بازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 814167
تعداد بازديد کنندگان سايت: 268617490 تعداد بازديد زيرپورتال: 856450 اين زيرپورتال امروز: 287 سایت در امروز: 39888 اين صفحه امروز: 203


1399/7/6 يكشنبه با حضور مشاور وزیر کشور در فضای مجازی؛ نشست کتاب‌خوان آنلاین با محوریت دفاع مقدس برگزار شد با حضور مجازی فریبا نظری پورکیایی، مشاور وزیر کشور و مشاورین بانوان استان قم نشست کتاب‌خوان آنلاین با محوریت دفاع مقدس برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم، با حضورمجازی فریبا نظری پورکیایی، مشاور وزیر کشور و مشاورین بانوان استان قم نشست کتاب‌خوان آنلاین با محوریت دفاع مقدس برگزار شد.

معرفی کتاب «دختر شینا»

در این نشست، فریبا نظری پور کیایی، مشاور وزیر کشور با معرفی کتاب «دختر شینا» بهناز ضرابی‌زاد تصریح کرد: کتاب «دختر شینا» یکی از آثار سوره مهر با موضوع خاطرات زنان است که با قلمی روان به روایت زندگی قدم خیر محمدی کنعان همسر سردار شهید حاج ستار ابراهیمی می‌پردازد.

مشاور وزیرکشور اظهار داشت: درباره زندگی این شهید فعالیت‌های فرهنگی مختلفی صورت گرفته است، داستان کتاب از این قرار است که قدم خیر در سن ۲۲ سالگی، همسرش به شهادت رسیده و با وجود ۵ فرزند، ازدواج نکرده و به تنهایی فرزندانش را بزرگ کرده است.

فریبا نظری پورکیایی افزود: تقریبا سه دهه است که به صورت حرفه ای خواننده خاطرات جنگ هستم و قدیمی ترین خاطرات جنگ را مطالعه کرده ام و به خوبی می توانم بگویم که کتاب «دختر شینا» یکی از بهترین کتاب هایی است که در این زمینه نگاشته شده است.


مشاور وزیرکشور خاطر نشان کرد: این کتاب عاشقانه‌های دو همسر است که زندگی، شور، عشق و معنویت را در این کتاب نشان می دهد.

وی سپس بخشی از کتاب را به این شرح خواند: «حالا دو تا دختر داشتم و کلی کار. صبح که از خواب بیدار می‌شدم، یا کارهای خانه بود یا شست‌وشو و رُفت و روب و آشپزی یا کارهای بچه‌ها. زن داداشم نعمت بزرگی بود. هیچ وقت مرا دست تنها نمی‌گذاشت. یا او خانه ما بود، یا من خانه آن‌ها. خیلی روزها هم می‌رفتم خانه حاج آقایم می‌ماندم. اما پنج‌شنبه‌ها حسابش با بقیه روزها فرق می‌کرد.

معرفی کتاب «نیمه پنهان ماه»

در ادامه این نشست، صدیقه صدیق تقی زاده، مدیر کل امور زنان و خانواده استانداری قم در معرفی کتاب «نیمه پنهان» ماه اظهار داشت: این کتاب، روایت همسر شهید مصطفی چمران از وی است که از زاویه دید همسر این شهید والا مقام تصویری از ایشان برای مخاطب ارائه نموده است.


وی افزود: این کتاب یکی از بهترین کتاب هایی است که توسط همسران شهدا در معرفی شهیدان نوشته شده و به معنای واقعی کلمه برای نسل امروز آموزنده است.


مدیر کل امور زنان و خانواده استانداری قم بیان کرد: زندگی مومنانه برخلاف آنچیزی که در شبکه های اجتماعی نشان داده می شود، زندگی مخلصانه، عاشقانه و زیبایی است و در این کتاب به خوبی عشق و علاقه همسر شهید چمران به وی نشان داده می شود به گونه ای که تا مدت ها همسر شهید چمران متوجه کم پشت بودن موی وی نمی شود.


