بازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 589450
تعداد بازديد کنندگان سايت: 255601805 تعداد بازديد زيرپورتال: 618666 اين زيرپورتال امروز: 1090 سایت در امروز: 12548 اين صفحه امروز: 1018
1399/2/27 شنبه سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی در دیدار با رئیس مرکز نور مطرح کرد؛ لزوم امضای تفاهمنامه همکاری بین نهاد کتابخانه عمومی کشور و مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نور سجاد عمرانی، سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم در دیدار با حجت الاسلام والمسلمین محمدحسین بهرامی، رئیس مرکز نور درباره لزوم امضای تفاهمنامه همکاری بین نهاد کتابخانه عمومی کشور و مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نور دیدار و گفتگو کرد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم، نشست همکاری دو جانبه در راستای راه اندازی کتابخانه دیجیتال با حضور سجاد عمرانی، سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم و حجت الاسلام والمسلمین محمدحسین بهرامی، رئیس مرکز نور در دفتر جلسات مرکزتحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی برگزار شد.

در آغاز این نشست، سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم به ظرفیت عظیم فرهنگی مرکز نور اشاره کرد و اظهار داشت: محتواهای تولید شده این مرکز از استقبال خوب مخاطب خاص و عام برخوردار است و محصولات علمی، اجتماعی با کیفیتی را در ایام کرونا به کاربران خود ارائه داده است. وی گفت: این مرکز دارای زیرساخت های مناسبی برای امضا تفاهم نامه در سطح ملی برای استفاده عموم مردم از منابع اطلاعاتی به صورت رایگان در سراسر کشور است.

سجاد عمرانی هدف از این کار را اجرای منویات رهبرمعظم انقلاب اسلامی و دغدغه ایشان در حوزه  کتابخوانی دانست و ابراز امیدواری کرد با تعامل دوجانبه گامی موثر در تحول مطالعه و امر خواندن برداریم. وی افزود: کتابخانه های الکترونیکی زیادی وجود دارد اما کتابخانه های دیجیتال مرکز نور با ایده های هوشنمندانه و بهره مندی از وجود نخبگان و مخاطب شناسی، پیشرفت های چشمگیر و اثربخشی داشته است.

سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی به ظرفیت عظیم این مرکز برای غنی سازی کتابخانه های عمومی به ویژه بخش مرجع کتابخانه به عنوان بخشی تخصصی ویژه پژوهشگران اشاره کرد و افزود: با تعامل این پژوهشگاه با کتابخانه ها، می توانیم از تولیدات علمی، پژوهشی این مرکز برای مراجعه کنندگان استفاده کنیم چرا که هر دو نهاد مکمل یکدیگر و دارای یک هدف مشترک و از پتانسیل های خوبی برخوردار هستند و تجمیع بانک اطلاعات منابع نور برای محققان و دانشجویان علاقمند به امر تحقیق باعث ارتقاء سطح پژوهش و اگاهی در جامعه می شود.

سجاد عمرانی اظهار داشت: با توجه به استانداردها و قوانین موجود و همچنین وجود سرمایه های اجتماعی و شناخت جامعه هدف، زمینه و بستر مناسبی برای خلاقیت در تولید کتاب های پرمحتوا و غنی و مورد نیاز مخاطب در راستای گسترش فرهنگ کتابخوانی آماده است. وی سپس گفت: رویکرد نهاد کتابخانه های عمومی کشور با هدف تحقق منویات رهبرانقلاب در حوزه کودک و نوجوان است و برای این گروه سنی سرمایه گذاری و برنامه ریزی های مبتکرانه ای انجام داده است. پیشنهاد ما در این باره نیز تولید نرم افزارهای کتابخوانی، فرهنگی و مذهبی در قالب بازی و هنر اصیل اسلامی و ایرانی است و با توجه به استعدادهایی که در این مرکز وجود دارد ایجاد چنین فضایی مانع بسیاری از انحرافات می شود.

سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم تصریح کرد: زیرساخت ها و بنای اقتصادی یک کشور زمانی توسعه پیدا می کند که مطالعه و سواد خواندن افزایش پیدا کند و فعالیت نهاد کتابخانه ها نیز در ایام تعطیلات کرونایی بر همین اصل استوار بود و همچنان در فضای مجازی با هدف بهبود شرایط، مدیریت بحران و آگاهی بخشی به خانواده ها با تشویق به مطالعه و دیگر برنامه های سرگرمی به فعالیت خود ادامه می دهد. وی همچنین به دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی اشاره کرد و افزود: اگر نرم افزارهای تبلیغاتی برای اطلاعی رسانی این جشنواره برای سه گروه سنی کودک، نوجوان، جوان و بزرگسال طراحی شود و در اختیار مردم قرار بگیرید قطعا شاهد مشارکت حداکثری می شویم؛ ضمن آنکه باعث آشنایی خانواده ها با فرهنگ معصومین علیه السلام خاصه امام رضا (ع) می شود.

سجاد عمرانی در پایان تاکید کرد: در تفاهم نامه، تسهیل و امکان دسترسی آزاد به منابع علمی، پژوهشی الکترونیکی و دیجیتالی برای محققان، پژوهشگران و دانشجویان مدنظر است که امیدواریم محدودیتی در این زمینه وجود نداشته باشد.

 
بيشتر