بازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 216408
تعداد بازديد کنندگان سايت: 231656610 تعداد بازديد زيرپورتال: 225813 اين زيرپورتال امروز: 350 سایت در امروز: 57744 اين صفحه امروز: 276
توضیحات درباره خدمات کتابخانه ای توسط کتابدار کتابخانه علامه امینی به دانش آموزان

بازدید دانش آموزی از کتابخانه علامه امینی

روخوانی و معرفی کتاب توسط مسئول بخش کودک و نوجوان کتابخانه علامه امینی برای بازدیدکنندگان

زنگ بازی های فکری در کتابخانه علامه امینی قم

توضیحات درباره خدمات کتابخانه ای توسط خانم آصفری کتابدار کتابخانه علامه امینی به دانش آموزان.jpg

مسابقه نقاشی و رنگ آمیزی در کتابخانه علامه امینی

اجرای نمایش توسط اعضای کتابخانه علامه امینی قم

ساخت کاردستی در کتابخانه علامه امینی

کارگاه آموزش داستان نویسی در کتابخانه علامه امینی

ضرب المثل خوانی بر توسط خانم زهرا آقایی مسئول بخش کودک و نوجوان کتابخانه علامه امینی قم
1397/10/15 شنبه نشست های مطالعاتی به سبک کتابداران کتابخانه علامه امینی شست های مطالعاتی به سبک کتابداران کتابخانه علامه امینی در قالب های متنوعی همچون: کتاب خوان، ضرب المثل خوانی و حکم ها، داستان نویسی و نمایش نامه خوانی خلاق به همراه مسابقات علمی، قصه گویی، جمع خوانی و بازدید دانش آموزی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم، نشست کتاب خوان با معرفی 8 عنوان کتاب، به همت زهراآقایی، مسئول بخش کودک و نوجوان کتابخانه علامه امینی برگزار شد.
 

در این نشست، علی اکبر خالقی با معرفی کتابِ «نهنگ مهمان ‌دار» نوشته علی باباجانی؛ معصومه عابد با معرفی کتاب «حسن پوست باقالی‌خور» نوشته‌ شفیق مهدی؛ محمدمتین شیری با معرفی کتاب «ملاقه‌ی تنبل و 6 قصه‌ی دیگر» نوشته‌ سرور کتبی؛ امیررضا بیات حیدری با معرفی کتاب «چرا او را صادق نامیدند» نوشته‌ ابوالفضل هادی‌منش؛ «محمدرضا بیات حیدری» با معرفی کتاب «بچه ابر» نوشته‌ روده مولنتیژه؛ رعنا امینی با معرفی کتاب «پری دریایی» نوشته‌ی هانس کریستیان اندرسن؛ معصومه شوندی با معرفی کتاب داستان‌هایی از زندگی امام رضا (ع)» نوشته‌ محمود پوروهاب؛ محمدرضا قاسمی با معرفی کتاب «پهلوانان کوچک» نوشته‌ نورالهدی طباطبایی؛ تجربیات مطالعاتی خود را با دیگر دوستانشان به اشتراک گذاشتند.
 

آشنایی با ضرب‌المثل‌ها و مسابقه داستان‌نویسی خلاق
 

در این نشست، زهرا آقایی، قصه‌‌ی «قوز بالاقوز» از کتاب «مثلها و قصه‌هایشان» نوشته‌ مصطفی رحماندوست را بلندخوانی و روخوانی کرد. سپس دو نفر از اعضا خلاصه‌ای از این قصه را بیان کردند.
 

در ادامه، توسط مسئول بخش کودک و نوجوان کتابخانه، مسابقه‌ داستان‌ نویسی خلاق برگرفته از کتاب مذکور برگزار شد. در این مسابقه، آقایی با ارائه تصویری از یک ضرب المثل، از آن قصه گویی کرد و از اعضا خواست تا بر اساس خلاقیت های ذهنی خود و قوه تخیل پردازی داستانی بر طبق تصویر خلق کنند که در پایان به 3 نفر از برگزیدگان کارت امتیاز تعلق گرفت.
 

گفتنی است رنگ آمیزی و نقاشی با موضوع حیوانات از دیگر  برنامه های جانبی این نشست بود.
 

