بازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 814162
تعداد بازديد کنندگان سايت: 268617145 تعداد بازديد زيرپورتال: 856445 اين زيرپورتال امروز: 282 سایت در امروز: 39543 اين صفحه امروز: 198

1399/7/16 چهارشنبه نشست سوگواره حسینی با عنوان «به یاد چله نشینان عشق» در قم برگزار شد چهارمین نشست محفل ادبی پروین اعتصامی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم در قالب سوگواره حسینی با عنوان «به یاد چله نشینان عشق» به صورت مجازی برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم، چهارمین نشست محفل ادبی پروین اعتصامی اداره کل کتابخانه های عمومی قم در قالب سوگواره حسینی با عنوان «به یاد چله نشینان عشق» به صورت مجازی برگزار شد.

در آغاز این نشست، حجت الاسلام والمسلمین مرتضی رحیمیان، کارشناس ستاد اقامه نماز، با اشاره به اهمیت نماز و تبیین جایگاه آن از دیدگاه معصومین علیهم السلامT اظهار داشت: نماز، پیوند ناگسستنی بین عاشق و معشوق است که مایه آرامش روح و روان آدمی می شود.

کارشناس ستاد اقامه نماز بیان کرد: امام علی ابن موسی الرضا علیه السلام دارای مقام عصمت و حجت الهی بر همگان است، اما برای افراد دنیاپرست و ظاهربین تنها جایگاه ولیعهدی امام مهم بود. امام با آن مقام الهی و به ظاهر دنیایی هیچ گاه از نماز غافل نبودند.


حجت الاسلام والمسلمین مرتضی رحیمیان افزود: در عصر امام رضا(ع)گروهی نزد امام آمدند و خواستار دیدار با آن حضرت شدند و گفتند ما از شیعیان شما هستیم. حضرت تا چندین روز آنان را به حضور نپذیرفتند. سپس فرمودند: شیعیان ما کسانی هستند که نماز را اول وقت بجا آورند و در خواندن آن سستی نکنند. شما از دوستداران ما هستید

کارشناس اقامه نماز تصریح کرد: هدف از پیاده روی اربعین و ترویج آن، تثبیت فرهنگ امام حسین و شناخت حق و باطل و وحدت مسلمین است؛ فلسفه این قیام برپایی نماز و امر به معروف و نهی از منکر است.

وی گفت: کتاب «سربلند» نوشته محمدعلی جعفری که خاطرات شهید حججی را در برمی گیرد به علاقه و تاکید این شهید بزرگوار به نماز اول وقت اشاره می کند. این شهید هنگام اذان کار را کنار می گذاشت و نماز واجبش را می خواند و پس از اتمام آن دوباره مشغول کار می شد.

حجت الاسلام والمسلمین بیان کرد: شهید حججی با اخلاص به امر خدا گردن نهاد و هنگام حضور در روضه های معصومین دوست داشت همانند امامان معصوم و فرزندان و برادران حضرت اباعبدالله الحسین (ع)شهید شود. خداوند متعال به خواسته او لبیک گفت و او را به چنین درجه رفیعی رساند به گونه ای که کشور را با نوع شهادتش منقلب ساخت و انتقام خونش را نیز سردار شهید قاسم سلیمانی از داعش گرفت.

این کارشناس ستاد اقامه نماز در ادامه بیان کرد: رسول خدا (ص) فرمودند «هر مرد و زنی که در نماز سستی کند به بلا گرفتار می شود و خداوند متعال از آنان برکت در مال و جان را می گیرد.» برخی از جوانان و نوجوانان بر این باورند که نماز برای ما گنهکاران نیست و برای علمایی همانند آیت الله بهجت است که دعایشان برآورده می شود و جایگاه آنان در بهشت است. برخی نیز بر این اعتقاد هستند که خداوند به نماز ما نیاز ندارد و ارحم الراحمین است. در حالیکه این اندیشه شیطان است که در فکر افراد رسوخ می کند و این تکرار گناه است که موجب خشم الهی می شود.

حجت الاسلام والمسلمین مرتضی رحیمیان در ادامه اظهار داشت: اشتیاق خداوند به بندگانش بیش از آن است که در باور ما بگنجد و نماز یکی از راه های اتصال به معبود است. وی سپس داستان هایی را بر اساس روایت و آیات قرآن کریم نقل کرد.


کارشناس ستاد اقامه نماز در پایان تصریح کرد: پیامبر اکرم (ص) بر بالای قبری که صاحب آن تازه فوت کرده بود، رفتند و فرمودند، هم اکنون پرده از چشمان این فرد کنار رفته است و اگر زنده شود و از او سوال کنند که چه کاری را در دنیا انجام می دهد، او خواندن نماز را بر هر امر دیگری ترجیح می دهد.


 
بيشتر