فهرست

اخبار برگزيده

در گفتگو با ایسنا مطرح شد؛

پردیسان هنوز هم کتابخانه ندارد

سرپرست نهاد کتابخانه‌های استان قم گفت: پردیسان آخرین منطقه از قم است که کتابخانه ندارد. نیاز به کتابخانه در پردیسان جدی است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم به نقل از ایسنا، یکی از زیرساخت‌های فرهنگی جامعه کتابخانه است. قبل تشکیل یک منطقه مسکونی همان طور که به مجموعه‌های درمانی، رفاهی و... باید برای ساخت مجموعه‌های فرهنگی نیز برنامه شود. پردیسان بخشی از شهر قم است و نداشتن کتابخانه در آن ضعف مدیریت شهری را نشان می‌دهد. حل مشکل پردیسان به همکاری نهادها، سازمان‌ها و خیرین نیاز دارد.
سجاد عمرانی سرپرست کتابخانه‌های عمومی استان قم در گفت‌وگو با ایسنا گفت: آمایش سرزمینی کتابخانه‌ها در بعضی استان‌ها محقق شده و در برخی از استان‌ها در مرحله کار پژوهشی است. قائدتا تا پیش از ابلاغ آمایش سرزمینی در استان‌ها، ساخت و ایجاد کتابخانه ها فاقد الگویی خاص بوده است.
وی ادامه داد: نهاد، آمایش سرزمینی و شعاع خدماتی را تعریف کرده است. در منطقه‌ای که کتابخانه باشد حتی اگر ساختمان جدیدی به این کار اختصاص یابد کتابخانه جدید ساخته نمی‌شود. برای تاسیس کتابخانه در هر منطقه عکس هوایی آن منطقه به کمیته ایجاد کتابخانه برده می‌شود. بعد از بررسی تمام کتابخانه‌های اطراف و بافت جمعیتی منطقه محل کتابخانه جدید تایید می‌شود.
عمرانی افزود: مطابق دستورالعمل های موجود، در روستاهای با جمعیت بیش از 5000 نفر امکان احداث و راه اندازی کتابخانه وجود دارد. در شهر هر منطقه‌ای که زیرساخت‌ها فراهم شده، کتابخانه احداث شده. اولویت نهاد کتابخانه‌ها مناطق آسیب اجتماعی و مناطقی است که کتابخانه ندارند. در حال حاضر همه مناطق قم کتابخانه دارند جز دو منطقه. یکی از این مناطق خیابان امام است که ۲۵امین کتابخانه‌ی مرکزی قم در  آن در حال افتتاح است.
سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم بیان کرد: دیگری پردیسان است. معضل این منطقه مربوط به الان نیست. جمعیت زیادی در آن‌جا مستقر شده ولی در تامین زیرساخت‌ها در زمینه‌های مختلف مشکلاتی بوده است و در بخش فرهنگی هم کتابخانه نیازمند به زیرساخت است.
وی با بیان این‌که تلاش نهاد این است که در این منطقه به عنوان آخرین منطقه قم که کتابخانه ندارد، کتابخانه احداث کند، گفت: حتی در روستاها و مناطق اطراف قم نیز کتابخانه وجود دارد ولی این منطقه شهری با این جمعیت کتابخانه ندارد. پردیسان با بافت جمعیتی و مساحت قطعا به بیش از یک کتابخانه نیاز دارد.
عمرانی تاکید کرد: نهاد کتابخانه‌ها به عنوان نهادی عمومی و غیردولتی صرفا بهره بردار از کتابخانه است و برای ساخت کتابخانه در این منطقه، مساعدت همه دستگاه ها ضروری است. کتابخانه مرکزی قم که در حال احداث است نیز از محل اعتبارات سفر مقام معظم رهبری است و ساخت و ساز ساختمان بر عهده ارشاد  و برای بهره‌برداری به نهاد سپرده می‌شود. 
وی با بیان اینکه ساخت کتابخانه یک برنامه بلند مدت است، دو راه را برای حل فوری مشکل پردیسان بیان کرد و گفت: دستگاه و ارگانی که ساختمانی مازاد بر نیازش دارد یا بخشی از یک مجتمع فرهنگی را به صورت موقت به نهاد واگذار کند تا مشکلات حقوقی هم نداشته باشد. تضمین می‌دهم در کمترین زمان ممکن کتابخانه تجهیز شود. راه دوم کتابخانه سیار است. اگر ارگانی خودرو در اختیار نهاد قرار دهد، در کمترین زمان راننده کتابدار استخدام می‌کنیم و با تجهیز خودرو کتابخانه سیار را راه اندازی می‌کنیم. مذاکراتی با بسیج و سپاه و شورای شهر صورت گرفته تا خودرو در اختیارمان بگذارند.
عمرانی اظهار داشت: با ورود دستگاه‌های سیاست گذار مانند استانداری، شهرداری، شورای شهر، مسکن و شهرسازی و دستگاه‌های متولی رفع آسیب‌های اجتماعی مشکل پردیسان حل خواهد شد. با توجه به آسیب‌های اجتماعی که در کمین همه نقاط از جمله پردیسان است و تراکم جمعیت این منطقه، انجام این طرح یک مسئله خیلی ضروری و فوری است.
وی با تاکید بر نقش رسانه ها در حل این موضوع، گفت: در حل مشکل پردیسان، مطالبه‌ رسانه‌ها بسیار موثر است. وقتی این موضوع در رسانه‌ها نه به عنوان حرفی از طرف مسئولین بلکه به شکل مطالبه عمومی مطرح شود خیلی زود به نتیجه خواهد رسید. اگر این موضوع فقط دغدغه نهاد کتابخانه‌ها باشد، این مشکل حل نخواهد شد و باید این خواسته در مسیر مطالبه عمومی قرار بگیرد.
عمرانی افزود: خیرین از همه دستورالعمل‌های اداری مستثنی هستند. در نتیجه می‌توانند نقش اصلی را در رفع این مشکل داشته باشند. دلیل این‌که خیرین کمتر به سمت ساخت کتابخانه می‌آیند، عدم فرهنگ سازی در این موضوع است.
وی راه بهره‌مندی متقاضیان استفاده از خدمات کتابخانه‌های عمومی در نقاط دور از کتابخانه‌ها را این گونه بیان کرد: کتابخانه آیت الله خامنه‌ای که کتابخانه مرکزی شهرستان است خدمات کتاب رسان را ارائه می‌دهد. افراد می‌توانند کتاب‌های موردنظرشان را با پیک و با هزینه‌ی اندک تحویل بگیرند. اگر تقاضا برای استفاده از این خدمات بیشتر شود با انعقاد قرارداد با اسنپ یا پیک می‌شود با هزینه کمتر خدمات بهتر ارائه داد.