صدیقه صدیق تقی زاده افزود: باید به نسل نو که تصمیم به ازدواج و انتخاب همسر دارند این کتاب را معرفی کرد تا از گفتار و رفتار شهدا و اهداف این عزیزان درس بگیرند.

مدیر کل امور زنان و خانواده استانداری قم در پایان گفت: کتاب نیمه پنهان ماه در ۱۳ جلد و کتاب اینک شوکران در ۶ جلد منتشر شده است.


کتاب «من زنده ام»

سپس مرضیه ابراهیم آبادی، رئیس بسیج جامعه زنان استان قم در معرفی کتاب «من زنده ام» نوشته معصومه آباد اظهار داشت: این کتاب در حوزه اسارت و بخشی از خاطرات نانوشته ۴ بانوی اسیر ایرانی به نگارش در آمده تا پاسخگویی بسیاری از سوالات بدون پاسخ در حوزه اسارت بانوان ایرانی در زندان های رژیم بعثی در دوران هشت سال دفاع مقدس باشد.

رئیس بسیج جامعه زنان استان قم افزود: کتاب «من زنده ام» توانسته است اثرگذاری خوبی برای جوانان داشته باشد به گونه ای که سردار سلیمانی هم
بر آن تقریظ زده اند.

معرفی کتاب «هفتصد کیلومتر اسارت همراه با پیکر برادر»

سیده زهره دیبایی، مشاور امور بانوان اداره کل حفظ آثار و نشر آثار دفاع مقدس استان قم در ادامه این نشست در معرفی کتاب گفت: «هفتصد کیلومتر اسارت همراه با پیکر برادر» مشتمل بر ۱۲۸صفحه شرح زندگی، مبارزات و اسناد ساواک از شهادت شهیده طیبه واعظی است که توسط فرشته چترعنبری تحقیق و نگارش آن  انجام شده است.


مشاور امور بانوان اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس افزود: شهیده طیبه واعظی، متولد سال ۱۳۳۶در اصفهان، ساکن قم و از شهدای دوران مبارزات انقلاب اسلامی بود که پس از مدتها زندگی مخفیانه، در اواخر فروردین سال ۱۳۵۶هنگام تعقیب و گریز ساواک در تبریز دستگیر شد و همراه با جنازه برادرش به تهران منتقل گردید.


سیده زهره دیبایی در پایان گفت: وی بر اثر شکنجه های طولانی ساواک در سوم خرداد ۵۶ به شهادت رسید و تا لحظه شهادت، سرسختانه از حجاب خود پاسداری کرد.


معرفی کتاب‌های «پنجره چوبی» و «مربع های قرمز»

در ادامه این نشست آنلاین زینب عبداللهی، مشاور فرماندار قم در معرفی کتاب «پنجره‌ی چوبی» نوشته فهیمه پرورش اظهار داشت: داستان بلند این رمان، وقایع تاریخی پیش از انقلاب را بیان می کند و در ادامه به روایت دوران جنگ تحمیلی عراق علیه ایران می پردازد و ماجرا های آن تا سال ۶۵ ادامه پیدا می کند.


مشاور فرماندار قم خاطر نشان کرد: تمام این وقایع در قالب یک داستان عاشقانه و تاثیری که انقلاب بر افراد می گذارد بیان شده است و مخاطب همراه این کتاب خنده و گریه می کند و درس های بسیاری از این کتاب فرا می گیرد.


زینب عبداللهی افزودقصه، سرگذشت دختری در قبل از انقلاب است که به پسری علاقه مند می شود در حالیکه آن پسر از مبارزین و انقلابیون است و این علاقه وی را به جریان مبارزات سوق داده و همراه و هم پای پسر می کند.


مشاور فرماندار بیان کرد: در طول ۲۰۰سال اخیر دفاع مقدس تنها جنگی بوده است که در آن یک وجب خاک میهنمان را به دشمن نداده ایم و این افتخاری  بزرگ برای ملت ایران است.


