بازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 189021
تعداد بازديد کنندگان سايت: 229608953 تعداد بازديد زيرپورتال: 197002 اين زيرپورتال امروز: 196 سایت در امروز: 19699 اين صفحه امروز: 110
نشست کتابخوان امر به معروف و نهی از منکر در کتابخانه مریم

کارگاه آموزش داستان نویسی

نشست کتابخوان نوجوانان ویژه اعضای کتابخانه مریم

نشست قصه گویی و زنگ بازی
1397/12/20 دوشنبه نشست های معرفی کتاب و کارگاه داستان نویسی در کتابخانه مریم نشست های معرفی کتاب و کارگاه آموزش داستان نویسی در کتابخانه عمومی مریم با حضور شماری از کودکان، نوجوانان و جوانان تشکیل شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم، کارگاه آموزش داستان نویسی به همت زهره محمدی، مسئول کتابخانه مریم و با تدریس فاطمه نفری برگزار شد.
 

در آغاز این نشست، نفری کتاب های «مجموعه هنری زلزله» از فرانچسکا سایمون؛ «مجموعه جودی دمدمی» از مگان مک دونالد؛ «نامیرا» از صادق کرمیار؛ «روزی که عمه خورشید مرد» از منیژه آرمین؛ «خانه ی خودمان» از سینتیا کادوهاتا؛ «مجموعه چهار گانه کوه های سفید» از جان کریستوفر؛ «ندای کوهستان» از خالد حسینی؛ «بادبادک باز» از خالد حسینی؛ «شاید عروس دریایی» از الی بنجامین را معرفی کرد.
 

وی سپس به ادامه مباحث نظری داستان و ساختار آن همچون مقدمه و نتیجه و تنه پرداخت و گفت: هرچه داستان قوی تر باشد تشخیص این عناصر نیز دشوارتر می شود و نویسنده باید با آگاهی و تسلط بر موضوع، به مخاطب خود اطلاعات لازم و کافی را ارائه دهد.
 

نفری بیان کرد: در مقدمه داستان، خواننده اطلاعاتی کلی از شخصیت اصلی یا قهرمان داستان و فضا و مکان آن به دست می آورد و عنصری همانند مقدمه در واقع همان شروع نقطه عدم تعادل است که با بیان مشکل وارد بخش تنه داستان می شود و در این بخش همه عناصر داستان خودشان را نشان می دهند و شخصیت پردازی ها و مکان ها نیز تکمیل می گردد.
 

این نویسنده و مدرس بیان کرد: گره افکنی و گره گشایی یکی دیگر از عناصر داستان نویسی است که عدم تعادل در زندگی شخصیت را با ارائه راهکارهایی رفع می کند.

 

در پایان نیز داستان های اعضا خوانده و به نقد و بررسی گذاشته شد.

نشست قصه گویی و بازی
 

در این نشست، مریم جزایری، کتابدار کتابخانه مریم برای کودکان پیش دبستانی و مهد کودک «مریم» از کتاب «قورقوری جون تمیز شده پیش همه عزیز شده» نوشته ثریا کرمی قصه گویی کرد. وی پس از آن در اتاق کودک ضمن آموزش وسایل اسباب بازی، ساعاتی را به بازی با آنها پرداخت.

نشست کتاب‌خوان ویژه نوجوانان در کتابخانه
 

در این نشست 6 نفر از اعضای فعال کتابخانه به معرفی کتابهای خوانده شده خود پرداختند:

کوثر یوسفی با معرفی کتاب «گرم شدن زمین» نوشته کریس اکسیلد؛ هدیه سیاهلوئی با معرفی کتاب «زمستان بی شازده» نوشته فاطمه نفری؛ مائده عاشقی با معرفی کتاب «ناقوس ها به صدا درمی آیند» نوشته ابراهیم حسن بیگی؛ حدیث وفاداران با معرفی کتاب «نیت خیر» نوشته بهروز واثقی؛ محدثه وحیدی مطلق با معرفی کتاب «هدیه ولنتاین» نوشته سارا عرفانی و فاطمه محمدی یزدی با معرفی کتاب «پیش از بستن چمدان» نوشته مینو کریم زاده؛ تجربیات مطالعاتی خود را با دیگر دوستانشان به اشتراک گذاشتند. 
 

نشست کتابخانه ای با موضوع امر به معروف و نهی از منکر
 

در این نشست پنج نفر از اعضای فعال کتابخانه به معرفی کتاب‌های خوانده‌شده خود به شرح زیر پرداختند.

زهرا موحدی مقدم با معرفی کتاب «حماسه حسینی» نوشته‌ مرتضی مطهری؛ فاطمه  لامی با معرفی کتاب «خاطرات سفیر» نوشته نیلوفر شادمهری هانیه جوان با معرفی کتاب « برهنگی چرا» نوشته‌علی حسن زاده ؛ ملیحه احمدی با معرفی کتاب «کلیدها و تکنیک های تربیت فرزندن» نوشته رضا کریمی نوشته‌ مجید فولادی؛ فاطمه فیروز بخش با معرفی کتاب «حجاب گوهر گرانمایه » نوشته‌ یعقوب محرم زاده تجربیات مطالعاتی خود را با دیگر دوستانشان به اشتراک گذاشتند.

گفتنی است این دو نشست به همت، حکیمه عابدینی و فاطمه سقازاده کتابداران کتابخانه مریم انجام شد.

بيشتر