بازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 377044
تعداد بازديد کنندگان سايت: 242581529 تعداد بازديد زيرپورتال: 395262 اين زيرپورتال امروز: 241 سایت در امروز: 4983 اين صفحه امروز: 157

1397/11/28 يكشنبه در راستای اجرای طرح ملی چهل قلم؛ حجت‌الاسلام والمسلمین محدثی در قم تجلیل شد نشست ملی «چهل قلم» به ‌منظور تجلیل از حجت‌الاسلام والمسلمین جواد محدثی از نویسندگان برجسته انقلاب اسلامی با حضور جمعی از مسئولان ارشد استانی در شهر مقدس قم برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان قم، آیین تجلیل از حجت‌الاسلام والمسلمین جواد محدثی از نویسندگان برجسته حوزوی در راستای طرح ملی «چهل قلم» به‌ منظور تجلیل از نویسندگان شاخص در حوزه انقلاب اسلامی ظهر امروز در تالار غدیر اداره کل کتابخانه های عمومی برگزار شد.
 

آغاز این مراسم تقی پورمتقی، عضو هیأت مدیره انجمن قلم حوزه با اشاره به اینکه صاحبان علم نسبت به دیگران برتری‌های بسیاری دارند، اظهار داشت: تکریم و تجلیل از یک عالم در حقیقت تجلیل و تکریم خداوند متعال و پیامبر است چراکه عالم در خط سیر این بزرگواران حرکت می‌کند.
 

وی با بیان اینکه حجت‌الاسلام والمسلمین محدثی در سال 1344 به فراگیری دروس حوزوی در مدرسه حقانی مشغول شدند، اضافه کرد: این شخصیت اوایل پیروزی انقلاب هفت سال در دانشگاه تدریس داشتند و تاکنون سابقه 15 سال تدریس دروس حوزوی را در کارنامه خود به ثبت رسانده‌اند.
 

عضو هیأت مدیره انجمن قلم با اشاره به ایکه بیش از 200 عنوان کتاب از جمله تحقیق، ترجمه، تألیف و شعر توسط حجت‌الاسلام والمسلمین محدثی تهیه شده است، عنوان کرد: این شخصیت علمی بیش از 300 عنوان مقاله دارد که این دستاوردها در مجموعه‌ها و عرصه‌های مختلف مورد استفاده قرار گرفته است.
 

پورمتقی از تاسیس مرکز ادبی حوزه در سال 1375 توسط حجت‌الاسلام والمسلمین محدثی یاد کرد و گفت: برخی از کتاب‌های این شخصیت به زبان‌های خارجی به ویژه آذری، اردو و انگلیسی ترجمه شده است.
 

همچنین، محمد اسفندیاری از اساتید شعر و ادب فارسی طی سخنانی با بیان اینکه با پیشرفت علوم، مجامع علمی و آموزشی به فکر عمومی سازی علم افتادند، تصریح کرد: در راستای تحقق این هدف، محتواهای متنوعی در کم‌ترین حجم به مردم ارائه شده است تا مردم در کم‌ترین زمان بتوانند بیشترین اطلاعات را دریافت کنند.
 

وی با اشاره به اینکه برای عمومی کردن دانش در دنیا گام‌های مختلفی برداشته شده است، مطرح کرد: این حرکت خلاف تصوری است که گذشته ما داشتند چراکه آن‌ها فکر می‌کردند که فضل و هنر در پیچیده‌نویسی است و ساده‌نگاری ناشی از ساده‌انگاری است.
 

اسفندیاری خاطرنشان کرد: آثار حجت‌الاسلام والمسلمین محدثی در چارچوب عمومی کردن معارف دینی است به همین علت برای شناخت این استاد بیشتر باید به جایگاه فعلی او توجه کنیم.
 

وی با بیان اینکه مخاطب اصلی آثار حجت‌الاسلام والمسلمین محدثی جوانان هستند، عنوان کرد: آثار این شخصیت از عوام‌زدگی، خرافات و مقدس‌تراشی پیراسته است به همین علت به شیوه مطلوب مورد توجه مخاطب قرار گرفته است.
 

این نویسنده برجسته با اشاره به اینکه آثار حجت‌الاسلام والمسلمین محدثی از جمله آثار مفید ماندگار است، گفت: آثار کاربردی موضوع بسیار مهمی برای مخاطبان است که این نویسنده در آثار خود به شیوه مطلوب به این عنصر توجه کرده است.
 

حجت‌الاسلام والمسلمین عطاءاله جباری مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان قم ضمن تقدیر از مشارکت برخی از دستگاه‌ها و نهادهای فرهنگی در راستای اجرای برنامه‌های مرتبط با کتاب و کتابخوانی در شهر مقدس قم عنوان کرد: تجلیل از شخصیت حجت‌الاسلام والمسلمین جواد محدثی توفیق بزرگی است که قسمت اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان قم شده است.
 

حجت‌الاسلام والمسلمین محدثی نیز طی سخنانی در پایان این نشست با اشاره به اینکه فقط شهر مقدس قم دارای بیش از 40 نویسنده توانمند در عرصه‌های مرتبط با انقلاب اسلامی است، مطرح کرد: انقلاب اسلامی طی 40 سال اخیر هنرمندان و نویسندگان توانمند بسیاری را تربیت کرده است.
 

وی از وضعیت نامطلوب کتاب و کتابخوانی یاد کرد و گفت: نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور تلاش می‌کند تا بستر و زمینه مطالعه و دسترسی مشتاقان به کتاب را در سراسر کشور فراهم سازد که این رویکرد و تلاش‌ها قابل تقدیر است.
 

محدثی خاطرنشان کرد: تیراژ کتاب‌های چاپ‌شده نسبت به گذشته بسیار پایین آمده چراکه استقبال از فرهنگ کتابخوانی کاهش یافته است و به همین علت نیز برخی از ناشران کار خود را تعطیل کرده‌اند.
 

گفتنی است در پایان مراسم از همراهی و همدلی همسر استاد محدثی نیز تقدیر شد.

معصومه ظهیری، معاون حوزه علمیه خواهران کشور، یونس‌عالی پور، معاون هماهنگی امور زائرین استانداری قم، آیت‌الله سید ابوالقاسم فقیهی از اساتید حوزه علمیه قم، حجت‌الاسلام و المسلمین سیدعلی تهامی، مدیرکل امور زندان‌ها؛ سیدرضا علیزاده طباطبایی، مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری؛ سیدموسی حسینی کاشانی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ حجت‌الاسلام والمسلمین سید علیرضا تکیه‌ای، رئیس ستاد مرکزی اعتکاف؛ عباس اسکندری، مدیرکل اوقاف و امور خیریه؛ سیدمحمدباقر تکیه ای، نماینده آستان قدس رضوی در قم؛ محمد محمدرضایی، رئیس بنیاد نخبگان؛ احمد حسینی، مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان قم؛  از جمله شخصیت‌های حاضر در نشست ملی «چهل قلم» بودند.

 

رونمایی از تابلوهای خوشنویسی و نقاشی اهدایی به حجت‌الاسلام والمسلمین محدثی، تقدیر از همسر این شخصیت علمی، رونمایی از تمبر یادبود آیین نکوداشت حجت‌الاسلام والمسلمین جواد محدثی، امضای این تمبر توسط مسئولان استانی و رونمایی از کتاب‌های این نویسنده برجسته به خط بریل، از جمله دیگر بخش‌های این مراسم بوده است.

بيشتر