وی در پایان سخنان خود در معرفی کتاب «مربع های قرمز» گفت: این کتاب خاطرات شفاهی حاج حسین یکتا است که به قلم خانم زینب عرفانیان تدوین و توسط انتشارات شهید کاظمی منتشر شده است.


کتاب «گلستان یازدهم»

رقیه حیدری، مشاور بانوان اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم در نشست کتابخوان دفاع مقدس با گرامیداشت یاد و خاطره شهدا، جانبازان و ایثارگران به معرفی کتاب «گلستان یازدهم» نوشته بهناز ضرابی زاده پرداخت و گفت: این کتاب یک عاشقانه آسمانی است
.


رقیه حیدری بیان کرد: کتاب با مقدمه‌ی زیبایی از سوی نویسنده آغاز می‌شود، جایی که بهناز ضرابی‌زاده آگاهی پیدا می کند، منزل خانواده‌ی چیت‌سازیان درست در مقابل خانه‌ آنها قرار داشته است و در آن بسیاری از اتفاقات تلخ و شیرین داستان ثبت و ضبط شده که او سال‌ها از آن بی‌خبر بوده است.

مشاور بانوان اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم تصریح کرد: این موضوع باعث ایجاد جرقه ای در ذهن مخاطب می شود و این پیام را به ما متقل می کند که شاید در کنارخانه‌ی ما نیز منزل شهیدی وجود داشته باشد و هر شهید، ماجرا و داستان منحصربه‌فرد خود را روایت کند.


رقیه حیدری اظهار داشت: کتاب «گلستان یازدهم» را می‌توان نمونه‌ای خوب و بالغ از این نوع روایات دانست، این کتاب با زبانی صادقانه به شرح زندگی یک‌سال و هشت‌ماهه‌ی مشترک شهید چیت‌سازیان و همسرشان پرداخته است، فرمانده‌ای که در جبهه به دلیل مهارت‌های رزمی و شجاعتش به عقرب زرد معروف بود، اما در خانه با مادر و همسرش به اندازه‌ای با مهر و محبت رفتار می‌کند که گویی این قلب رئوف هیچ‌گاه سابقه‌ی حضور در جنگ را نداشته است.


وی در پایان با خواندن بخشی از این کتاب تاکید کرد: کتاب «گلستان یازدهم» به زیباترین شکل توانسته‌ است قسمت مهمی از نیمه‌ی پنهان زندگی شهید چیت‌سازیان را به مخاطبان معرفی کند.


معرفی کتاب «شب های بی ستاره»

در ادامه این نشست آنلاین، مرضیه نفری، نویسنده کتاب «شب های بی ستاره» در معرفی این کتاب گفت: در این رمان خواننده از دریچه نگاه یک دختر نوجوان با زندگی در دوره ی جنگ و مفهوم جنگ زدگی آشنا می شود. ستاره دختری است که ناآرامی و خشونت جنگ دنیای نوجوانی اش را به هم ریخته و آرزوهایش را با اضطرابی پیوسته همراه می کند.


نویسنده کتاب «شب های بی ستاره» افزود: یک طرف آواره گی از محل زندگی که سوغات جنگ است و یک طرف بدخلقی پدر و بی حوصلگی مادر باردارش روح او را آزار داده و مطمئن می شود که هیچ کس دوستش ندارد.


مرضیه نفری خاطر نشان کرد: ستاره برای دوری از این وضع به حسینیه ای که در آن زنان کارهای پشت جبهه را انجام می دهند پناه می برد. در این رفت و آمدها به حسینیه با محبت های مادرانه ی خانم فهیمی که همسر یک شهید است به آرامشی می رسد و طی ماجرایی با پسری به نام مسعود آشنا شده و عاشقش می شود.


نویسنده کتاب «شب های بی ستاره» در پایان گفت: خواندن این رمان می تواند برای نوجوانان امروز، امینت و آرامش و ثباتی را به وجو آورد و آنان را نیز از سرگردانی نجات دهد.


بيشتر