بازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 188995
تعداد بازديد کنندگان سايت: 229608863 تعداد بازديد زيرپورتال: 196976 اين زيرپورتال امروز: 170 سایت در امروز: 19609 اين صفحه امروز: 84
1397/11/23 سه‌شنبه نشست های مطالعاتی با طعم چهل سالگی انقلاب در کتابخانه آیت الله خامنه ای

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم، نشست هم اندیشی با نوجوانان برای اجرای طرح جابر با هدف گسترش امر تحقیق و پژوهش در بخش کودک و نوجوان کتابخانه آیت الله خامنه ای برگزار شد.
 

شنبم قدوسی، عضو بخش کودک و نوجوان کتابخانه آیت الله العظمی خامنه ای همراه با دو نفر از دانش آموزان مدرسه «غزال» در پایه ششم تحصیلی تحقیق خود را بر روی یک آسانسور آغاز کردند و درمورد این طرح و شیوه اجرای آن برای دیگر اعضا توضیحاتی را ارائه دادند.
 

نیره خدادادشهری، کتابدار این بخش بیان کرد: کتابداران به عنوان بهترین مشاور برای تشویق اعضا به طرح های جابر هستند و می توانند درباره موضوعات و منابع پژوهشی مختلف کودکان و نوجوانان را کمک کنندوی گفت: این هفته در حوزه گوارش، شنوایی، نجوم، لامسه، سنگ ها و کانی ها و .. منابع تحقیقی برای علاقمندان تهیه شد.

گفتنی است این طرح پژوهش محوری در سال‌های اخیر از سوی وزارت آموزش و پرورش به مدارس ابتدایی کشور ابلاغ شد که بیشتر به دست سازه‌های عملی دانش آموزان و آزمایش‌های مربوط به نکات درسی آنها تمرکز دارد و برخی از دانش آموزان نیز در حوزه مستندسازی و تحقیق حائز رتبه شده اند.
 

طرح «کتابخوان شو» در ایستگاه نهم
 

در سلسله نشست های طرح «کتابخوان‌شو» به میزبانی دبستان پسرانه آیت الله حائری، نیره خدادادشهری دانش آموزان را به شرکت در «پویش کتابخوان مجازی با موضوع انقلاب» دعوت کرد. وی سپس ضمن بیان توضیحاتی درباره برنامه های دهه فجر درکتابخانه، برگه های مسابقه نقاشی و رنگ آمیزی با محوریت پیروزی جمهوری اسلامی را در بین شرکت کنندگان توزیع کرد.
 

سپس دانش آموزانی که به مرحله نهم ایستگاه کتاب‌خوان شو» راه یافتند به نام های سیدمحمدسینا حسینی با معرفی کتاب «نیمار پسر جادوگر» نوشته ؛ مهدی قلی زاده با معرفی کتاب «شوالیه ها و قلعه» نوشته ؛ محمد حسنی با معرفی کتاب «قصه های کهن پارسی» نوشته ؛ امیرحسین بنی آدمی با معرفی کتاب «آوازهایی برای تو» نوشته ؛ مالک وکیل زاده با معرفی کتاب «والدین کارآمد» نوشته؛ سیدامیرمحمد هاشمی با معرفی کتاب «قلعه ی زیر شیروانی» نوشته؛ محمدامین امینی با معرفی کتاب «شوالیه ای در سحرگاه» نوشته را با بهره مندی از کارگاه اندیشه ورزی، تجربیات مطالعاتی خود را با یکدیگر به اشتراک گذاشتند.
 

مسابقه انشاءنویسی به مناسبت آغاز دهه فجر
 

در زنگ انشانویسی، نیره خداداد شهری با هدف افزایش بهره‌ی هوشی نوجوانان و پویایی مغز به صورت منسجم، از نوجوانان خواست با واژگانی که در ذهنشان فعال است جمله سازی کنند و آنان را برای نخستین نخست در برگه ای بنویسند. سپس به صورت پاراگرافی با استفاده از فنون نویسندگی و دایره لغات خود، متن هایی زیبا با موضوع انقلاب را به نگارش در بیاورند.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                

کارگاه اسباب بازی
 

در این کارگاه، کودکان با انتخاب اسباب بازی های مورد علاقه خود ساعتی را به سرگرمی و رقابت با یکدیگر پرداختند.

خداداشهری در این رابطه گفت: در این کارگاه، علاوه بر آشنایی کودکان با کاربردهای بازی و چالش های آن، هوش هیجانی نیز در آنها تقویت می شود و رابطه های منطقی در مغز نیز  بوجود می آید.
 

جمع خوانی کتاب «زمستان بی شازده»
 

همزمان با ایام ا... دهه فجر کتاب «زمستان بی شازده» نوشته فاطمه نفری معرفی و توسط اعضا جمع خوانی شد.  این کتاب برای گروه سنی است و داستان نوجوانی را در روزهای انقلاب نقل می‌کند که از انقلاب بیرونی به انقلاب درونی می‌رسد.
 

سپس مرضیه نفری، مسئول کتابخانه آیت الله خامنه ای، ضمن بیان توضیحاتی درباره شیوه خوانش کتاب به زبان رادیو از اعضا خواست این داستان انقلابی را به صورت رادیویی اجرا کنند.

 

نشست کانون ادبی
 

نشست کانون ادبی به منظور آشنایی با شمس و مولوی با حضور محمدجواد یثربی و معرفی کتاب «ملت عشق» نوشته الیف شافاک برگزار شد. وی در این نشست به معرفی کتاب ها و مقالات شمس با ویرایش جعفر مدرسی صادقی پرداخت.
 

یثربی بیان کرد: در این کتاب واژه های عربی و روایت های تکراری حذف و خواندن آن نیز آسان شده و روایت ها دقیق و مدرن است. وی افزود: سبک دیالوگ ها به شیوه نگارش فیلم نامه و زبان حال می باشد در حالی که استفاده از فعل مضارع در چند دهه اخیر به ادبیات راه پیدا کرده و در این کتاب نیز به کار برده شده است.
 

یثربی سپس اظهار داشت: این کتاب با ارائه تصاویری حقیقی و منطبق با واقعیت از مهمترین منبع برای شناخت مولوی و شمس به شمار می‌رود و مولوی همیشه از شمس تاثیرپذیر بوده به گونه ای که مثنوی معنوی را می نویسد، ضمن آنکه ما در مثنوی شرح مقالات تصویری از مولوی را در سه برهه مختلف زمانی می بینیم.
 

 وی گفت: مراحل دستیابی به کمال در شمس و مولوی که هر کدام واسطه فیض هستند همانند ماه و خورشید است یعنی انسان نمی تواند به صورت مستقیم به خورشید نگاه کند بلکه با نور ماه می توان از وجو این دو بهره مند شد.
 

گفتنی است در این کتاب شمس صوفیه را در زمان اوج قدرت نقد می کند و این در حالی است که شمس اهل اعتدال است که شریعت و دین رسول را قبول دارد و آن را ترویج می کند.

بيشتر