بازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 483648
تعداد بازديد کنندگان سايت: 249469474 تعداد بازديد زيرپورتال: 508459 اين زيرپورتال امروز: 357 سایت در امروز: 37695 اين صفحه امروز: 268
1398/7/14 يكشنبه توسط کتابداران کتابخانه یادگار امام (ره) صورت گرفت؛ اجرای برنامه های ترویجی ـ مطالعاتی با تشکیل باشگاه های کتابخوانی توسط کتابداران کتابخانه یادگار امام (ره)، برنامه های ترویج مطالعه مفید با تشکیل باشگاه های کتابخوانی و نشست های آموزشی و هنری اجرا شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم، نخستین جام باشگاه کتابخوانی ویژه بانوان نوجوان به همت  ندا کلهرنژاد، کتابدار کتابخانه یادگار امام (ره) با محوریت بزرگداشت استاد شهریار برپا شد.
 

در این نشست، پس از معرفی کتاب «شهریار» نوشته محمد کاظم مزینانی، اعضا به شعرخوانی و هم خوانی از کتاب و دیوان شهریار پرداختند.

 

معرفی کتاب در جام باشگاه کتابخوانی

 

به مناسبت ایام سوگواری حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و یاران باوفای ایشان، ریحانه جوکار کتاب «فراموشان: داستانی از واقعه کربلا» نوشته داوود غفارزادگان را معرفی کرد. سپس روایت «یک کاتب گمنام» توسط اعضا جمع خوانی شد.

 

مشاعره در جام باشگاه کتابخوانی

 

نشست آموزشی مشاعره و شیوه یادگیری اشعار و همچنین برگزاری مسابقه از دیگر برنامه های فرهنگی و ادبی این جام بود.
 

معرفی و جمع خوانی کتابهای هدهد سفید در جام باشگاه کتابخوانی


ندا کلهرنژاد ضمن معرفی کتاب «هدهد سفید جلد دوم» از بخش های مختلف آن با عناوین «توی کتابخونه چکار کنیم؟ و خاطرات کتابدار» روخوانی کرد. سپس  اعضا ضمن جمع خوانی از قسمت های مختلف، این کتاب را به امانت بردند. 

نشست کتابخوان ویژه بزرگسال در باشگاه کتابخوانی

در این نشست 10 نفر از اعضاء به معرفی کتاب پرداختند:
 

 حکیمه فلاح با معرفی کتاب «دست ابلیس خاطرات مستر همفر»؛ نسرین اجمدیان با معرفی کتاب «مارک و پلو» نوشته منصور ضابطیان؛ زهره هدایتی با معرفی کتاب «ذهن خالی» نوشته هما پور اصفهانی؛ فاطمه خدایی با معرفی کتاب «دومین شانس» نوشته دانیل استیل؛ معصومه جمشیدی با معرفی کتاب «نامیرا» نوشته صادق کرمیار؛ معصومه محمدی زاد با معرفی کتاب «از به» نوشته رضا امیرخانی؛ زهره کاکایی با معرفی کتاب «خواجه تاجدار» نوشته ذبیح الله منصوری؛ فاطمه برجی با معرفی کتاب «دختری در مه» از تکین حمزه لو؛ زهره غزاله با معرفی کتاب «ویژگی امام حسین از آیت الله شوشتری»؛ تجربیات مطالعاتی خود را با دیگر دوستانشان به اشتراک گذاشتند.
 

نشست خوانش مثنوی

 

 سومین نشست مثنوی خوانی به همت محدثه رنجبرشیرازی، مسئول کتابخانه و با تدریس زهرا غلام زاده استاد ادبیات و زبان پارسی برگزار شد. این استاد ادبیات به تفسیر ابیات 35 تا 54 مثنوی که شامل داستان عشق پادشاه و کنیزاست؛ پرداخت. وی گفت: معنای این بیت ها حقیقت احوال درونی ما انسان‎‌ها است.
 

نشست شاهنامه خوانی
 

در این نشست، خیراله یوسفی، کتابدار کتابخانه به تفسیر نقش «رستم در شاهنامه» پرداخت. وی گفت: رستم نام‌آورترین چهرهٔ اسطوره‌ای در ادبیات فارسی  است. او فرزند زال و رودابه است و از تبار رستم به گرشاسب و از گرشاسپ به جمشید می‌رسد؛ تبار مادری او نیز به ضحاک است که سرانجام به دست برادر ناتنی‌اش به نام شغاد، کشته می شود.
 

معرفی کتاب با موضوع شهید دفاع مقدس
 

به مناسبت هفته دفاع مقدس در محفلی معنوی با حضور اعضا از کتاب «شهید چمران» نوشته احمد دهقان جمع خوانی شد.

 

کارگاه های آموزش نقاشی و آموزش خوشنویسی

در کارگاه نقاشی، فاطمه صاحبی، استاد نقاشی و طراحی به مناسبت هفته دفاع مقدس، به آموزش نقاشی از تصاویر و عکس‌های رزمندگان برگرفته از کتاب «قصه های شنیدنی از بچه های خوب» نوشته محسن بغلانی پرداخت. سپس هنرجویان به طراحی و رنگ آمیزی از تصویرها پرداختند.

این کتاب بر اساس خاطره ای از شهید عبدالصالح رفعت به زیور طبع آراسته شده است.

 

 در کارگاه خوشنویسی، فاطمه موحد، مدرس این دوره به آموزش خط تحریری و حروف «ح، خ و ج » و کلمات «خواهر و جارو و جا مدادی» با استفاده از مداد و خودکار پرداخت. وی سپس کتاب «آموزش خط تحریری:زیبا بنویسیم» نوشته رضا تبریزی را برای آشنایی با هنر خطاطی معرفی کرد.
 

گفتنی است این دو کارگاه به همت محدثه رنجبرشیرازی تشکیل شد.
 

 

کارگاه های آموزشی خلاق شو(آموزش روبیک)

 

 در کارگاه روبیک نیز، سید علیرضا نوربخش از اعضای نوجوان کتابخانه یادگار به آموزش روبیک 2*2 پرداخت. وی سپس کتاب «راه حل ساده برای مکعب روبیک: این روش ۵ مرحله ای آسان راه حلی تضمینی برای همه مکعب هاست، احساسی که همگان را شگفت زده می کند!» نوشته جیمز نورس را برای ایجاد خلاقیت و پرورش و تقویت IQ معرفی کرد.

 

زنگ بازی و شادی
 

با هدف ارتقاء استعدادها و قوه تفکر و تمرکز، مسابقه دوز بازی در قالب گروه های دونفره در بخش نوجوان برگزار شد که مورد استقبال اعضا قرار گرفت.
 

روضه خوانی در کانون ادبی نوجوانان
 

در این نشست، ضمن معرفی و روخوانی از کتاب «زندگی نامه امام حسین (ع)» توسط اعضا،20 عنوان کتاب نیز با موضوع قیام عاشورا در معرض نمایش گذاشته شد.

بيشتر