بازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 155614
تعداد بازديد کنندگان سايت: 226594823 تعداد بازديد زيرپورتال: 161343 اين زيرپورتال امروز: 538 سایت در امروز: 43482 اين صفحه امروز: 453
1

2

3

4

5

6
1396/12/26 شنبه در کتابخانه علامه امینی انجام شد؛ برپایی ویژه برنامه های فرهنگی، هنری و آموزشی با حضور کودکان و نوجوانان در کتابخانه عمومی علامه امینی ویژه برنامه های فرهنگی، هنری و آموزشی در قالب نشست های کتابخوان، جمع خوانی، کارگاه هنری کاردستی و نقاشی و کارگاه داستان نویسی برپا شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم؛ نشست کتاب خوان با معرفی 5 عنوان کتاب به شرح زیر در بخش کودک  و نوجوان کتابخانه علامه امینی تشکیل شد:

 

مبینا سرمدی با معرفی کتاب «مثل ماه شب چهارده» نوشته‌ی هوشنگ مرادی کرمانی؛ زهرا آقایاری با معرفی کتاب «بدترین پسر دنیا» نوشته‌ی ااین کالفر ترجمه‌ی شیدا رنجبر؛ محمد بیاتی با معرفی کتاب «حضرت داوود (ع)» نوشته‌ی مصطفی رحماندوست؛ نرگس بیرامی با معرفی کتاب «دختران قهرمان: عهد و پیمان راشل» نوشته‌ی بروس لانسکی؛ سعیدا زندیان؛ ملینا سرمدی با معرفی کتاب «هپلی هپو خواب بود» نوشته‌ی افسانه شعبان نژاد؛ تجربیات که مطالعاتی خود را با دیگر دوستانشان به اشتراک گذاشتند.

 

نشست جمع‌خوانی از نو رسیده‌ها

 

همچنین زهرا آقایی مسئول بخش کودک و نوجوان کتابخانه، برای آشنایی کودکان و نوجوانان با نو رسیده ها، از کتاب های «به مدرسه دیر رسیدم چون...» نوشته‌ی دیوید کالی ترجمه‌ی رضی هیرمندی؛ «ویرجینیا گرگ می‌شود» نوشته‌ی کیو مکلیر ترجمه‌ی کیوان عبیدی آشتیانی و «آبچلیک پاکوتاه» نوشته‌ی محمود برآبادی جمع خوانی کرد. در پایان شرکت کنندگان از برخی از داستان های کتاب نقاشی و تصویرسازی کردند که به بهترین ها کارت امتیاز تعلق گرفت.

 

برگزاری کارگاه کاردستی و نقاشی

 

در کارگاه نقاشی و کاردستی آقایی با توجه به درپیش بودن سال جدید و بهره مندی از ابزارهایی مانند: «کاغذ کشی صورتی و بنفش»، «چسب  و قیچی» و«گل سنبل کاغذی»، با مشورت و سلیقه اعضا، ساخت یکی از نمادهای سفره‌ی هفت‌سین را آموزش داد. در بخش پایانی ضمن برپایی نمایشگاهی از هنرهای دستی کودکان، به برترین آثار، گل های سنبل کاغذی و کارت امتیاز اهدا شد.


کارگاه داستان نویسی

 

در کارگاه داستان نویسی به مربیگری رقیه ندیری، داستان نیمه تمام «قشقرق» نوشته‌ی مونا اسکندری مورد نقد و بررسی قرار گرفت. وی گره این داستان را «حضور دو مرد غریبه» عنوان کرد و افزود: «قشقرق» مانند چتری بر کل داستان سایه انداخته است و در این داستان چند رویداد مهم همانند: عصبی بودن یکی از شخصیت ها، حضور دو مرد و قشقرقی که در کوچه رخ می دهد؛ به جذابیت داستان کمک می کند.   

 

ندیری گفت: چند رویداد طولانی هم در خلال آن اتفاق می افتد که باعث ایجاد فضایی مناسب برای خلق یک داستان با رویدادهای مختلف می شود. وی اظهار داشت: شروع یک داستان نیازمند (سوژه ای خوب‌) می باشد که آن را باید در بستری مناسب پرورش دهیم. همانند ایجاد گره، نقطه اوج و بکارگیری زبان محاوره و معیار که از نکات مهم داستان نویسی به شمار می روند.

 

این نویسنده و مربی بیان کرد: زبان معیار یعنی قلم و نگارش خود نویسنده‌ی کتاب، که در این زبان کلمه‌ها شکسته نمی‌شوند و سالم‌تر هستند؛ علاوه بر اینکه شروع زبان داستان و پایان آن نیز باید یکی باشد که متاسفانه بیشتر نویسندگان جوان و نوجوان زبان داستان و پایان بندی درست و اصولی را رعایت نمی کنند.

 

ندیری سپس به تفاوت های اصلی رمان با داستان بلند اشاره کرد و افزود: رمان در زمان اتفاق می افتد و تمام زندگی یک انسان را در بر می‌گیرد همانند کتاب های «دلقک» نوشته‌ی هدی حدادی و «گیرنده سوسنگرد» نوشته‌ی لیلا عباسعلی‌زاده که زندگی افراد را به طور کامل بیان می کند. وی گفت: ولی داستان کوتاه در یک روز رخ می دهد.


در پایان برخی از اشعار قیصر امین پور توسط اعضا حفظ خوانی شد و به 5 نفر از برگزیدگان مسابقه‌ی نیمه تمام داستان‌نویسی «قشقرق» نوشته‌ی «مونا اسکندری» جوایزی به رسم یادبود اهدا شد.

بيشتر