اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان قم و با همکاری موسسه پژوهشی-فرهنگی انقلاب اسلامی (دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای) دفتر قم، نشست تخصصی با محوریت کتاب «تفسیر سوره مجادله» روز پنج‌شنبه 2 اردیبهشت 1400 ساعت 11 به صورت مجازی برگزار می‌شود.
در این نشست حجت‌الاسلام والمسلمین سهیلی به تبیین و معرفی کتاب «تفسیر سوره مجادله» خواهد پرداخت.
کتاب حاضر مشتمل بر جلسات مقام معظم رهبری مدظله العالی) درباره تفسیر سوره‌ مجادله است. این جلسات در دوران مسئولیت ریاست جمهوری معظم‌له در جمع پاسداران و اعضای دفتر ریاست جمهوری در هفت نوبت از هفدهم اردیبهشت تا یازدهم تیرماه ۱۳۶۱ برگزار شده و تمامی ۲۲ آیه‌ این سوره مورد بحث قرار گرفته است.
ایشان درباره‌ علّت انتخاب این سوره می‌فرمایند: «علّت اینکه اینجا را انتخاب کردیم این است که سوره‌‌هاى جزء بیست‌وهفتم و بیست‌‌وهشتم و این حدود، غالباً سوره‌‌هاى مدنى است و از سوره‌‌هایى است که در مدینه‌‌ طیّبه بر پیغمبر اکرم(ص) نازل شده و مربوط است به بعد از تشکیل حکومت اسلامى، یعنى مثل وضع کنونى ما. نوع مطالب و مسائلى که بعد از تشکیل حکومت براى یک جامعه لازم است با نوع مطالب و مسائلى که [مربوط به] حین مبارزه‌‌ مردم براى تشکیل حکومت اسلامى است فرق می‌کند؛ کمااینکه شما در جامعه‌‌ خودمان هم این را مشاهده می‌کنید. امروز شما یک مسائلى دارید که این مسائل قبل از بهمن ۵۷ براى شما وجود نداشت، مطرح نبود؛ آن روز مسائلى داشتید که امروز براى شما مطرح نیست. مثلاً مسئله‌‌ منافقین و مسئله نفاق، مسئله‌‌ عدالت اجتماعى، مسئله‌ حکومت، مسئله‌‌ جهاد در جبهه‌‌هاى جنگ و ده‌ها مسئله از این قبیل، مسائل عمده‌‌ بعد از تشکیل حکومت است و این مسائل همان مسائلى است که در آیات مدنى بیشتر به آنها پرداخته شده است».
 علاقه‌مندان می‌توانند از طریق اسکایروم اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان قم به نشانی www.skyroom.online/ch/nahaad/qompl  در این نشست تخصصی شرکت کنند.