بازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 216402
تعداد بازديد کنندگان سايت: 231656599 تعداد بازديد زيرپورتال: 225807 اين زيرپورتال امروز: 344 سایت در امروز: 57733 اين صفحه امروز: 270
اجرای نمایش با حضور گروه نمایش کتابخانه الزهرا س

بازی خردسالان با مکعب در بخش کودک کتابخانه الزهرا س

بازدید نوسوادان از کتابخانه عمومی الزهرا س

جمع خوانی در کتابخانه الزهرا

تقدیر از کتابخوانان برتر عضو کتابخانه الزهرا س

حافظ خوانی در کتابخانه الزهرا س

کارت های مسابقه با حضور اعضای کتابخانه الزهرا س

بازی و کاردستی با حضور اعضای کتابخانه الزهرا س

مسابقه اطلس ایران و جهان

مسابقه تانگو با حضور کودکان عضو کتابخانه الزهرا
1397/10/12 چهارشنبه نشست های هنری آموزشی با طعم کتاب در کتابخانه الزهرا (س) نشست های هنری آموزشی با طعم کتاب در قالب های متنوع و نوین فرهنگی به میزبانی کتابخانه الزهرا (س) برپا شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم، کارگاه آموزش بازی فکری «تانگو» و نشست حافظ خوانی به همت رخساره محمدی و زهره آقایی از کتابداران بخش کودک و نوجوان کتابخانه الزهرا برگزار شد.
 

در این کارگاه، کتابداران با استفاده از مقوا و قیچی و با بهره مندی از کارگاه اندیشه ورزی، مراحل بازی «تانگو» (تنگرام) و ساخت آن را به اعضا آموزش دادند. سپس اعضا در گروه های دو نفره با در دست داشتن اشکال هندسی، تصاویر زیبایی همچون گلها و گیاهان، حیوانات و انسان ها را خلق کردند.  
 

گفتنی است این بازی فکری شامل 7 قطعه مربع و هندسی به نام تانس است که مدل های متفاوتی را به همراه دارد. این بازی در تقویت و خلاقیت هوش کودکان و نوجوانان و همچنین ایجاد دقت، تمرکز و تفکر در موضوعات پیچیده تاثیر بسزایی دارد.
 

یادآور می شود غزل خوانی از اشعار دیوان حافظ شیرازی و تفال به آن از دیگر برنامه های جانبی پس از اتمام این کارگاه بود.
 

اجرای نمایش با بهره مندی از کتاب
 

در این برنامه، رخساره محمدی و زهره آقایی از کتابداران فعال کتابخانه با معرفی و قصه گویی از کتاب های «قصه هایی از زندگانی معصومین» نوشته جواد نعیمی و «زندگانی چهارده معصوم: کتابی برای تحقیق دانش آموزان» نوشته محمد غزالی، از گروه نمایش کتابخانه خواستند تا بر اساس موضوع کتاب، نمایش زیبا و دلنشینی را برای اعضا اجرا کنند که این نمایش استقبال خوبی را به همراه داشت.
 

دو کارگاه آموزش کاردستی
 

در نخستین کارگاه، محمدی و آقایی با استفاده از ابزار کم هزینه و ساده همانند کاغذ و قیچی، به آموزش ساخت «کتاب جادوی کاغذ اوریگامی» و «پرنده و قاب عکس» پرداختند.
 

در دومین کارگاه نیز این کتابداران با وسایلی همچون نمد، چسب، کش و قیچی به اعضا «کش نمدی»، «طالبی اوریگامی» و «قاب عکس» را آموزش دادند.
 

اجرای بازی های هوشی با عنوان «تشابه و تفاوت» به صورت گروهی
 

در این بازی فکری و هیجان انگیز، کودکان و نوجوانان در آغاز با پرتاب مکعب های رنگی و توپ به سمت یکدیگر، به معرفی خود و موضوعات مورد علاقه خود در بازه زمانی معین پرداختند و دیگر افراد نیز با رعایت سکوت و قوانین، به آن گوش دادند. سپس کارت هایی در اختیار اعضا قرار گرفت و از آنان خواسته شد 2 کارت را که دارای تشابه و تفاوت ویژگی و شکلی هستند را همراه با دلایلی متقن  اثبات کنند.
 

