بازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 155682
تعداد بازديد کنندگان سايت: 226595259 تعداد بازديد زيرپورتال: 161412 اين زيرپورتال امروز: 607 سایت در امروز: 43918 اين صفحه امروز: 521
1

2
1397/8/10 پنجشنبه در کتابخانه مریم انجام شد؛ معرفی 14عنوان کتاب در نشست کانون ادبی و قصه گویی در کتابخانه عمومی مریم، معرفی 14عنوان کتاب در نشست های کانون ادبی و قصه گویی به همراه اجرای طرح کارگاه کتاب، کودک، اندیشه ورزی برپا شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم، حکیمه عابدینی، کتابدار کتابخانه مریم با حضور در مهدکودک «سبحان» و با استفاده از آموزه های کارگاه کتاب، کودک، اندیشه ورزی از کتاب «بیمارستان عروسک ها» نوشته آن مارگارت شارپ  برای کودکان قصه گویی کرد.

 

وی با طرح پرسش از متن داستان، چالش های زندگی و تفاوت بین واقعیت و تخیل را در بین کودکان ایجاد کرد که در این چالش کودکان با روند رو به جلوی داستان پاسخ های درخور توجه و قابل تاملی را ارائه دادند.

 

کارگاه داستان نویسی به همراه معرفی کتاب

 

این کارگاه به مربیگری فاطمه نفری از نویسندگان بومی استان و با حضور شماری از اعضا برگزار شد. در آغاز وی برای شروع و تداوم نگارش یک داستان خوب، کتاب «آتش بدون دود» نوشته نادر ابراهیمی؛ «جای خالی سلوچ» نوشته محمود دولت آبادی؛ چشمهایش» نوشته بزرگ علوی؛ «نمایشنامه های استیلبرگ (رقص مرگ. دوشیزه جولیا. سونات اشباح. طرد شده) شب شکار» نوشته سیامک گلشیری؛ «خانه ای در تاریکی» نوشته سیامک گلشیری؛ «هویج بستنی» فرهاد حسن زاده؛ «شب های بی ستاره» نوشته مرضیه نفری؛ «بابابزرگ آلبالو گیلاسی» نوشته سعید هاشمی؛ «دژکوب» نوشته مدیا خجسته؛ «باغ های همیشه بهار» علی اصغر عزتی پاک؛ «مردی با لباس قهوه ای» نوشته آگاتا کریستی؛ «پدر عشق پسر» سید مهدی شجاعی؛ «زمستان بی شازده» نوشته فاطمه نفری را معرفی کرد و درباره ی سبک های ادبی هر یک مطالبی را به طور خلاصه بیان کرد.

 

وی سپس به  به بررسی ایده «سوژه، جرقه اولیه داستانی در ذهن» و طرح های داستان همچون «اسکلت بندی اولیه داستان، حوادث اصلی داستان با تکیه بر روابط علت و معلولی) اشاره کرد و گفت: انتخاب سوژه در داستان کوتاه و رمان بلند متفاوت است و باید دقت کرد که آیا این سوژه در دنیای واقعی وجود دارد یا بر اساس تخیل نویسنده پدید آمده است.

 

نفری سپس بیان کرد: نوع سوژه پردازی نیز از عوامل موفقیت در داستان به شمار می رود. وی در پایان افزود: اسکلت یا طرح اولیه داستان همان پیرنگ است که با تاکید بر علت و سببیت شکل می گیرد و در طرح، داستان همیشه در زمان حال و به صورت سوم شخص نقل می شود.

بيشتر