بازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 406850
تعداد بازديد کنندگان سايت: 244526155 تعداد بازديد زيرپورتال: 426354 اين زيرپورتال امروز: 183 سایت در امروز: 382 اين صفحه امروز: 29
1398/5/19 شنبه به میزبانی کتابخانه آیت الله خامنه ای اجرا شد؛ برنامه های آموزشی متنوع با هدف معرفی خدمات کتابخانه ای به میزبانی کتابخانه عمومی آیت الله خامنه ای، برنامه های آموزشی متنوع با هدف معرفی خدمات کتابخانه ای توسط کتابداران اجرا شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم، یازدهمین نشست کتاب خوان به همت فاطمه مسعودی در بخش کودک و نوجوان کتابخانه آیت الله خامنه ای برگزار شد.
 

در این نشست، فاطمه سادات شاه محمدقاسمی با معرفی کتاب «عزیزترین یادگار: حکایتی از زندگی امام جواد (ع)» نوشته مهدی وحیدی صدر؛ زهرا سادات شاه محمد قاسمی با معرفی کتاب «حضرت امام جواد (ع)» نوشته علی امامی؛ زینب سادات شاه محمدقاسمی با معرفی کتاب «جوان ترین رهبر: امام جواد(ع)» نوشته مهدی مرادحاصل؛ زهرا سادات احمدی رهقی با معرفی کتاب «امام جواد (ع)» سروده نجمه سادات هاشمی؛ زهرا وطن خواه «امام محمدتقی (ع)» نوشته اسماعیل هنرمند نیا؛ ملیکا افضلی با معرفی کتاب «درختی که بال درآورد» نوشته مجید ملامحمدی؛ تجربیات مطالعاتی خود را با دیگر دوستانشان به اشتراک گذاشتند.
 

نشست های مشاوره و روانشناسی
 

در نخستین نشست که توسط رقیه زارعی و مرضیه نفری از کتابداران کتابخانه آیت الله خامنه ای تشکیل شد، سودابه فردی، مشاور و روانشناس این دوره به اهمیت شناخت ترس و غلبه بر آنها اشاره کرد و گفت: اغلب ما ممکن است بخاطر ترس از پیش داوری و عدم تایید از سوی دیگران، ناخودآگاه تصمیم های اشتباهی در زندگی بگیریم و برای پرهیز از این مشکل باید ریشه آن را بررسی کنیم که اگر ریشه آن در وحشت و اضطراب بود نباید آن را انجام ندهیم.
 

در دومین نشستِ مشاوره ویژه نوجوانان، سودابه فردی به ضرورت انتخاب دوست یابی و مهارت های مدیریت احساسات پرداخت و اظهار داشت: دوستی های دوران نوجوانی بر اساس عاطفه و هیجان و درک متقابل شکل می گیرد. نوجوانان در این سن به گروه های همسالان سوق پیدا می کنند و گاهی نقش دوستان از خانواده پررنگ تر می شود و توجه به جنس مخالف در این گروه سنی وجود دارد. وی سپس گفت: نوجوان ما باید با آگاهی و رعایت مرزها، قوانین و عقاید مربوط به خانواده و عرف را در رابطه با جنس مخالف تعریف کند و از احساسات زودگذار و شتاب زده دوری کند.
 

کارگاه آموزش  گویندگی
 

در کارگاه گویندگی با تدریس حسین حیدری، توضیحاتی درباره بکارگیری از دو تکنیک واژه گزینی و تقویت حافظه ارائه شد. وی سپس به آموزش لحن خبری، گویندگی در خبر و قصه خوانی پرداخت. این مدرس در ادامه، اهمیتِ روایت گری در داستان های قرآنی، فردوسی و شاهنامه و اهمیت و کاربرد آن در فن بیان را تشریح کرد.
 

گفتنی است این کارگاه از سوی احسان نریمانی و مرضیه نفری از کتابداران کتابخانه آیت الله خامنه ای برگزار شد.
 

نمایشگاه کتاب با عنوان «فلسفه برای کودک»
 

این اقدام فرهنگی با هدف آشنایی اعضا با انواع کتابهای مجموعه به همت نیره خدادادشهری، کتابدار بخش کودک و نوجوان کتابخانه آیت الله با موضوع «فلسفه برای کودک» برای گروه سنی «ج» با بیش از 12 عنوان به نمایش گذاشته شد.
 

دوره آموزشی تواشیح خوانی ویژه روشندلان
 

احمد ملک نژاد، مدرس این دوره به نکته کلیدی گوشه حجاز و اوج آواز در ابوعطی اشاره کرد و افزود: تئوری موسیقی ایرانی، ردیف مجموعه‌ای از آهنگ‌ها و نغمات موسیقی است که به هر یک از آهنگ‌ها یک گوشه گفته می‌شود. وی گفت: هر گوشه جزئی از یک یا چند دستگاه یا آواز است که برای خلق قطعه‌های موسیقی استفاده می‌شود. در ردیف موسیقی ایرانی، دستگاه‌ها و آوازها معمولاً با گوشه‌ای به نام «درآمد» آغاز می گردند که در آن مُدِ اصلی، معرفی دستگاه یا آواز است.
 

کارگاه آموزش نویسندگی خلاق ویژه نابینایان
 

بیست و یکمین کارگاه نویسندگی خلاق توسط طیبه عبدلی، کتابدار بخش نابینایان و با تدریس فاطمه جوادی، نویسنده و منتقد برگزار شد. وی در آغاز به شیوه های روایت زنانه در داستان نویسی پرداخت و اظهار داشت: در سبک های نوشتاری با موضوع بانوان، تجربه های فیزیولوژیکی مانند مهر و عطوفت مادرانه، همسر و ... در قالب رویاپردازی و جزئی نگری شکل می گیرد و در این ادبیات، جملات کوتاه، ساده، محافظه کارانه و جزئی و به دور از بی ادبی و خشونت است.
 

فاطمه جوادی سپس به رمان نویسی زنانی همچون « جین ایر» و «جین آستین» و «سیمین دانشور» اشاره کرد و افزد: برخی از آثار جلال آل احمد نیز سبک زنانه دارد.
 

این نویسنده و منتقددر پایان برای آشنایی اعضا با سبک داستانی جلال آل احمد کتاب «شوهر آمریکایی» را معرفی کرد. سپس بخش هایی از آن جمع خوانی شد و کتابخوانان نقطه نظرات و دیدگاه های منتقدانه خود را با یکدیگر به اشتراک گذاشتند.
 

کارگاه اسباب بازی
 

فاطمه مسعودی، کتابدار بخش کودک و نوجوان در آغاز این کارگاه عنوان کرد: بازی ها علاوه بر جنبه تقریحی، نقش آموزشی و سازندگی و حتی کارآفرینی و انتخاب شغل مورد علاقه کودک در آینده را دارد و باعث ذهنی پویا و نوآور و روانی سالم و پایبند به اصول کارگروهی در اجتماع می شود.  
 

یادآور می شود در این کارگاه بیش از 20 نفر از کودکان و نوجوانان به صورت جمعی به بازی و رقابت با یکدیگر پرداختند.

بيشتر