بازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 483624
تعداد بازديد کنندگان سايت: 249468040 تعداد بازديد زيرپورتال: 508434 اين زيرپورتال امروز: 332 سایت در امروز: 36261 اين صفحه امروز: 244
1398/1/23 جمعه نویسنده کودک و نوجوان اظهار داشت: برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی با هدف شناخت فرهنگ اهل بیت پیامبر علیهم السلام است حجت الاسلام و المسلمین سیدمحمد مهاجرانی، نویسنده و شاعر کودک و نوجوان اظهار داشت: برگزاری نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در راستای شناخت بهتر فرهنگ اهل بیت پیامبر علیهم السلام است که مشارکت و توجه همه مسئولین را طلب می کند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم، حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدمهاجرانی، نویسنده و شاعر آیینی کودک و نوجوان درباره نهمین جشنواره رضوی اظهار داشت: جشنواره رضوی و مسابقات کتابخوانی نقش بسزایی در افزایش سرانه مطالعه مفید دارد.
 

حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدمهاجرانی سپس به اهمیت مطالعه از دوران کودکی با هدف ارتقاء دانش و اطلاعات عمومی و همچنین آشنایی با رفتار اهل بیت پیامبر علیهم السلام اشاره کرد و افزود: کودکان جامعه ما به ویژه دختران نیاز به الگویی مناسب و ممتاز دارند و ما به عنوان یک مسلمان شیعه، الگویی والاتر و بهتر از حضرت فاطمه زهرا(س) و حضرت معصومه (س) و زینب کبری (س) برای دختران و بانوان نداریم و به عنوان یک نویسنده این خلا را حس کردم و کتابی را درباره حضرت معصومه (س) با زبانی کودکانه با هدف معرفی خاندان پیامبر (ص) به رشته تحریر درآوردم.
 

حجت الاسلام والمسلمین مهاجرانی اظهار داشت: چه بسیار خانواده هایی که از وجود چنین کتاب هایی اطلاع ندارند و جشنواره رضوی با این اقدام فرهنگی، آحاد مردم را با این کتب آشنا می کند و اطلاع رسانی و شناسایی جامعه هدف را از وظایف خود می داند که این نشان از دغدغه نهاد کتابخانه های عمومی کشور در گسترش فرهنگ کتابخوانی دارد.
 

وی سپس گفت: بسیاری از کودکان از اقصی نقاط مختلف ایران و جهان به بارگاه ملکوتی این بانو به همراه خانواده هایشان مشرف می شوند و پرسش هایی در ذهن آنها درخصوص شخصیت والای حضرت معصومه(س) شکل می گیرد و حس کنجکاوی آنها را برای شناخت از چرایی زیارت آن حضرت بر می انگیزد که این بزرگواران دارای چه ویژگی ها خاصی بودند که به این جایگاه الهی رسیده اند و هنگامی که با سیره عملی و کلامی اهل بیت رسول خدا(ص) آشنا شدند این محبت با پوست و گوشت و خون آنان از همان دوران کودکی آمیخته می شود و در سنین جوانی و نوجوانی می توانند با این آموزه ها بر تهاجم فرهنگی و شبهات دشمنان اسلام پیروز گردند.
 

حجت الاسلام والمسلمین مهاجرانی درباره عنوان کتاب گفت: از آنجا که این بانو با حضرت زهرا (س) همنام و از سلاله معصومین است و احادیث و روایتی نیز در این باب ذکر شده ، اسم کتاب «فاطمه و فاطمه: شباهت های حضرت معصومه(س) با حضرت زهرا (س)» نامگذاری شد. وی افزود: کودکان از حضرت زهرا (س) اطلاعات بیشتری دارند و برای معرفی حضرت معصومه (س) باید از تشابه زندگی ایشان و حضرت زهرا «علیها السلام» استفاده کرد.
 

این نویسنده کودک و نوجوان بیان کرد: جشنواره رضوی و مسابقات کتابخوانی تاثیر بسزایی در کار ترویجی فرهنگی دارد اما هدف اصلی آن باید معرفی کتاب باشد و ملاک ما تنها کمیت شرکت در مسابقه نباشد، علاوه بر اینکه اجرای این جشنواره ها لازم است اما کافی نیست. وی گفت: علیرغم وجود معرفی کتاب در برخی از کتاب های درسی متاسفانه والدین و معلمین به این امر توجهی ندارند هر چند که شرایط حاضر بهتر از گذشته است ولی باید تلاش بیشتری در این حوزه کرد.
 

این نویسنده کودک و نوجوان اظهار داشت: از ظرفیت فضاهای مجازی و شبکه های اجتماعی و دیگر رسانه ها می توانیم در راستای ترویج فرهنگ اهل بیت علیهم السلام و مطالعه برای معرفی فرهنگ غنی اسلامی ایرانی استفاده کنیم. وی گفت: مهم ترین و اصلی ترین کار نویسنده، تحقیق و پژوهش درباره موضوع است و هر چه بیشتر در این زمینه کوشش و تلاش کند نویسنده موفق و توانمندی می شود.
 

حجت الاسلام والمسلمین مهاجرانی در ادامه بیان کرد: نویسنده‌ی خلاق، نویسنده ای است که نکات ریز و ظریف را همراه با جزئیات پیدا کند و مطالب جدید را در اثر خود بگنجاند به گونه ای که تازگی آن باعث اشتیاق و علاقه مخاطب به سمت کتاب و کتابخوانی شود. وی در پایان از نهاد کتابخانه های عمومی کشور به جهت تنوع در تعدد منابع و شیوه های نوین شرکت در مسابقه برای گروه های سنی مختلف تشکر کرد.


یادآور می شود حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمد مهاجرانی، نویسنده کودک و نوجوان اهل قم و علاقمند به پژوهش در مبانی و کشف زیبایی های معارف دین مبین اسلام و دنیای دینی کودکان است که کتاب وی با عنوان «فاطمه و فاطمه: شباهت های حضرت معصومه(س) با حضرت زهرا (س)» برای نهمین جشنواره رضوی ویژه کودکان 4 تا 8 سال انتخاب شده است.

بيشتر