بازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 526858
تعداد بازديد کنندگان سايت: 251941147 تعداد بازديد زيرپورتال: 553658 اين زيرپورتال امروز: 274 سایت در امروز: 33371 اين صفحه امروز: 194


1398/11/24 پنجشنبه برنامه های کتابخوانی با طعم انقلاب در کتابخانه آیت الله خامنه ای برنامه های متنوع کتابخوانی با طعم انقلاب 57 همراه با دیگر نشست های سرگرمی در کتابخانه آیت الله خامنه ای برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم، دانش آموزان دبستان دخترانه «فاطمیه» از کتابخانه حضرت آیت الله العظمی خامنه ای بازدید کردند.
 

در این بازدید، نیره خدادادشهری، کتابدار بخش کودک و نوجوان، ضمن ارائه توضیحاتی درباره انواع کتابخانه ها و خدمات آنها، مجموعه کتاب «هدهد سفید» را معرفی کرد. سپس توسط دانش آموزان مقطع چهارم این مدرسه از داستان «فقط به خاطر دل مادر» نوشته مریم شجاعی جمع خوانی شد.
 

گفتنی است قهرمان و شخصیت اصلی داستان دختری به نام عاطفه است که پدرش در روزهای پرالتهاب و نزدیک به پیروزی انقلاب در سال 57 در زندان ساواک زندانی می شود و تلاش این دختر بر این بود که مراقب مادر و برادرهایش باشد.
 

نشست روخوانی و جمع خوانی ازکتاب امام دوست بچه ها
 

به مناسبت گرامیداشت ایام الله دهه فجر، به پیشنهاد ریحانه صادقی یکتا، کتابدار بخش کودک و نوجوان کتابخانه عمومی آیت الله خامنه ای از کتاب «امام دوست بچه ها» نوشته مرتضی امین توسط اعضا جمع خوانی شد. وی سپس درباره این کتاب که از «مجموعه قصه های پروانه» است و به برخی از ویژگیها و صفات حضرت امام خمینی (ره) می پردازد؛ توضیحاتی را ارئه داد.
 

حضور کتابدار در مدرسه و نشست کتابخوانی
 

نیره خدادادشهری، کتابدار بخش کودک و نوجوان با حضور در مدرسه پسرانه «بشردوست» درباره برنامه های فرهنگی و اهمیت کتاب و کتابخوانی صحبت کرد. وی سپس مجموعه کتاب «امام و کودکان» نوشته ابوالفضل هادی منش را معرفی نمود. در ادامه داستان، سیاه پوستانی که در مدرسه «اسپرینگ دال» ایالت آرکانزاس آمریکا درس می خواندند و به دلیل تبعیض نژادی در کشور آمریکا مورد آزار و اذیت و تمسخر قرار می گرفتند؛ خوانده شد. در این داستان پدر یکی از بچه ها که فعال سیاسی است، قصد دارد به امام خمینی (ره) که به فرانسه تبعید شده، نامه ای بنویسد. و زمانی  که بچه ها از این موضوع باخبر می شوند برای امام نامه و هدیه می فرستند.
 

مسابقه با هم بخوانیم و بخندیم
 

در این برنامه، ریحانه صادقی یکتا با هدف ایجاد فضایی شاد و انس بیشتر اعضا با کتاب و کتابخانه، طرح مسابقه «با هم بخوانیم و بخندیم» را اجرا کرد. در آغاز، این کتابدار کتاب هایی با موضوع «طنز و لطیفه» را معرفی کرد. سپس کودکان و نوجوانان در قالب دو گروه، کتاب های معرفی شده را خواندند و به گروهی که بهترین لطیفه ها را با طنزی خلاق و شیوا اجرا کرد؛ جوایزی به رسم یادبود تعلق گرفت. گفتنی است در این در این مسابقه 8 عنوان کتاب طنز و لطیفه توسط 16 نفر از اعضای کودک و نوجوان خوانده شد.
 

حضور کتابداران کتابخانه عمومی آیت الله خامنه ای در مرکز حمایت از کودکان کار
 

در این برنامه ایمان نریمانی و ریحانه صادقی یکتا از کتابداران کتابخانه عمومی آیت الله خامنه ای با حضور در مرکز حمایت از کودکان کار و ارائه مشاوره به والدین به ویژه مادران درباره اهمیت کتاب و کتابخوانی و تاثیر آن در زندگی فردی و اجتماعی، به حضور خانواده ها و فرزندان آنان در کتابخانه تاکید کردند.
 

پس از آن ریحانه صادقی یکتا از کتاب «رازهای روزهای بهاری» نوشته امیرحسین زمانپور روخوانی کرد. وی سپس به قصه گویی از کتاب «1و2و3 سه قصه» نوشته شکوه قاسم نیا پرداخت. در پایان برای ایجاد فضایی شاد و سرگرم کننده ایمان نریمانی، مسابقه «حدس بزن» را اجرا نمود.

نشست کانون ادبی دانا
 

به مناسبت ایام الله دهه فجر در نشست کانون ادبی دانا با تدریس سارا شاکری مهر، کتاب «گزارشهای امیر، پسر عاشق» نوشته فاطمه نفری معرفی و مورد نقد و بررسی قرار گفت. وی در ادامه به مباحثی مانند گفتگو و زبان داستان و شیوه بکارگیری آن پرداخت و به انواع زاویه های دید اشاره کرد.

برگزاری دوره دانستنی های زناشویی
 

در این کارگاه درخصوص مهارتهای ارتباطی بین زوجین مانند تفاوت گوش دادن و شنیدن، ذهن خوانی، مروز ذهنی، غربال گری، قضاوت عجولانه، پند و اندرز، همدلی و همزبانی بحث و تبادل نظر شد. در پایان نیز نشست پرسش و پاسخ برگزار گردید.

گفتنی است زنگ بازی، کارگاه های آموزشی کاردستی، روزنامه دیواری، نقاشی و رنگ آمیزی، فرمولهای مربوط به روبیک ، نشست حفظ قرآن و تواشیح خوانی از دیگر برنامه های فرهنگی این کتابخانه بود.

بيشتر