بازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 257247
تعداد بازديد کنندگان سايت: 234767685 تعداد بازديد زيرپورتال: 268957 اين زيرپورتال امروز: 374 سایت در امروز: 82988 اين صفحه امروز: 270
1398/2/24 سه‌شنبه به همت کتابداران کتابخانه آیت الله خامنه ای صورت گرفت؛ رویدادهای متنوع فرهنگی با حضور کودکان و نوجوانان به همت کتابداران کتابخانه عمومی آیت الله العظمی خامنه ای، رویدادهای متنوع فرهنگی با حضور کودکان و نوجوانان و با هدف اشاعه فرهنگ کتابخوانی انجام شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم، نشست کانون ادبی صبح اشراق به مربیگری محبوبه حاجی رضایی اشراق و با حضور شماری از روشندلان با موضوع معرفی و بررسی کتاب «لیلی و مجنون نظامی» تشکیل شد.
 

در این نشست محبوبه حاجی رضایی اظهار داشت: قصه عشق لیلی چون دایره ای مدور در زمان های زیادی تکرار شده و این سومین مجموعه از پنج گنج نظامی لیلی و مجنون است. وی سپس به تاریخچه و بنیان این قصه عربی بدوی پرداخت و گفت: نظامی با دانش به زبان عربی و مطالعه کتاب های آن، ماجراهای حزن انگیز را به صورت منسجم در کنار یکدیگر قرار داده است؛ چرا که اعراب از ذوق داستان نویسی برخوردار نبودند.
 

این مدرس و منتقد بیان کرد: نظامی در هر قصه ای نام عاشق و معشوق را تغغیر می کند و گاهی عاشق قیس بی عامر است و گاه معشوق لبنه است. نظامی بعد از نوشتن خسرو و شیرین که ماجرایی ایرانی بود همان تم عشق افلاطونی و پاک را در قصه لیلی و مجنون بدوی وارد می کند.
 

وی سپس به معرفی کتاب «معجزه شکرگزاری» نوشته راندا برن پرداخت.
 

در پایان نیز، روشندلان دیدگاه های خود را درباه مجموعه کتاب «لیلی و مجنون نظامی» بیان کردند.
 

چهارمین نشست شعرخوانی
 

در چهارمین نشست شعرخوانی فاطمه مسعودی، کتابدار بخش کودک و نوجوان کودکان را با انواع قالب های شعری همانند غزل، قصیده، مثنوی، شعر نو و سپیده سرایی آشنا کرد.
 

در ادامه غزل «به خدا اگر بمیرم که دل از تو برنگیرم» برگرفته از کتاب «غزلیات شیرین سعدی» مجموعه کتاب‌های «تازه‌هایی از ادبیات کهن برای نوجوانان» گردآوری مسعود علیا توسط اعضا شعرخوانی شد.
 

در پایان نیز درمورد معانی و متعارف واژگان ناآشنا در شعر همچون شهپر، عزیمت، شه و ضمیر توضیحاتی داده شد.
 

زنگ مطالعه
 

در زنگ مطالعه، فاطمه مسعودی با ارائه مطالبی در باره موضوع بندی کتاب ها و شیوه انتخاب آنها، کودکان و نوجوانان را به سمت کتاب های مورد علاقه هدایت کرد.

 

سپس در این زنگ محمدحسین حجازی کتاب های «گربه های تپل» نوشته رین هایلد اسکامل؛ «مراقب گربه باش» نوشته پاول می؛ «جنگاوران جوان» نوشته جان فلنگن؛ حمید میرزایی نیز کتاب‌های «اژدهای چیپس خوار» نوشته مالوری بلک من؛ «زنگ شیرین کاری و خانم داگلاس» نوشته دن گاتمن؛ مهدی علیزاده کتاب‌ «خانه درختی 91 طبقه» نوشته اندی گریفیتس؛ مصطفی خنیفری هم کتاب «دنیای دیوانه» نوشته «دیوید لابر» و مجتبی وطن‌خواه کتاب «جایزه تابستانی» نوشته رضا وحید را مطالعه کردند.
 

سومین آشنایی با ادبیات روسیه
 

سومین نشست ادبی آشنایی با ادبیات قرن 19 روسیه با حضور محمد قائم خانی، نویسنده و منتقد در کتابخانه آیه الله خامنه ای قم برگزار شد.
 

در آغاز این نشست، قائم خانی پرسش هایی را درباره سبک ادبی داستایوسکی و تولستوی مطرح کرد و پس از اظهار نظر مدعوین، به تفاوت ساختاری و داستانی هر یک از دو نویسنده مشهور روسی پرداخت و گفت: داستایوسکی از رمان نویسان پیشکسوت بوده و تولستوی نیز بعد از چندین سال به حوزه ادبیات وارد می شود.  
 

این نویسنده بیان کرد: رمان ها و داستان های كوتاه داستايفسكي از فراوانی مخاطب و شمارگان بالایی برخوردار است که علت آن مربوط به فعالیت های اجتماعی و تعهد او به روان شناسي شخصيت ها می باشد. اما تولستوي به نمايشنامه نویسی و حماسه های تاریخی همراه با بیان نکات اخلاقی و نقد برخوردهای اجتماعی علاقمند است.

مراسم «جشن الفبا» در دبستان پسرانه «شهید شیرودی»
 

نیره خدادادشهری، کتابدار بخش کودک و نوجوان با حضور در دبستان پسرانه «شهید شیرودی»، ضمن تبریک به دانش‌آموزان، از آنان خواست با عضویت در کتابخانه به مطالعه کتاب های مورد علاقه خود بپردازند. وی سپس از «مجموعه کتاب‌های نارنجی» با عنوان «کتاب قصه» و کتب «مارمولک و دمش» نوشته طاهره خردور و «کلاغ سیاه به سفر می‌رود» نوشته بابک صابری قصه گویی کرد.
 

پس از آن، نیره خدادادشهری ضمن خواندن شعر «الفبا»، از کودکان خواست به صورت گروهی این شعر را بخوانند و برای همیشه به عنوان خاطره ای شیرین و جذاب به خاطر بسپارند.
 

یادآور می شود در زنگ اسباب‌بازی، کودکان و نوجوانان بازی‌های «یه قل من، یه قل تو»، «رنگ چین»، «دومینو»، «آجرک»، «چین واچین» و «دوز» را برای سرگرمی و بازی انتخاب کردند.

بيشتر