بازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 526881
تعداد بازديد کنندگان سايت: 251945401 تعداد بازديد زيرپورتال: 553683 اين زيرپورتال امروز: 298 سایت در امروز: 37625 اين صفحه امروز: 2171398/11/16 چهارشنبه با حضور نویسنده اثر؛ کتاب شهید شاخص سال ۹۸ در قم نقد شد با حضور اهالی کتاب و کتابخوانی، کتاب «عصمت» برگرفته از خاطراتی از شهید عصمت پورانوری، شهید شاخص 98 طی نشستی توسط حجت‌الاسلام محمدمهدی بهداروند، مشاور عالی رئیس دانشگاه قم نقد و بررسی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان قم، دوازدهمین نشست ملی نقد کتاب با محوریت معرفی و بررسی کتاب «عصمت: خاطراتی از شهیده پورانوری» به همت اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان قم و با همکاری بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس برگزار شد.


در این نشست، سیده رقیه آذرنگ، نویسنده کتاب «عصمت» با اشاره به جایگاه بانوان و نقش آنان در دفاع مقدس اظهار داشت: در ایران اسلامی 7000 نفر شهید زن داریم که 414 بانوی شهید به شهرستان دزفول تعلق دارد و این شهر بالاترین آمار شهدای زن را به خود اختصاص داده است. وی افزود: مردم دزفول 2600 شهید تقدیم دفاع مقدس کردند و دزفول به‌عنوان یکی از خط‌های مقدم جبهه خسارت‌های بسیاری را متحمل شد.


این فعال فرهنگی از آغاز مراحل تولید این کتاب در سال 92 یاد کرد و گفت: نگارش کتاب «عصمت» در خانه انجام شد و سفارش هیچ جای خاصی نبود و انگیزه من برای آغاز این کتاب به یک خواب بر می‌گردد. وی بیان کرد: از سال 92 تا سال 95 لحظه به لحظه زندگی خود را برای عصمت، دختر نو عروس شهر دزفول گذاشتم و با وجود سختی‌های فراوان و فراز و نشیب‌ها به‌خوبی احساس کردم که مورد حمایت و عنایت این شهید هستم اما فکر نمی‌کردم که بتوانم با استفاده از این مطالب یک کتاب ارائه کنیم.


سیده رقیه آذرنگ با اشاره به کتاب «عصمت» که نمادهای با شکوهی از بانوان خوزستان را به نمایش می گذارد، عنوان کرد: شهید عصمت پورانوری کاری کرد که زنان دزفول به عالم معرفی شوند. وی با بیان اینکه تاکنون مسئولان خوزستان برای معرفی کتاب «عصمت» برنامه‌ای نداشتند، مطرح کرد: از مسئولان اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی، بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس و بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قم تشکر می‌کنم که برای معرفی کتاب با موضوع ادبیات پایداری این نشست را برگزار کردند.

 

نویسنده کتاب «عصمت» خاطرنشان کرد: ایران اسلامی هفت هزار شهید زن را در راه انقلاب با افتخار فدا کرده است اما کتاب‌های محدودی برای آن‌ها نوشته شده است که این نشان از یک خلا مهم در جمهوری اسلامی است که نویسندگان باید به دنبال پر کردن آن باشند.


در ادامه محمدمهدی بهداروند، استاد حوزه و دانشگاه طی سخنانی با بیان اینکه کتاب «عصمت» را در روز شهادت حاج قاسم سلیمانی مطالعه کردم، تصریح کرد: خاطراتی که از شهید عصمت پورانوری می‌خواندم به‌خوبی خاطرات زندگی گذشته‌ام را در درفول برایم یادآوری کرد.

 

وی با اشاره به اینکه زن‌ها در طول تاریخ همیشه همراه، همدل و پشتیبان مردان بوده اند، عنوان کرد: کتاب «عصمت» ارزش‌های بانوان را در دفاع مقدس بیان می‌کند که کمتر به این ارزش‌ها پرداخته شده است؛ در واقع مردان باید در تاریخ دفاع مقدس خود را بدهکار آن‌ها بدانند.
 

محقق و فعال عرصه کتابخوانی افزود: فیلم‌های سینمایی از واقعیت دفاع مقدس فاصله دارد و بر اساس تخیلات ساخته می‌شود درحالی‌که اگر فیلم‌سازان کتاب‌هایی همانند «عصمت» را مطالعه کنند می‌توانند به حقایق دفاع مقدس برسند.
 

وی تصریح کرد: باید تصویر دفاع مقدس را برای همگان به نمایش بگذاریم تا مجاهدت شهدا برای انقلاب اسلامی و امنیت امروز ما روش بشود و وظیفه ما است که راه آنها را ادامه دهیم.
 

بهداروند ایجاد روحیه مقاومت به ملت را یکی از نیازهای امروز جامعه دانست و گفت: خاطره نویسی در جمهوری اسلامی از اوایل دهه 60 آغاز شد که تا به امروز متولیان مختلف داشته است. وی با بیان اینکه نقد به ‌معنای دوستی و تلاش برای ارائه کارهای بهتر است، عنوان کرد: کتاب «عصمت» یک کتاب بسیار متفاوت از آموزه‌های شهیدی است که می‌تواند خواننده را به سمت تکامل هدایت کند.
 

بهداروند با اشاره به اینکه در کتاب «عصمت» از گویش‌های محلی دزفولی استفاده شده است، عنوان کرد: این گویش‌ها باید به فارسی ترجمه شود تا مخاطب ما که همه ایرانی‌ها هستند بتوانند متوجه نوشته ما شوند.
 

وی بر لزوم توجه به کوتاه نویسی در کتاب «عصمت» تاکید کرد و ادامه داد: در این کتاب مشخص نیست که مادر عصمت گوینده است یا یک شخص دیگر، از طرفی این شخص تاریخ می‌گوید یا خاطره. چراکه اگر تاریخ می‌گوید نمی‌توانیم تصرفی در آن داشته باشیم.


این استاد جامعه‌شناسی و مردم‌شناسی خاطرنشان کرد: برخی از ستاره‌هایی که در کتاب عصمت از آن‌ها نام برده شده است برای دزفولی‌ها آشناست اما مردم دیگر شهرها آشنایی با وجود آن‌ها ندارند و باید به آن‌ها به شیوه مطلوب‌تر پرداخته می‌شد.


وی با بیان اینکه ارائه نکردن سال‌شمار و نبود خلاصه‌ای از زندگی شهید عصمت پورانوری یکی از کمبودهای کتاب «عصمت» است، افزود: در خاطرات شفاهی فقط باید نقل بنویسیم و استفاده از نقد نکنیم چون چرایی‌ها برای کتاب کاربردی نیست.

 

گفتنی است تقدیر از نویسندگان ادبیات پایداری، اجرای سرود انصارالحجه با محوریت سپهبد شهید قاسم سلیمانی، اهدای کتاب های «آن مرد با باران می آید» نوشته وجیهه سامانی؛ «پنجره چوبی» نوشته فهیمه پرورش و کتاب «عصمت» نوشته سیده رقیه آذرنگ که از رمان‌های خوب انقلابی است از دیگر برنامه‌های فرهنگی این مراسم بود.