گفتنی است در بازی دیگر، اعضا با تشکیل حلقه ای دور میز، با نگاه به تصاویر و متن کارت های توزیع شده، آنها را در حافظه خود ثبت کردند . سپس به پرسش های مطرح شده از محتوای کارت ها پاسخ دادند. یادآور می شود این گونه بازی ها باعث، یادگیری قانون و نظم و انظباط گروهی و فردی، آموزش رنگها، حرکات و صداها، تقویت حافظه و همچنین تمرکز در کودک و نوجوان می شود.
 

زنگ اسباب بازی، نقاشی و رنگ آمیزی در بخش کودک و نوجوان

در این زنگ، گروه های سنی مختلف با انتخاب اسباب بازی های مورد علاقه خود ساعتی را به بازی و شادی پرداختند. سپس مسابقه نقاشی و رنگ آمیزی برگزار شد که در پایان به برگزیدگان، کارت امتیاز تعلق گرفت.
 

نشست جمع خوانی
 

در نشست دورهمی با اعضا، زهره آقایی، کتابدار بخش کودک و نوجوان، کتاب های «مرزبان نامه» و «مجموعه کتابهای فلیکس» را معرفی کرد و برخی از داستان های آن را برای کودکان و نوجوانان خواند. سپس قصه های تصویری «مرزبان نامه» با عنوان «موش و دوستان دروغکی» به روایت فریبا کلهر و کتاب «فلیکس و ماجرای چمدان پرنده» و «فلیکس به گذشته سفر می کند» نوشته آنت لنگن توسط شرکت کنندگان جمع خوانی شد.
 

در ادامه محمدی با نشان دادن تصاویر کتاب، نظر اعضا را جویا شد و در مورد واژگان سخت وشیوه یادگیری  آنها صحبت کرد.
 

برگزاری مسابقه نقشه ایران و جهان با الگوبرداری از کارگاه اندیشه ورزی
 

در این مسابقه، علاقمندان با استفاده از نقشه های رومیزی ایران و جهان و مطالعه کتاب های مرجع «اطلس تصویری ایران» نوشته امیر صالحی طالقانی و «اطلس تاریخ ایران و جهان برای دانش آموز» نوشته سایمون آدامز با موقعیت های جغرافیایی و نام قاره ها، پایتخت کشورها و همچنین نام استان های ایران و مرکز آن آشنا شدند. سپس در تاریخ معین و در قالب گروه های دو نفره با دریافت کارت های سوال به پرسش های مسابقه پاسخ دادند.  
 

نشست قصه گویی در بازدید مهدکودک «فرشتگان»
 

محمدی در بازدید بچه های مهد کودک «فرشتگان» از کتابخانه، به قصه گویی از «شلغم پربرکت» برگرفته از کتاب «آی قصه قصه قصه» نوشته زهره پریرخ و «ای همچین» نوشته پیتر رینولدز پرداخت. وی سپس به صورت نمادین برای کودکان آشپزی کرد و از خواص شلغم برای کودکان صحبت کرد و با بهره مندی از کارگاه اندیشه ورزی شیوه های اقناع سازی و قوانین را آموزش داد.
 

نمایش پانتومیم
 

در این نشست، هر یک از شرکت کنندگان از واژگانِ طنز کتاب های خوانده شده خود و همچنین کتابداران کتابخانه، نمایش پانتومیم را با شیوه هایی متفاوت اجرا کردند.
 

بازدید نوسوادان از کتابخانه الزهرا
 

در این بازدید، 70 نفر از بانوان نوسواد نهضت سواد آموزی همراه با مربیان آموزشی خود از کتابخانه عمومی الزهرا(س) بازدید کردند. در این بازدید مسئول کتابخانه درباره خدمات کتابخانه ای و همچنین برنامه های فرهنگی توضیحاتی را ارائه کرد.

بيشتر