بازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 383181
تعداد بازديد کنندگان سايت: 243004812 تعداد بازديد زيرپورتال: 401691 اين زيرپورتال امروز: 175 سایت در امروز: 3434 اين صفحه امروز: 87

1398/4/16 يكشنبه به میزبانی کتابخانه آیت الله خامنه ای صورت گرفت؛ برگزاری 10کارگاه آموزشی و نشست های مطالعاتی با حضور کودکان و نوجوانان به میزبانی کتابخانه عمومی حضرت آیت الله خامنه ای، 10کارگاه آموزشی و نشست های مطالعاتی با حضور کودکان و نوجوانان برپا شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم، هشتمین نشست کتاب خوان با موضوع زندگی امام جعفر صادق (ع) به همت نیره خدادادشهری، کتابدار بخش کودک و نوجوان کتابخانه آیت الله خامنه ای برگزار شد.
 

در این نشست 5 نفر از اعضاء به معرفی کتاب های خوانده شده پرداختند:
 

مطهره سادات حسینی نسب با معرفی «سبد سبد آرزو» نوشته مسلم ناصری؛ زهرا وطن خواه با معرفی کتاب «حضرت جعفربن محمد(صادق)» نوشته مهدی وحیدی صدر؛ سیدقاسم کاظمی با معرفی کتاب «مژده گل: زندگانی امام صادق(ع)» نوشته محمود پوروهاب؛ علیرضا نوری با معرفی کتاب «امام جعفر صادق(ع)» نوشته واحد پژوهش مسجد مقدس جمکران؛ و مجتبی وطن خواه با معرفی کتاب «دعای گنجشک‌ها» نوشته مرتضی دانشمند، تجربیات مطالعاتی خود را با دیگر دوستانشان به اشتراک گذاشتند.
 

نشست جمع خوانی و روخوانی از کتاب «زندگی و مبارزات شهید آیت الله بهشتی»
 

در این نشست، فاطمه مسعودی، کتابدار بخش کودک و نوجوان، ضمن معرفی و روخوانی از کتاب «زندگی و مبارزات شهید آیت الله بهشتی» نوشته علی کردی، توضیحاتی درباره ابعاد شخصیتی این شهید بزرگوار بیان کرد. سپس اعضا به جمع خوانی از کتاب پرداختند و دیدگاه های خود را درخصوص حوادث آن دوره و برخورد آیت الله بهشتی با گروهک های منافقین، به اشتراک گذاشتند.
 

کارگاه آموزش داستان نویسی و نویسندگی
 

در سومین کارگاه نویسندگی، مرضیه نفری، مدرس و مسئول کتابخانه آیت الله خامنه ای، به «کلمات» و گستردگی دایره واژگان به عنوان ابزاری مهم در امر نویسندگی اشاره کرد و گفت: استفاده از ضرب المثل ها و آشنایی با آنها از دیگر مسائل حائز اهمیت در داستان نویسی است. وی سپس به شیوه شخصیت پردازی افراد مختلف با روحیه هایی خاص و همچنین فضاسازی در داستان پرداخت.
 

کارگاه آموزش مشاعره همراه با برگزاری مسابقه
 

در نخستین کارگاه آموزشی مشاعره، فاطمه مسعودی درباره معنی مشاعره و شیوه های برگزاری این مسابقه و حفظ شعر، نکات مهمی را بیان کرد. وی گفت: این دوره ادبی باعث می شود، علاوه بر سرودن شعرهای دیگر شعرا، خود افراد نیز اشعاری فی‌البداهه بسرایند.
 

در ادامه، مرضیه نفری، مربی این دوره گفت: مشاعره به حفظ هویت ملی و درمان برخی از بیماری ها همانند افسردگی کمک شایانی می کند. وی سپس افزود: مشاعره به این صورت است که هر یک از شرکت کنندگان بیتی را می‌خواند و شرکت کننده بعدی باید شعر خویش را با آخرین واژه بیت آغاز کند.
 

نمایشگاه موضوعی کتاب
 

نیره خدادادشهری، در این نمایشگاه 14 عنوان کتاب با محوریت زندگی امام جعفر صادق(ع) را برای آشنایی کودکان و نوجوانان با ششمین پیشوای شیعان جهان به نمایش گذاشته شد.

گفتنی است در این نمایشگاه کتاب های «در خرابه های شهر» نوشته  ؛ «مردی در تنور آتش» نوشته  ؛ «جام شیشه ای و معجزه» نوشته  ؛ «آخرین سفارش» نوشته  ؛ «امام جعفر صادق(ع)» نوشته  ؛ «سبد سبد آرزو» نوشته  معرفی گردید.
 

هجدهمین کارگاه نویسندگی خلاق ویژه روشندلان
 

در هجدهمین نشست نویسندگی خلاق به مبحث داستان پردازی مدرن و ویژگی های آن پرداخته شد. سپس کتاب «گلهای قاصدک» نوشته بورخس بررسی و خوانده شد. یادآور می شود یکی از مباحث اصلی این نشست، بکارگیری از عنصر تخیل و خلاقیت بود و این در حالی است که در داستان های رئالیستی این عناصر نقش و جایگاهی ندارند چرا که در این سبک، داستان بر اساس واقعیت شکل می گیرد و نویسنده واقع گرا می باشد.
 

کارگاه آموزش زبان انگلیسی به کودکان نابینا
 

بخش نابینایان کتابخانه آیه الله خامنه ای، با برگزاری دوره آموزشی زبان انگلیسی، میزبان کودکان روشندل شد. در این جلسه، پیمان اسماعیل گل، مدرس این دوره با هدف آشنایی اعضا با زبان لاتین با طرح پرسش ها و مکالمه ها به تعیین سطح پرداخت.
 

کارگاه آموزش مسیر یابی به نابینایان
 

به منظور آشنایی نابینایان و کم بینایان با مهارتهای حرکتی و حفظ تعادل در مکان های پر رفت و آمد که با ازدحام جمعیت همراه است، کارگاه آموزش مسیریابی ویژه روشندلان برپا شد. در این دوره شیوه های موثر، همچون استفاده صحیح از دست و پا، شنوایی، حرکت هوا و عصا، کمک از حواس لامسه برای لمس اشیا آموزش داده شد.
 

کارگاه آموزشی خلاقیت
 

نخستین کارگاه خلاقیت به همت فاطمه مسعودی و با تدریس فریده جعفریان تشکیل شد.
 

در این کارگاه، فریده جعفریان برای آشنایی و شناخت هر چه بهتر روحیات و خلق و خوی کودکان از علایق و سلایق آنان پرسش کرد. وی پس از آزمون های روانشناسی از این گروه سنی، ویژگی های شخصی هر کودک را برای خانواده ها تشریح کرد.  
 

زنگ بازی در بخش کودک
 

در زنگ بازی تابستانه که با اوقات فراغت کودکان و نوجوانان همراه بود، نیره خداداشهری، ضمن ارائه توضیحاتی درباره کاربرد هر یک از اسباب بازی ها، وسایل مورد علاقه این گروه سنی را در اختیار آنان قرار داد تا ساعتی شیرین و خاطره انگیزی را در کنار یکدیگر تجربه کنند.  

گفتنی است خوانش کتابهای نهمین جشنواره رضوی ویژه نابینایان از دیگر برنامه های فرهنگی این کتابخانه بود.

بيشتر