بازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 526490
تعداد بازديد کنندگان سايت: 251882956 تعداد بازديد زيرپورتال: 553268 اين زيرپورتال امروز: 206 سایت در امروز: 19187 اين صفحه امروز: 134
1398/9/10 يكشنبه ترویج مطالعه سبب رشد جامعه ای با تفکر خلاق می‌شود محقق، روزنامه نگار و نویسنده حوزه خانواده گفت: تربیت نیروی انسانی کارآمد و نخبه که مهمترین شاخص و ارزشمندترین سرمایه در توسعه هر کشور به شمار می رود با گسترش کتابخوانی و رشد کتابخانه ها حاصل می‌شود چرا که افراد اهل مطالعه، با تفکری خلّاقانه و نقّادانه به موضوعات مختلف نگاه و توجه ویژه ای دارند‌.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم، سیده مریم طباطبایی ندوشن، محقق و نویسنده حوزه خانواده با اشاره به اهمیت ترویج کتاب خوانی اظهار داشت: هر جامعه، شهر، کشور، سازمان و خانواده‌ای به میزان مطالعه اش رشد می‌کند.

محقق و نویسنده حوزه خانواده با بیان اینکه توسعه فرهنگی جامعه با کتابخوانی شکل می گیرد، افزود: سرمایه گذاری در این زمینه، ارزش افزوده‌های قابل توجهی را در کوتاه مدت ایجاد می‌کند.

سیده مریم طباطبایی ندوشن سپس به نقش کتاب در افزایش هوش کودکان اشاره کرد و گفت: کودک و نوجوانی که به مطالعه می‌پردازد دو تفکر خلاق و نقاد در وی پرورش پیدا می‌کند، و چنانچه این دو تفکر در افراد یک جامعه، تقویت شود، تحقق توسعه پایدار سریع‌تر اتفاق خواهد افتاد.

این نویسنده و روزنامه نگار که بیش از 50 مقاله در حوزه خانواده و تربیت فرزند را در کارنامه علمی ـ پژوهشی خود جای داده است، افزود: پایه و اساس خلّاقیت، تخیل است و این زمانی رخ می دهد که عادت به خواندن در همان دوران کودکی شکل بگیرد تا باعث تقویت و پرورش قوه خیال پردازی شود. وی گفت: از اهمیت کتابخوانی همین بس که آموزه‌های اخلاقی و تربیتی را به افراد منتقل می کند و در نهایت منجر به رشد و شکوفایی استعدادها و چه بسا تهذیب نفس ها و تحولات درونی شود.

 

سیده مریم طباطبایی ندوشن تصریح کرد: بینش درونی معادل بصیرت است و فردی که تفکر نقاد دارد، شجاعت فرارفتن از چارچوب‌های ذهنی مرسوم را پیدا می کند و به مسائل، نگاهی متفاوت و ویژه دارد و با دقت نظر و سرعت عمل راه حل‌های خلاقانه‌، عقلانی‌ و اخلاقی را برای مسائل می‌یابد.

این روزنامه نگار با تاکید بر اهمیت نقش آفرینی والدین در مطالعه فرزندان اظهار داشت: نخستین گام این است که خانواده ها عامل و علاقمند به ضرورت این موضوع باشند تا فرزندان آنان با الگوبرداری درست در مسیر خواندن و کتاب قرار گیرند.

سیده مریم طباطبایی ندوشن بیان کرد: بسیاری از خردسالان، از قصه گویی پیش از خواب لذت می برند چرا که به یک آرامش می‌رسند و این برای آنان نوعی احترام محسوب می‌شود، بنابراین از ابتدای زندگی کودکانه خود احساس خوشایندی نسبت به کتاب و مطالعه پیدا می‌کند.
 

وی در پایان خاطرنشان کرد: گسترش فرهنگ مطالعه مفید، نسبت مستقیمی با کاهش ناهنجاری‌ها، موفقیت‌های کاری و حرفه‌ای، ارتباط موفق زوجین، تربیت صحیح فرزندان و افزایش رعایت اخلاق در مراودات اجتماعی و سیاسی دارد.

بيشتر