بازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 406847
تعداد بازديد کنندگان سايت: 244526142 تعداد بازديد زيرپورتال: 426351 اين زيرپورتال امروز: 180 سایت در امروز: 369 اين صفحه امروز: 26

1398/5/22 سه‌شنبه با هدف غنی سازی اوقات فراغت کودکان و نوجوانان اجرا شد؛ برش های ده گانه فرهنگی و آموزشی در کتابخانه نرگس با هدف غنی سازی اوقات فراغت کودکان و نوجوانان، کتابخانه عمومی نرگس،با پیاده سازی طرح های مختلف کتابخوانی در قالب «برش های ده گانه فرهنگی، آموزشی و هنری»، پذیرای اعضاء و علاقه‌مندان به کتاب و مطالعه بود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم، با حضور خانواده ها و کودکان، گارگاه های آموزشی مهارت های زندگی با تدریس مریم علیزاده، کارشناس روانشناسی کودک و نوجوان و به همت ریحانه صادقی یکتا، کتابدارکتابخانه نرگس برگزار شد.
 

در هشتمین کارگاه مهارتی، مریم علیزاده، شیوه های یادگیری مهارت های حل مساله را در قالب قصه و بازی برای کودکان تشریح کرد. وی سپس به آموزش مواردی همچون مدیریت خشم و ناراحتی، مسئله یابی و شناسایی مشکل، ارائه راه حل خلاقانه، انتخاب و چگونگی اجرای آن با ادبیات مناسب این گروه سنی پرداخت. همچنین در این کارگاه از کتاب «داگلی بغلی» نوشته قصه گویی شد.
 

در نهمین کارگاه، کارشناس روانشناسی کودک و نوجوان به تصمیم گیری درست در شرایط نامناسب اشاره کرد و افزود: اگر در وضعیت نامطلوبی قرار گرفتیم باید همراه با ملاطفت و احترام، نظر مخالف خود را اعلام کنیم. در ادامه این مدرس، مهارت های خود مراقبتی  و رفتار در برابر غریبه ها را همراه با بازی به کودکان آموزش داد.
 

در کارگاه پایانی نیز، مریم علیزاده، مطالبی را درباره مهارت های تصمیم گیری و ارتباطات میان فردی همانند شنیدن فعال و پاسخگویی به هنگام را بیان کرد. وی گفت: این دوره های آموزشی با هدف گسترش مطالعه مفید و افزایش توانایی کودکان در برابر موقعیت های بحرانی با محوریت کتاب و قصه گویی برگزار می شود.
 

باشگاه کتابخوانی
 

سومین جلسه باشگاه کتابخوانی با حضور شماری از اعضا توسط ریحانه صادقی یکتا با موضوع تفکر خلاق تشکیل شد. در این جلسه، اعضای باشگاه با تقسیم به گروه های چند نفره، طرح ایده پردازی و خلاقیت را با ایجاد خط خطی های بی هدف در قالب مسابقه بر روی کاغذ پیاده کردند. سپس نمایندگان هر گروه به تجزیه و تحلیل اشکال جدید و ترسیم شده بین خطوط پرداختند و علاوه بر آشنایی عملی با مفهوم تفکر خلاق، دیدگاه های خود را نیز در این زمینه مطرح کردند.
 

در ادامه، کتاب های «قصه های پند آموز کلیله و دمنه» نوشته محسن محمدی منش توسط رومینا فدائیان؛ «تشپ کال» نوشته رولد دال توسط آناهیتا پشتیبان؛ «هنری زلزله پولدار می شود» نوشته فرانچسکا سایمون توسط نازنین خاکی؛ «اکو2» نوشته پم مونیوس رایان توسط فاطمه بهره مند؛ «سرباز کوچک سربی» ترجمه ترانه امیرابراهیمی توسط فاطمه آزاد؛ «داستان های کهن ایرانی» نوشته رحمت الله رضایی توسط مهشید حلاج زاده؛ «دختران علیه دختران» نوشته مصطفی خرامان توسط شیوا حقیقی؛ «هفت تا هفت» نوشته هالی گلد برگ اسلون توسط ساجده طهماسبی؛ «یک سرمگس توی سوپم افتاده» نوشته تد آرنولد توسط ویانا توکلی معرفی شد.
 

در پایان، بر اساس کسب بیشترین آراء، به بهترین معرفی کتاب هدیه ای به رسم یادبود تقدیم گردید.
 

نشست قصه گویی
 

در این نشست، الهام دهقان، مسئول کتابخانه از کتاب «موهایم را شانه نمی کنم» نوشته آنت لانگن برای کودکان قصه گویی کرد و این گروه سنی را با بازخوردهای منفی دختران و پسران نامرتب در اجتماع آشنا نمود. در ادامه کودکان با زبان و لحنی شیرین نقطه نظرات خود را با یکدیگر به اشتراک گذاشتند.  
 

قصه گویی در کتابخانه سیار
 

در طرح کتابخانه سیار واقع در «مجتمع آرین» که با استقبال خوب خانواده ها همراه بود، بالغ بر180 عنوان کتاب با موضوعات متنوع و در همه گروه های سنی به امانت داده شد. در ادامه، زینب کرمی، کتابدار کتابخانه نرگس و موسس کتابخانه سیار از کتاب «توت فرنگی و اولین مهمانی» نوشته لارن سسیل برای کودکان قصه گویی کرد.
 

کارگاه های آموزشی نمددوزی و ساخت سفال
 

در آخرین کارگاه نمد دوزی، شیوه دوخت های چند تکه ای و بزرگ، تمیز کاری و پاک دوزی آن همراه با شیوه نگهداری نمدها در خانه آموزش داده شد.
 

در چهارمین کارگاه سفال سازی، ساخت ظروف برای انواع نان ها و میوه ها توسط نفیسه صادقی، مربی این دوره آموزش داده شد. سپس در مرحله بعد، هنرجویان رنگ آمیزی با گواش را بر روی سفال فرا گرفتند.
 

کارگاه های آموزش کاردستی خلاق همراه با نقاشی و طراحی
 

در این دو کارگاه، نفیسه صادقی، نقاشی و کاردستی از یک «کامیون حامل بار سنگ» را آموزش داد. پس از آن کودکان هنرجو، علاوه بر ساخت و ترسیم انواع کامیون ها، درخصوص ماشین های مورد علاقه  خود با یکدیگر صحبت کردند.
 

در کارگاه طراحی و نقاشی به مربیگری اعظم امینی کیوج، طرح پروژه مرحله 4 و تماشای مدل های عکاسی اجرا شد. در ادامه علاقمندان به طراحی و نقاشی از مدل زنده عروسکی و ترکیب رنگ ها و بافت و جزئیات آن پرداختند.
 

همچنین نقاشی و طراحی روی سنگ و دیگر اشیا توسط این مربی آموزش داده شد.

بيشتر