بازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 257326
تعداد بازديد کنندگان سايت: 234771164 تعداد بازديد زيرپورتال: 269037 اين زيرپورتال امروز: 454 سایت در امروز: 86467 اين صفحه امروز: 349
نشست آشنایی با ادبیات روسیه در کتابخانه آیت الله خامنه ای

جشن الفبا در مدرسه با حضور خانم نیره خداداد شهری کتابدار بخش کودک کتابخانه مرکزی

نشست کانون ادبی صبح اشراق

شعرخوانی در کتابخانه بخش کودک

زنگ بازی در بخش کودک کتابخانه آیت الله خامنه ای

زنگ مطالعه در بخش کودک کتابخانه آیت الله خامنه ای
1398/2/24 سه‌شنبه به همت کتابداران کتابخانه آیت الله خامنه ای صورت گرفت؛ رویدادهای متنوع فرهنگی با حضور کودکان و نوجوانان به همت کتابداران کتابخانه عمومی آیت الله العظمی خامنه ای، رویدادهای متنوع فرهنگی با حضور کودکان و نوجوانان و با هدف اشاعه فرهنگ کتابخوانی انجام شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم، نشست کانون ادبی صبح اشراق به مربیگری محبوبه حاجی رضایی و با حضور شماری از روشندلان با موضوع معرفی و بررسی کتاب «لیلی و مجنون نظامی» تشکیل شد.
 

در این نشست، محبوبه حاجی رضایی اظهار داشت: قصه عشق لیلی همچون دایره ای مدور در زمان های زیادی تکرار شده و این سومین مجموعه از پنج گنج نظامی لیلی و مجنون است. وی سپس به تاریخچه و بنیان این قصه عربی بدوی پرداخت و گفت: نظامی با مطالعه و دانش به زبان عربی، ماجراهایی حزن انگیز را به صورت منسجم در کنار یکدیگر قرار داده است؛ چرا که اعراب از ذوق داستان نویسی برخوردار نبودند.
 

این مدرس و منتقد بیان کرد: نظامی در هر قصه ای نام عاشق و معشوق را تغییر می دهد و گاهی عاشق قیس بی عامر است و گاه معشوق لبنه است. نظامی بعد از نوشتن خسرو و شیرین که ماجرایی ایرانی بود همان تم عشق افلاطونی و پاک را در قصه لیلی و مجنون بدوی وارد کرد.
 

وی سپس به معرفی کتاب «معجزه شکرگزاری» نوشته راندا برن پرداخت.
 

در پایان نیز، روشندلان دیدگاه های خود را درباه مجموعه کتاب «لیلی و مجنون نظامی» بیان کردند.
 

چهارمین نشست شعرخوانی
 

در چهارمین نشست شعرخوانی فاطمه مسعودی، کتابدار بخش کودک و نوجوان کودکان را با انواع قالب های شعری همانند غزل، قصیده، مثنوی، شعر نو و سپیده سرایی آشنا کرد.
 

در ادامه غزل «به خدا اگر بمیرم که دل از تو برنگیرم» برگرفته از کتاب «غزلیات شیرین سعدی» مجموعه کتاب‌های «تازه‌هایی از ادبیات کهن برای نوجوانان» گردآوری مسعود علیا توسط اعضا شعرخوانی شد.
 

در پایان نیز درمورد معانی و متعارف واژگان ناآشنا در شعر همچون شهپر، عزیمت، شه و ضمیر، توضیحاتی داده شد.
 

زنگ مطالعه
 

در زنگ مطالعه، فاطمه مسعودی با ارائه مطالبی درباره موضوع بندی کتاب ها و شیوه انتخاب آنها، کودکان و نوجوانان را به سمت کتاب های مورد علاقه هدایت کرد.

 

سپس در این زنگ محمدحسین حجازی کتاب های «گربه های تپل» نوشته رین هایلد اسکامل؛ «مراقب گربه باش» نوشته پاول می؛ «جنگاوران جوان» نوشته جان فلنگن؛ حمید میرزایی نیز کتاب‌های «اژدهای چیپس خوار» نوشته مالوری بلک من؛ «زنگ شیرین کاری و خانم داگلاس» نوشته دن گاتمن؛ مهدی علیزاده کتاب‌ «خانه درختی 91 طبقه» نوشته اندی گریفیتس؛ مصطفی خنیفری هم کتاب «دنیای دیوانه» نوشته «دیوید لابر» و مجتبی وطن‌خواه کتاب «جایزه تابستانی» نوشته رضا وحید را مطالعه کردند.
 

سومین آشنایی با ادبیات روسیه
 

سومین نشست ادبی آشنایی با ادبیات قرن 19روسیه با حضور محمد قائم خانی، نویسنده و منتقد در کتابخانه آیه الله خامنه ای قم برگزار شد.
 

در آغاز این نشست، قائم خانی پرسش هایی را درباره سبک ادبی داستایوسکی و تولستوی مطرح کرد وی پس از اظهار نظر مدعوین، به تفاوت ساختاری و داستانی هر یک از دو نویسنده مشهور روسی پرداخت و گفت: داستایوسکی از رمان نویسان پیشکسوت بوده و تولستوی نیز بعد از چندین سال به حوزه ادبیات وارد می شود.  
 

این نویسنده بیان کرد: رمان ها و داستان های كوتاه داستايفسكي از فراوانی مخاطب و شمارگان بالایی برخوردار است که علت آن مربوط به فعالیت های اجتماعی و تعهد او به روان شناسي شخصيت ها می باشد. اما تولستوي به نمايشنامه نویسی و حماسه های تاریخی همراه با بیان نکات اخلاقی و نقد برخوردهای اجتماعی علاقمند است.

مراسم «جشن الفبا» در دبستان پسرانه «شهید شیرودی»
 

نیره خدادادشهری، کتابدار بخش کودک و نوجوان با حضور در دبستان پسرانه «شهید شیرودی»، ضمن تبریک به دانش‌آموزان، از آنان خواست با عضویت در کتابخانه به مطالعه کتاب های مورد علاقه خود بپردازند. وی سپس از «مجموعه کتاب‌های نارنجی» با عنوان «کتاب قصه» و کتب «مارمولک و دمش» نوشته طاهره خردور و «کلاغ سیاه به سفر می‌رود» نوشته بابک صابری قصه گویی کرد.
 

پس از آن، نیره خدادادشهری ضمن خواندن شعر «الفبا»، از کودکان خواست به صورت گروهی این شعر را بخوانند و برای همیشه به عنوان خاطره ای شیرین و جذاب به خاطر بسپارند.
 

یادآور می شود در زنگ اسباب‌بازی، کودکان و نوجوانان بازی‌های «یه قل من، یه قل تو»، «رنگ چین»، «دومینو»، «آجرک»، «چین واچین» و «دوز» را برای سرگرمی و بازی انتخاب کردند.

بيشتر