بازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 588810
تعداد بازديد کنندگان سايت: 255595817 تعداد بازديد زيرپورتال: 618025 اين زيرپورتال امروز: 449 سایت در امروز: 6560 اين صفحه امروز: 378

1399/3/1 پنجشنبه مسئول کتابخانه آیت الله خامنه ای؛ در روزهای گرم خواندن چشم انتظار شما در کتابخانه خواهیم بود مسئول کتابخانه عمومی حضرت آیت الله خامنه ای بیان کرد: در روزهای گرم خواندن، چشم انتظار خانواده های کتابخوان و کتاب دوست در کتابخانه خواهیم بود.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم، مرضیه نفری، مسئول کتابخانه آیت الله خامنه ای قم و نویسنده کتاب های «شب های بی ستاره» و «شاید عشق باشد شاید عادت» از احساس وصف ناپدیر و شور و شعفی که از بازگشایی کتابخانه ها دارد با ما صحبت کرد.

 مرضیه نفری در اوج احساسات خود از بازگشایی کتابخانه ها بیان کرد: هیچگاه در اندیشه ام نمی گنجید روزی فرا رسد که کتابخانه ها سه ماه تعطیل شوند. اما شد. و این برای کتابدارانی که به عشق کتاب ها و اعضای کتابخانه ها زندگی را زندگی می کنند سخت بود. حیات ما به شرط کتاب است. بیقرار بودم مانند مادری که چشم انتظار فرزندش است. روزشماری می کردم که این هفته نیز انتظار به سر آید و کتابخانه ها دوباره درهای علم و دانش و فرهنگ را بر روی عاشقان خود باز کنند. اما افسوس که این امکان پذیر نبود. هر هفته این چشم انتظاری تمدید می شد. آنهم چه تمدید شدنی؛ بخاطر مهمان ناخوانده و بدون دعوتی که وضعیت نامطلوبی را برای همه رقم زده بود.

مسئول کتابخانه آیت الله خامنه ای قم اظهار داشت: همه ذهنم درگیر مخاطبان مهربانی بود که منتظر بودند تا دوباره در میان کتاب ها آرامش پیدا کنند. آری منتظر، چه واژه زیبایی است. به خوبی حس دلتنگی را منتقل کند. با خود می اندیشیدم که این جدایی کی به پایان می رسد. همه غافلگیر شده بودیم؛ اعضا و کتابداران. با ضرب آهنگ دیرین دیرین خودم را دلداری می دادم و می گفتم: ضرب المثلی است که می گوید: گر صبر کنی ز غوره حلوا سازی؛ یا به قول سهراب، اندکی صبر سحر نزدیک است؛ این شعر و ضرب المثل کامم و فکرم را باطراوت و حلاوت می ساخت و من را به افق های روشن و پیش رو امیدوار می کرد. راست می گویند که اشعار و ضرب المثل ها به موقع به یاری نویسندگان می آیند.

نویسنده کتاب «شب های بی ستاره» گفت: حالا اعضا با ارسال پیامک و نشانه های تعجب و علامت سوال، یار مهربانشان را از ما می خواستند. یاری که عمری با هم همدل و همزبان بودند. بعد غزلی از حافظ را برای ما  نوشتند که «اوقات خوش آن بود که با دوست به سر شد» که البته من هم کاملا با آن موافق بودم. وی افزود: شب و روز با سیل پیامک هایی همچون چگونه کتاب بخوانیم و از چه طریق کتاب برگردانیم و بگیریم؛ مواجه بودم. دنبال راهی بودم که بتوانم این یار خوش زبان را به دست دوستدارنش برسانم. چه آن که بر این باورم بن بستی برای کتابداران وجود ندارد.

آنها مشاوران امین هستند. اما مشاورانی که باید تمام جوانب را بسنجند و درست ترین و بهترین مشاوره دهند؛ چرا که ویروس کرونا می توانست بین صفحات کتاب های کتابخانه جا خوش کند و خانه به خانه مزاحم میزبانان شود. تصمیم نهایی گرفته شد. کتابها باید مدتی در قفسه های کتابخانه ها بمانند و سفر مسافرین کتاب به کتابخانه ها لغو شد. اما خدمات کتابداری نباید تعطیل شود. استراژی شغل ما تعطیل بردار نیست. بنابراین کتاب های صوتی و الکترونیکی را برای امانت آماده کردم.