نمایشنامه‌ خوانی و اجرای نمایش خلاق
 

در این نشست هنری، گروه نمایش، به پیشنهاد آقایی، به نمایشنامه‌ خوانی از نمایش کودکانه «قصه‌ی زمین» پرداختند. سپس مسئول بخش کودک و نوجوان از کتاب «ننه کلاغه و روباه» از کتابِ «آی قصه قصه قصه» نوشته‌ زهره پریرخ قصه‌خوانی کرد. در ادامه نیز این قصه توسط اعضا در قالب نمایش خلاق اجرا شد.
 

کارگاه آموزش داستان ‌نویسی مقدماتی
 

سومین کارگاه آموزش مقدماتی داستان ‌نویسی با حضور نوجوانان و جوانان در بخش مرجع کتابخانه علامه امینی و به مربیگری رقیه ندیری تشکیل شد.

در آغاز، اعضای این کارگاه واژگان سخت و دشوار را همانند نخجیر، کارزار و.. را با یکدیگر به اشتراک گذاشتند و با استفاده از فرهنگ نامه ، معانی و ریشه آن را پیدا کردند. در ادامه هر یک از اعضا با انتخاب ضرب المثلی به بررسیِ جایگاه و کاربرد مثل ها پرداختند. سپس مربی این کارگاه، برای هنرجویان تازه کار نکات مهمی را درباره اهمیت و ویژگی سوژه همچون تازگی، قابلیت گسترش یافتن آن و عدم تعادل بیان کرد. وی افزود: گره افکنی، حمله و ضد حمله، کشمکش، نقطه اوج و گره گشایی از دیگر عناصر مهمی است که باید در داستان رعایت شود.
 

برگزاری مسابقه‌ ی علمی و نشست قصه ‌خوانی
 

در این مسابقه، زهرا آقایی با هدف آشنایی کودکان و نوجوانان با دنیای وحش، کتابِ «عصر طلایی دایناسورها» نوشته‌ عرفان خسروی را معرفی کرد. وی سپس با گروه بندی اعضا در گروه همسالان مسابقه نقاشی و رنگ آمیزی از دایناسورها را برگزار کرد.
 

آقایی در ادامه از هر گروهی خواست بخش های جذاب و مورد علاقه خود از کتاب «عصر طلایی دایناسورها» را بخوانند و علاوه بر طرح سوال، درباره آن بحث و گفتگو کنند.
 

در این نشست، آقایی از داستان «شاهزاده و درخت معجزه‌گر» از مجموعه‌ی «قصه‌های تصویری از مرزبان‌نامه» به روایت «فریبا کلهر» بلندخوانی و قصه گویی کرد. وی سپس شرکت کنندگان را به پویش نقاشی و قصه خوانی درست با استفاده از زبان بدن دعوت کرد. در پایان به اعضایی که بهترین خوانش و آثار را داشتند کارت امتیاز تعلق گرفت.
 

زنگ بازی های فکری و کارگاه کاردستی
 

در این کارگاه، آقایی ساخت «اوریگامی خروس» را با بهره مندی از ابزار کم هزینه همچون کاغذهای رنگی، هنر تا زدن کاغذ، با هدف پرورش مهارتهای دست ‌ورزی خود آموزش داد. وی سپس کتاب هایی را در رابطه با خرس ها به عنوان حیواناتی عظیم جثه از نوع پستانداران و گوشتخوران برای اعضا معرفی کرد.
 

در این ادامه به تفکیک گروه سنی، بازی‌های فکری و سرگرمی متناسب در اختیار کودکان و نوجوانان قرار گرفت.
 

بازدید دانش آموزان همراه با معرفی کتاب
 

در بازدید70 نفری دانش‌آموزان دبستان «ائمه اطهار» در دو گروه چهارم و ششم ابتدایی از کتابخانه علامه امینی، بتول آصفری کتابدار این کتابخانه درباره بخش های مختلف کتابخانه و برنامه های متنوع فرهنگی آن و انواع خدمات کتابخانه ای توضیحاتی را ارائه کرد. وی سپس در یک دورهمی صمیمانه به آموزش و ساخت اوریگامی «لاک‌پشت» با استفاده ازکاغذهای رنگی پرداخت و پرسش هایی را نیز در این زمینه مطرح کرد.
 

در ادامه آقایی، با بهره  مندی از مباحث آموزشی کارگاه اندیشه ورزی، کتاب «هربرت و هری» نوشته‌ پاملا آلن را معرفی و بلندخوانی کرد.

بيشتر