بازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 649047
تعداد بازديد کنندگان سايت: 258945884 تعداد بازديد زيرپورتال: 681966 اين زيرپورتال امروز: 596 سایت در امروز: 43673 اين صفحه امروز: 490

1398/9/11 دوشنبه در راستای افزایش شاخص های سرانه مطالعه انجام شد؛ امضای تفاهم نامه همکاری بین اداره کل کتابخانه های عمومی و کمیته امداد امام خمینی(ره) تفاهم نامه همکاری بین اداره کل کتابخانه های عمومی و کمیته امداد امام خمینی (ره) استان قم با هدف افزای شاخص های سرانه مطالعه مفید در استان منعقد شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم، تفاهم نامه همکاری بین اداره کل کتابخانه های عمومی و کمیته امداد امام خمینی (ره) استان به امضای اکبر میرشکار، مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) وحجت الاسلام والمسلمین امیرعطاءاله جباری، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان قم رسید.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان قم پس از انعقاد این تفاهم نامه اظهار داشت: ترویج کتابخوانی و توجه به ضرورت مطالعه و اهدای کتاب از صفات پسندیده و نیکی به شمار می رود که در غنای فرهنگ اسلامی ایرانی نقش و تاثیر بسزایی دارد. وی ظرفیت موجود در کتابخانه های عمومی را برای ارتقای سطح علمی و فرهنگی کشور مطلوب عنوان کرد و افزود: بهره‌گیری از این پتانسیل ها فرصت مناسبی را برای رشد اجتماعی قشر محروم و آسیب‌پذیر فراهم کرده است.

 

اکبر میرشکار سپس به تشریح طرح های کمیته امداد در حوزه کتاب و کتابخانه از جمله «پنجشنبه ها با خانواده در کتابخانه» و «تعطیلات با کتاب همراه باشیم» و «عضویت خانوداگی کارکنان درکتابخانه» با هدف ارتقاء و افزایش سرانه مطالعه مفید اشاره کرد و افزود: کمیته امداد علاوه بر تشویق مردم در جشن های نیکوکاری درنظر دارد با بسترسازی فرهنگی به ویژه در زمینه کتاب نیز فعالیت و سرمایه گذاری کند چرا که قم از وجود طلاب و مراجع عظام تقلید، حوزه های علمیه، دانشگاه ها و دانشجویان به عنوان سرمایه های اصلی برخوردار است و باید در این خصوص پیشگام و الگو برای کشور باشد.
 

حجت الاسلام والمسلمین امیرعطاءاله جباری در ادامه این جلسه، ضمن ابراز خرسندی از انعقاد تفاهم نامه همکاری، به تعامل و هم افزایی دو نهاد در راستاي ترويج فرهنگ كتابخواني و همچنین افزايش میزان مطالعه تاکید کرد و گفت: کتابخانه های عمومی به عنوان مراکز مروج علم و فرهنگ و باشگاه های کتابخوانی به ارائه خدمات مطلوب به عموم افراد جامعه در تمامی گروه های سنی و اقشار مختلف می پردازند و نیازهای اولیه مخاطب در حوزه کتاب را تامین می کنند.
 

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان قم سپس به نرم افزار جامع و یکپارچه مدیریت «سامان» برای دسترسی آسان افراد به منابع و اطلاعات کتابخانه های عمومی و دریافت برنامه های جانبی اشاره کرد و افزود: این اداره کل به اقشار خاص از جمله نابینایان سراسرکشور با تولید کتاب های بریل و گویا خدمت رسانی می کند که این حاصل تلاش شبانه روزی کتابداران روشندل این بخش است. وی در پایان گفت: حضور کودکان، نوجوانان و جوانان در برنامه های فرهنگی کتابخانه و اشتیاق به امانت کتاب نسبت به دیگر سنین پررنگ تر و برجسته تر است.
 

خاطر نشان می کنم، مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره)، ضمن بازدید از کتابخانه آیت الله خامنه ای و گفتگو با کتابداران از نزدیک با فعالیت ها و برنامه های ترویجی فرهنگی آشنا شد و پیشنهادات و نکات ارزنده ای را نیز بیان کرد.
 

گفتنی است از تعهدات اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم در این تفاهم نامه، ارائه راهنمایی و مشاوره تخصصی به منظور مجموعه سازی و سازماندهی منابع کتابخانه های زیرنظر کیمته امداد امام خمینی(ره)، عضویت رایگان برای کارکنان، مددجویان و افراد تحت پوشش کمیته امداد، برنامه ریزی برای برگزاری برنامه های مشترک فرهنگی و مشارکت در اجرای برنامه‌های جاری کمیته امداد مانند جشن نیکوکاری است.      

یادآور می شود معرفي افراد واجد شرايط به كتابخانه هاي عمومي تحت پوشش نهاد كتابخانه ها جهت عضويت رايگان، همکاري و تعامل در اجراي برنامه هاي فرهنگي اداره كل كتابخانه مانند نشست های کتاب‌خوان و نقد كتاب، مسابقات كتابخواني ملي و استاني نیز از تعهدات کمیته امداد امام خمینی (ره) در این تفاهم نامه است.

بيشتر