بازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 483668
تعداد بازديد کنندگان سايت: 249472998 تعداد بازديد زيرپورتال: 508480 اين زيرپورتال امروز: 378 سایت در امروز: 41219 اين صفحه امروز: 288
1398/6/12 سه‌شنبه توسط کتابداران کتابخانه آیت الله خامنه ای صورت گرفت؛ برگزاری 7 کارگاه آموزش مشاوره و داستان نویسی همراه با نقد کتاب «به نام یونس» کتابداران کتابخانه آیت الله خامنه ای با هدف آشنایی هر چه بیشتر خانواده ها با برنامه های ترویجی فرهنگی کتابخانه کارگاه های آموزش مشاوره و داستان نویسی را همراه با نقد کتاب «به نام یونس» برگزار کردند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم، نشست «کانون ادبی صبح اشراق» با حضور حجت الاسلام والمسلمین علی آرمین، نگارنده کتابِ «به نام یونس» و با حضور شماری از نابینایان تشکیل شد.

درآغاز این نشست، نویسنده کتاب، به نگاه پدیدار شناسانه و تجربه زیست محیطی خود به عنوان مبلغ اشاره کرد و افزود: سوژه این رمان از یک سفر تبلیغی به روستاهای دور افتاده به ذهنم رسیده است.
 

در ادامه روشندلان دیدگاه های خود را درباره ساختار قوی، نشانه گذاری های دقیق، شخصیت پردازی و رویدادهای سنجیده و گره های به وجود آمده برای قهرمانی که مورد امتحانی سخت قرار می گیرد؛ با یکدیگر به اشتراک گذاشتند. سپس منقدین نابینا اینگونه بیان کردند که یونس در این آزمایش در چاه فرو می‌رود تا در تنهایی خویش با خدای خود راز و نیاز کند و در اینجا ما به نقطه اوج رمان که با ترس و امید همراه است؛ پی می بریم.
 

در پایان اعضای روشندل اظهار داشتند: این کتاب می‌تواند دیدگاه مردم را به نسبت به اقشار روحانی در سطح جامعه تغییر دهد چراکه نویسنده با بهره مندی از نویسندگی، رسالت طلبگی را برای آگاه سازی آحاد جامعه به خوبی انجام داده است.
 

نشست معنوی آموزش حفظ قرآن ویژه روشندلان
 

با رایزنی طیبه عبدلی، مسئول بخش نابینایان کتابخانه با طیبه خداوردی مدرس و حافظان قرآن کریم، شیوه های حفظ جزء سی قرآن همراه با فایل صورتی در اختیار روشندلان قرار گرفت و در مرحله نخست سوره مبارکه «نبا» قرائت شد.
 

کارگاه آموزش نویسندگی خلاق ویژه روشندلان
 

بیست و چهارمین کارگاه نویسندگی خلاق توسط حسن عبدلی، کتابدار بخش نابینایان و با تدریس غلامحسین صدیقی برگزار گردید. در این نشست، غلامحسین صدیقی درمورد شیوه های تشکیل پرونده برای شخصیت های داستان صحبت کرد. وی سپس داستانی از حسن محمودی، نویسنده، روزنامه نگار و منتقد را با محوریت جنگ و دفاع مقدس خواند و از حاضرین خواست ویژگی های شخصیت های داستان را بیان کنند. در ادامه برخی از آثار همینگوی و گارسیا لورکا فدریکو نیز معرفی و بررسی شد.
 

مسابقه پیامکی امامت و ولایت
 

همچنین بخش نابینایان این کتابخانه، برای شناخت هر چه بیشتر این قشر خاص با مسئله امامت و تبیین اهمیت ولایت، مسابقه پیامکی با عنوان «در سایه امامت» برگرفته از کتاب گویای «در چشمه سار غدیر» نوشته حمزه کریم خانی را برگزار کرد که در پایان به برگزیدگان هدایایی به رسم یادبود اهدا شد.
 

نمایشگاه کتاب کودک
 

در آخرین ماه فصل تابستان، دو نمایشگاه موضوعی کتاب با عناوین «دریای هدایت» و «روانشناسی حسادت و عصبانیت» با معرفی 40 عنوان کتاب به همت نیره خدادادشهری، کتابدار بخش کودک و نوجوان برپا شد که هدف از آن آشنایی اعضا و خانواده ها با کتاب‌های مهارت‌های زندگی بود که مورد استقبال مراجعه کنندگان نیز  قرار گرفت.
 

کارگاه آموزش کاردستی و زنگ بازی
 

فاطمه مسعودی، کتابدار بخش کودک و نوجوان در کارگاه کاردستی، ساخت «کارت پستال» با کاغذهای رنگی را آموزش داد. وی هدف از این کارگاه را ایجاد مهارتهای حرکتی و ذهنی، خلاقیت، صبر و دقت نظر و توجه به کار گروهی عنوان کرد.
 

در کارگاه آموزش بازی با اسباب بازی ها، فاطمه مسعودی، مسابقه هیجانی «منچ» ویژه گروه سنی کودک و نوجوان را به منظور ایجاد رقابتی سالم و تفریحی برپا کرد.
 

کارگاه روانشناسی کودک با حضور والدین
 

در این کارگاه که با برنامه ریزی فاطمه نفری، مسئول کتابخانه و با حضور والدین تشکیل گردید. نرگس جهاندیده، روانشناس کودک و مشاور، درباره نکات تربیتی و دغدغه‌های مادران مطالب آموزشی را بیان کرد.
 

کارگاه آموزشی کانون ادبی دانا
 

در این نشست، نیره خدادادشهری با دعوت از فاطمه شاکری مهر نشست کانون ادبی را برپا کرد. سپس فاطمه شاکری مهر درخصوص چگونگی یک گفتگوی جذاب در داستان و شیوه نگارش آن صحبت نمود. وی سپس با هدف ترویج مطالعه و آموزش خلاقیت کتاب «داستان های فکری» نوشته فیلیپ کم را معرفی نمود. در ادامه کودکان و نوجوانان، ضرب المثل های مورد علاقه خود را بیان کردند.
 

کارگاه آموزشی مشاوره ویژه جوانان
 

با برنامه ریزی مسئول کتابخانه آیت الله خامنه ای، فاطمه جبرئیل زاده، مدرس و روانشناس درمورد تعریف اضطراب و عوامل ایجاد آن و همچنین مدیریت استرس توضیحاتی را ارائه داد و گفت: برای بهبود این مشکل باید نخست به روح و جسم توجه شود و از قضاوت دیگران و همچنین افکار منفی پرهیز کرد. وی سپس افزود: فعالیت ها نیز باید بر اساس اولویت بندی تقسیم شود تا کمتر دچار نگرانی و عقب افتادگی در کارها باشیم.
 

کارگاه آموزش مشاوره ویژه نوجوان
 

در گارگاه روانشناسی که توسط مریم محمد خانی و با تدریس سودابه فردی برگزار شد، این مشاور و روانشناس درباره چهار حس شنیداری، لمسی، بصری و جنبشی توضیحاتی را ارائه داد و با بیان مطالبی به نوجوانان آموزش داد که چگونه راه های ارتباطی خود را از طریق کلام و زبان بدن با دیگران برقرار کنند. وی در پایان در مورد نشانه ها از لحاظ جامعه شناسی و روانشناختی در ارتباطات روزانه نیز صحبت کرد. 

بيشتر