بازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 639697
تعداد بازديد کنندگان سايت: 258548485 تعداد بازديد زيرپورتال: 672013 اين زيرپورتال امروز: 245 سایت در امروز: 12215 اين صفحه امروز: 1451398/8/4 شنبه به پیشنهاد کتابداران کتابخانه آیت الله خامنه ای انجام شد؛ معرفی کتاب در نشست ها و کارگاه های آموزشی و فرهنگی طرح «معرفی کتاب» به پیشنهاد کتابداران کتابخانه عمومی آیت الله خامنه ای در نشست ها و کارگاه های آموزشی و فرهنگی، با هدف گسترش فرهنگ مطالعه مفید انجام شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم، یازدهمین نشست معنوی حفظ قرآن کریم با تدریس طیبه خداوردی حافظ و قاری روشندل در بخش نابینایان کتابخانه آیت الله خامنه ای برگزار شد.
 

در این نشست، حفظ جزء 30 کلام الله مجید همراه با معانی و درست خوانی آن به اعضا آموزش داده شد.
 

نشست کانون ادبی صبح اشراق ویژه روشندلان
 

با حضور حجت الاسلام والمسلمین محمد اکرامی نژاد، مدیر روابط عمومی و مسئول فرهنگی اداره کل بهزیستی استان قم و محبوبه جاجی مرتضایی منتقد و نویسنده، نشست معرفی و بررسی کتاب «تولد در لس آنجلس: خاطرات محمدعرب» نوشته بهزاد دانشگر در کانون ادبی صبح اشراق نابینایان تشکیل شد.
 

حاجی مرتضایی در آغاز این برنامه، ضمن ارائه خلاصه ای از کتاب اظهار داشت: محمد عرب در فضایی تاریک و مسموم و غرق در لذت آمریکایی دچار تغییر و تحول درونی می شود و با شنیدن آیاتی چند از قرآن کریم نوری در دل او پدید می آید که وی را به سمت روشنایی و راه راست هدایت می کند و در طی 40 روز پس از رسیدن به مراحل کمال و یقین به نزد خانواده اش برمی‌گردد.
 

این نویسنده و منتقد سپس بیان کرد: محمد عرب به واسطه این کتاب آسمانی به مفاهیم قرآنی و عمق دین اسلام مانند امامت، قیامت، نماز و روزه، خمس و زکات پی می برد و درباره چرایی ذبح اسلامی و دلایل آن تحقیق و پژوهش می‌کند. وی در حالی که به قصد گردشگری و تفریح به برزیل سفر می کند، به قدرت بی پایان خالق جهان و ایجاد نظم و انضباط در جهان هستی می اندیشد و با حضوردر بین قبایل جنگل نشین و مشاهده سلوک و عبادت خالصانه و عارفانه آنها سعی دارد با خواندن نماز به  انس و تهجد با پروردگار خویش بپردازد که در این راه هم ثابت قدم می ماند. وی در ادامه گفت: بهزاد دانشگر با انجام مصاحبه‌ها، حوادث را به خوبی و با نثری روان و رسا به تصویر کشیده است؛ علاوه بر اینکه محمد و همسرش راحله نیز همزمان رویدادها را بیان می‌کنند.
 

در پایان حجت الاسلام والمسلمین اکرامی، تولید کتاب بریل و گویای دل نوشته ها و اشعار نابینایان را به عنوان «کشکول» پیشنهاد داد.
 

گفتنی است خواندن دل نوشته‌های ادبی و اشعار روشندلان و معرفی کتب «سجاده و صلیب» اثر هماپور اصفهانی از دیگر برنامه های جانبی بود.

کارگاه آموزش روانشناسی کودک و نوجوان
 

در دومین کارگاه روانشناسی نرگس جهاندیده، کارشناس ارشد مشاوره به موضوع علل بدرفتاری در کودک و نوجوان پرداخت.
 

نرگس جهاندیده در این کارگاه درباره ریشه یابی بدخلقی کودکان و نوجوانان و اهداف آن صحبت کرد و افزود: والدین برای رفع این مشکل باید دلایل آن را با صبر و حوصله بررسی کنند و با تامل و تفکر در این زمینه با فرزندان خود به گفتگو و نظرخواهی بپردازند.
 

یادآور می شود این کارگاه به همت نیره خدادادشهری، کتابدار بخش کودک و نوجوان تشکیل گردید.
 

بازدید کودکان از کتابخانه
 

در بازدید مهدکودک‌ بیمارستانهای «حضرت معصومه(س)» و «شهید بهشتی»، مریم محمدخانی، کتابدار بخش کودک و نوجوان درباره انواع کتابخانه های عمومی، خدمات و برنامه های متنوع فرهنگی و بخش ویژه روشندلان و استفاده از خط بریل صحبت کرد.
 

کارگاه آموزشی کانون ادبی دانا
 

هفدهمین کارگاه کانون ادبی دانا در بخش کودک و نوجوان توسط مریم محمدخانی و با تدریس سارا شاکری مهر برگزار شد.
 

در آغاز این کارگاه، سارا شاکری مهر به معرفی موضوع جشنواره فرهنگی- هنری نفس پاک پرداخت و ضمن معرفی رمان های «این وبلاگ واگذار می شود» نوشته فرهاد حسن زاده؛ «باغ کیانوش» نوشته علی اصغر عزتی پاک؛ «باغ طوطی» نوشته مسلم ناصری، درباره شخصیت پردازی و شیوه نام گذاری اشخاص و همچنین چگونگی انتخاب عنوان مناسب برای داستانها مطالبی را ارائه کرد. سپس سه داستان کوتاه با موضوع محیط زیست، بازیافت مواد و طبیعت برای ایده پردازی نوشته و خوانده شد.

در ادامه، نشریات کودک و نوجوان «سلام بچه ها»؛ «سنجاقک» و «کیهان بچه ها» را همراه با کتاب «امیر پسر عاشق» نوشته فاطمه نفری معرفی گردید.

کارگاه های آموزشی مشاوره ویژه نوجوان و توانمندسازی بانوان
 

در این کارگاه که به همت زهرا حیدری، کتابدار کتابخانه آیت الله خامنه ای و با تدریس سوسن فردی برپا شد، این مشاور و روانشناس درخصوص ارتباط با خداوندمتعال و باورهای نادرست و خرافات نکات مهمی را برای نوجوانان توضیح داد و درباره مهربانی و بخشندگی خداوند دانا سخن گفت.
 

در کارگاه توانمندسازی بانوان نیز، سوسن فردی به آموزش ایجاد صمیمیت در کانون خانواده و روابط زناشویی سالم و به دور از تنش و درگیری پرداخت.
 

خاطر نشان می کنم آموزش انواع خط شکسته، نستعلیق خط تحریری با استفاده از قلم، مداد و خودکار نیز از دیگر برنامه های جانبی این کتابخانه بود.

بيشتر