وی سپس گفت: پس از این آماده سازی بنای دوستی با فضای مجازی را گذاشتم و به اعضای کتابخانه ها و خانواده ها مشاوره دادم که در پیام رسان ها حضور فعال داشته باشند تا بتوانم با کمک همکاران در سه حوزه کودک، نوجوان و بزرگسال، برنامه های کتابخانه ای را این بار در محیطی متنوع و در فضایی دیگر با شیوه های نوین اطلاعاتی اجرا کنم. گروه و کانال در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی تشکیل دادم و دوستان مهربانی خارج از مجموعه کتابخانه ها پیدا کردم. با خود اندیشیدم شاید تهدید ویروس کرونا باعث شد بدانیم که در گوشه و کنار ما هنوز تعداد زیادی تشنه کتاب و کتابخوانی هستند و این موضوع زمینه ساز آشنایی با گروه های مختلف و اقشار واصناف و همچنین دلگرمی بیشتر من و دوستانم شد و در انجام فعالیت ها با علاقه ای ناگفتنی مصر بودیم و استقبال از برنامه ها به ویژه تبلیغات و اطلاع رسانی دهمین جشنواره رضوی نیز ما را امیدوارتر می سازد. اما چه کنیم این عادت را که  ترک نمی شود. هیچ کجا برای کتابداران کتابخانه  نمی شود، شاید عشق باشد شاید عادت! اما خالی از لطف نیست که بگویم افراد ناشناخته ای که پنهان در جامعه بودند پس از بازگشایی نهایی عضو کتابخانه در فضای حقیقی می شوند و از خدمات آن بیشتر استفاده می کنند.

مسئول کتابخانه آیت الله خامنه ای قم افزود: بالاخره پس از چندماه دوری و چشم انتظاری و شعرهای نویدبخش و ضرب المثل هایی که با خود می خواندم آرزویم به سرانجام رسید. هم حلوا ساختم و هم سحر نزدیک شد. شاید هم در نزدیکی سحر حلوا را ساخته بودم. فاز نخست بازگشایی را اعلام کردند. درست شنیدم؛ نفسی عمیق کشیدم و چشمانم را بستم و خود را در حال پرواز و رسیدن به نقطه اوج دیدم. حس کودکی را داشتم که با شوق و ذوق کودکانه وسایلش را برای رفتن به مدرسه آماده می کند. من هم دست کمی از آن کودک نداشتم، کودک درونم آشکار شده بود. ذوق زده و هیجان زده بودم. وسایلم را آماده کردم و داخل کیفم گذاشتم تا فردا زودتر از دوستان دیگرم در کتابخانه حاضر باشم و عطر خوش کتاب ها را با احساسی بهتر و متفاوت تر از گدشته  استشمام کنم. تا چشم باز کردم و خیابان ها و کوچه ها را یکی پس از دیگری پشت سرگذاشتم خودم را در کتابخانه دیدم. رایحه خوش کتاب ها را از ریه هایم گذراندم تا مطمئن شوم بیدارم و خواب نمی بینم. حال کسی را داشتم که تازه در کنکور رشته مورد علاقه اش را قبول شده و حالا پس از فارغ التحصیلی و گزینش شغل دلخواهش را پیدا کرده است. حالا هم در فضای مجازی و هم در محیطی حقیقی و فیزیکی خدمات کتابخانه ای ارائه می دهم.

مرضیه نفری گفت: بالاخره این انتظار به پایان رسید و من خودم را در بین قفسه های کتابخانه دیدم. راه می رفتم و به کتاب ها سلام و صبح بخیر می گفتم. روی صندلی چرخدار پشت میز نشستم و به کارم گفتم مشتاق دیدار و او گفت: چه عجب از این طرف ها. پارسال دوست و امسال آشنا. وی افزود: سرانجام برنامه ریزی و تقسیم وظابف با دوستان انجام شد. فضا باید زوذتر آماده شود. کار زیاد است. کتابخانه ها و کتابداران این بار باید جدی تر به آموزش درست خواندن، بهتر دانستن و باور خوب زندگی کردن در بین افراد بپردازند. خلاصه یا علی گفتیم و عشق آغاز شد. در فاز نخست و روزهای اولیه، ورود اطلاعات، جداسازی کتاب های فرسوده، چیدمان میزها و صندلی ها، چینش کتاب ها، زیباسازی و ... را از نو و باانرژی دوچندانی آغاز کردیم و این روند همچنان برای آماده سازی کتابخانه برای اهالیش  ادامه دارد....
مسئول کتابخانه آیت الله خامنه ای قم در ادامه گفت: حیاط کتابخانه ما فضایی پر از سبزه و گل و گیاه است. هنگام آب پاشی، گلاب ریزی و جارو کردن، غزلی از دیوان شمس به ذهنم رسید که آب زنید راه را هین که نگار می رسد/ مژده دهید باغ را بوی بهار می رسد. آری، واقعا نسیم بهاری را بر روی گونه هایم حس کردم و این امیدی است برای روزهای گرم که انتظارمان را می کشد و عطر و گلاب پاشیدیم تا مهمانان اصلی کتابخانه دوباره بر روی ما لبخند بزنند و ما را پر انرژی سازند و بگوییم سلامم را تو پاسخ گوی درباز است.

به زودی همه همراهان همیشگی کتاب را در روزهای گرم خواندن در کتابخانه خواهیم دید.  

مرضیه نفری، مسئول کتابخانه آیت الله خامنه ای قم و نویسنده کتاب های «شب های بی ستاره» و «شاید عشق باشد شاید عادت» است که در هفته کتاب سال 98 به عنوان مسئول نمونه کتابخانه استان برگزیده شد.


 
بيشتر